Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Łysa Góra wzorem dla wieży z Brzezia

Zgłoszona do Budżetu Obywatelskiego 2016 wieża widokowa w Brzeziu może zostać przejęta przez Budżet Miasta na przyszły rok. Okazało się, że 150 tys. zł to za mało by zbudować atrakcyjny obiekt typu. W magistracie mają dane, że potrzeba na to jakieś pół miliona złotych.

Łysa Góra wzorem dla wieży z Brzezia
Brzezie od strony Pogrzebienia z lotu ptaka. fot. facebook.com/OkoDronaRaciborz

Obaw wobec inwestycji w ramach Budżetu Obywatelskiego nie kryje radny Leszek Szczasny. - To może być karykatura wieży - przestrzega. Podaje przykład z Łysej Góry jak powinien wyglądać taki obiekt, aby był atrakcyjny. - powinna być solidna i mieć bezpieczne wejście - przekonuje.

Ze Szczasnym zgadza się prezydent Raciborza Mirosław Lenk. - Zdecydowanie tak uważam - powiedział mu na sierpniowym posiedzeniu komisji gospodarki miejskiej. - 12 metrów wysokości? Co to za wieża, czego od niej oczekujemy? - dziwi się Lenk.

Koszty jakie ponosi się przy wznoszeniu wież sięgają przynajmniej pół miliona złotych. Według prezydenta za 150 tys. zł zaplanowane w Budżecie Obywatelskim wyjdzie tylko jakaś większa ambona myśliwska.

Radny Szczasny boi się również, że tylko wybrani - wysportowani ludzie - wejdą do brzeskiej wieży. - Nie będzie ona na pewno dla każdego. Myślę, że nikt z wnioskodawców się nie obrazi gdy urząd przejmie ten projekt by zaangażować się w niego finansowo - przypuszcza.

Przy okazji Leszek Szczasny wyjawił, że pisał do proboszcza Gintera Kurowskiego z parafii na rynku by zadeklarował swoją chęć współpracy. Miałaby dotyczyć udostępnienia wieży kościelnej na rynku, w celach turystycznych. Nie uzyskał jednak satysfakcjonującej odpowiedzi w tej sprawie.

Ludzie

Leszek Szczasny

Podróżnik, były radny Gminy Racibórz.

Mirosław Lenk

Radny Miasta Racibórz, były prezydent.

3 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~jajakobyły (195.66. * .254) 25.08.2016 11:58

To teraz proszę pokazać perzydencie taką większą ambonę myśliwską za 150 tyś...

~jajakobyły (195.66. * .254) 25.08.2016 11:57

Ile potrzeba pieniędzy na budowę wieży widokowej?

W Polsce najczęściej buduje się wieże widokowe do 50 metrów wysokości. Te najtańsze, czyli o konstrukcji drewnianej i wysokości 15-18 metrów, kosztują do 150 tys. zł. Tyle tylko, że trzeba je stawiać na wierzchołkach wzniesień. Jednak jako odstępstwo od tej zasady należy podać kwotę 400 tys. zł, jaką zapłacono za budowę wieży widokowej we Wdzydzach Kiszewskich, gdzie górna platforma widokowa znajduje się na poziomie 30 metrów.

Czytaj więcej na:
http://www.trojmiasto.pl/wiadomosci/Nowe-wieze-widokowe-atrakcje-turystyczne-czy-zbedny-wydatek-n75181.html

~Janek7777 (79.188. * .122) 25.08.2016 07:50

To jest wzór dla Raciborza! może warto było by coś takiego wybudować, choćby dla turystyki przyciągnięcia turystów -----> http://www.dolnimorava.cz/_pl/sciezka-w-oblokach/