Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Podsumowanie projektu „Next Step”

Tegoroczne obchody Dnia Języków Obcych zostały połączone z innym ważnym dla Zespołu Szkół Technicznych wydarzeniem – podsumowaniem projektu „Next Step” organizowanego przez studenckie stowarzyszenie AIESEC. Realizacja projektu o międzynarodowym zasięgu była związana z tygodniowym pobytem w ZST dwóch studentów z zagranicy. Fatema Alhasan (Bahrajn) i Mohammed Fekkak-Louhail (Maroko) pojawili się w murach „Budowlanki” w poniedziałkowy ranek i zostali przyjęci przez dyrekcję, koordynatora projektu (p. Annę Rynkiewicz-Ryszkę) oraz reprezentację Samorządu Uczniowskiego.

Podsumowanie projektu „Next Step”

W ciągu pięciu kolejnych dni wolontariusze mieli okazję spotkać się z większością uczniów ZST, ponieważ poprowadzili szereg zajęć warsztatowych, w trakcie których przybliżyli uczniom różne aspekty ich kultur, budowali w nich otwartość na obcowanie z innymi narodowościami, pracowali nad przełamywaniem stereotypów oraz rozwiązywali zadania problemowe związane z samorozwojem, pozwalające poszerzać wiedzę przydatną w kontekście egzaminów końcowych.

W piątek (30 września) odbyło się podsumowanie projektu – stało się ono jednym z elementów obchodów Dnia Języków Obcych. Wśród atrakcji przygotowanych dla uczniów „Budowlanki” znalazł się między innymi quiz przeprowadzony przez Lidię Ptak i  Andrzeja Ptaka, w którym udział wzięły reprezentacje klas pierwszych. Zabawa edukacyjna miała na celu przede wszystkim poszerzenie i utrwalenie wiadomości na temat kultur i historii różnych państw całego świata.

Przed zebranymi w sali konferencyjnej raz jeszcze zaprezentowali się również goszczący w ZST wolontariusze. Fatema Alhasan i Mohammed Fekkak-Louhail, wykorzystując ciekawą, multimedialną formę, rozwinęli informacje na temat ich rodzimych państw.

Studenci z Bahrajnu i Maroka mogli pojawić się w szkole dzięki gościnności rodziców dwóch uczennic : Kingi Kotowskiej – uczennicy klasy trzeciej technikum profilu budowlanego i Katarzyny Masarczyk - uczennicy klasy trzeciej LO. Rodzice wymienionych uczniów nie tylko przyjęli w swoich domach i ugościli obcokrajowców, ale i zapewnili im wraz z koordynatorem projektu cały szereg atrakcji. Fatema i Mohammed zwiedzili miasta Rybnik (rynek, galerie handlowe), Racibórz (rynek, Browar Zamkowy), Katowice, Wisłę oraz okolice Wodzisławia Śląskiego (np.: Park Leśny w Rogowie), uczestniczyli też w wodzisławskim Oktoberfescie. Wolontariusze aktywnie spędzali czas, uczestnicząc w zajęciach zespołu tanecznego „FLESZ” z Lubomi, grając w remika oraz jeżdżąc rowerem i na rolkach w Parku Rodzinnym „Trzy Wzgórza” w Wodzisławiu Śl. Nasi goście popisali się też swoimi kulinarnymi umiejętnościami, gotując typowe dania dla ich kuchni narodowej.

W środę (28 września) zaproszenie na warsztaty językowe w ramach projektu AIESEC przyjęli uczniowie klasy językowej 1c z Gimnazjum nr 1 w Wodzisławiu Śląskim.

Młodzież „Budowlanki” i uczniowie Gimnazjum Nr 1 spisali się na medal, aktywnie uczestnicząc w ciekawych zajęciach. W trakcie lekcji uczniowie przekonali się, że nauka języka angielskiego może być jednocześnie dobrą zabawą. Wspaniała atmosfera, wspólna zabawa i wymiana poglądów ze studentami stworzyły naszym uczniom niepowtarzalną okazję do otwarcia się na wielokulturowość świata oraz nawiązania międzynarodowych kontaktów. Uczniom trudno było rozstać się z Simo i Fatemą. Każde zajęcia kończyły się brawami i wspólnymi zdjęciami. Obcokrajowcy wymienili się z uczniami adresami mailowymi i kontaktami na portalach społecznościowych, co z pewnością zaowocuje korespondencją a tym samym doskonaleniem języka.

W czwartek (29 września) nasi wolontariusze gościli w Starostwie Powiatu Wodzisławskiego. W spotkaniu z p. Danutą Maćkowską (członek Zarządu) i p. Katarzyną Zöllner – Solowską (zastępca naczelnika Wydziału Oświaty) brały udział również uczennice opiekujące się obcokrajowcami, koordynator projektu (p. Anna Rynkiewicz-Ryszka) i wicedyrektor ZST (p. Andrzej Sobik). Uczestnicy projektu zostali ciepło przyjęci przez władze powiatu słodkim poczęstunkiem, a wolontariusze i uczennice otrzymali pamiątki. Fatema i Simo podzielili się swoimi wrażeniami z pobytu w ZST i w Wodzisławiu Śl. W trakcie spotkania nie zabrakło również wymiany opinii o systemach edukacji w Polsce, Bahrajnie i Maroku. Goście z zagranicy mieli też okazję pochwalić się swoimi umiejętnościami językowymi, wymawiając prawie bezbłędnie trudne wyrazy w języku polskim np.: Grzegorz Brzęszczyszczykiewicz, gżegżółka czy łamańce językowe np.: „Stół z powyłamywanymi nogami”.

Koordynator projektu

Anna Rynkiewicz-Ryszka

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].