Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Wodzisław: przedsiębiorcy nagrodzili uczniów

Wśród nagród dla zwycięzców są płatne staże wakacyjne w firmach.

Wodzisław: przedsiębiorcy nagrodzili uczniów

Laureaci ośmiu konkursów zawodowych zorganizowanych przez Powiatowy Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Wodzisławiu Śl. w mijającym roku szkolnym otrzymali 22 czerwca nagrody i wyróżnienia. Po raz kolejny w rozwój szkolnictwa zawodowego włączyli się przedsiębiorcy.

W konkursie wiedzy z zakresu przepisów prawa wzięło udział 32 uczniów. Zmierzyli się z zagadnieniami z zakresu prawa pracy, prawa cywilnego, a także odpowiadali na pytania dotyczące ochrony danych osobowych i praw autorskich, jak również podatków, ubezpieczeń społecznych oraz procedurą zakładania działalności gospodarczej. Patronat nad rywalizacją objęła kancelaria radcy prawnego Macieja Jopka „Legal Consulting”. Wygrał Łukasz Kuzar z ZST w Wodzisławiu Śl., druga była Anna Flig z ZSE w Wodzisławiu Śl., a trzeci Michał Lampert z I LO w Wodzisławiu Śl.

Firma Pol-Eko-Aparatura objęła patronatem dwa konkursy. Celem pierwszego było opracowanie i zaprogramowanie dwóch aplikacji. Płatny wakacyjny staż w firmie Pol-Eko-Aparatura wygrał Daniel Gorzolnik z klasy pierwszej ZSZ w Wodzisławiu Śl. Jego kolega z klasy trzeciej Robert Stebel, zwyciężył w drugim konkursie, polegającym na zaprojektowaniu urządzenia do kalibrowania nowo wyprodukowanych urządzeń. Dzięki płatnemu wakacyjnemu stażowi w firmie będzie mógł swoje projekty zamieniać w rzeczywistość. Drugie miejsce w konkursie zajął Damian Ciemięga (również III klasa technikum elektrycznego), który odbędzie staż w dziale zajmującym się produkcją i uruchamianiem układów elektrycznych. Nagrody wręczył Sebastian Kowalski, dyrektor Pol-Eko Aparatura.

Kolejny konkurs, tym razem pod patronatem firmy Prevac, zrodził się w wyniku spotkania pracowników firmy z Rogowa z przedstawicielami koncernu Mitsubishi Electric. Polegał na stworzeniu w oparciu o sterownik firmy Mitsubishi algorytmu działania, polegającego na przetransportowaniu próbki do badań przez komorę próżniową i dostarczenie jej do określonego celu w tejże komorze w celu dokonania dalszych badań. Zadanie konkursowe na tyle spodobało się przedstawicielom japońskiego koncernu, że użyczyli PCKU w Wodzisławiu Śl. najnowsze sterowniki PLC z serii FX. Podobnie jak w przypadku konkursu wiedzy technicznej i bhp wszystkie miejsca na podium zajęli uczniowie ZSZ w Wodzisławiu Śl. Pierwsze miejsce i płatny wakacyjny staż w firmie Prevac wygrał Krystian Cydejko. Drugie miejsce zajął Tomasz Gajda, a trzecie – Cezary Skoczylas. Nagrody wręczył prezes Prevacu Andreas Glenz oraz przewodniczący Andrzej Kania, a także Mateusz Palmąka z firmy Mitsubishi Electric. Podziękowania trafiły też do Artura Hausmana, który z ramienia PCKU odpowiadał z konkurs.

Po raz pierwszy w promowanie kształcenia zawodowego poprzez organizację konkursów włączyła się firma Damatic. Zadanie, jakie postawiono przed uczestnikami, polegało na dobraniu odpowiednich czujników oraz zaprojektowaniu sposobu ich montażu w urządzeniu służącym do składania zawiasów do pralki automatycznej, a następnie stworzeniu algorytmu sterownika tym urządzeniem w celu automatycznego montażu tych zawiasów. Zwyciężył Robert Jezusek z Zespołu Szkół Zawodowych w Wodzisławiu Śl., który odbędzie płatny wakacyjny staż u patrona konkursu. Wyróżnienia otrzymali: Paweł Mielańczyk i Jakub Potysz. Podobnie jak w przypadku konkursu pod patronatem firmy Prevac i Mitsubishi Electric, także i za ten odpowiadał Artur Hausman. Gratulacje i nagrody laureatom wręczył prezes firmy Tomasz Krupa oraz Roman Kapciak.

System – Barosz Gwimet to kolejne przedsiębiorstwo, które po raz pierwszy zaangażowało się w organizację konkursu zawodowego. Uczestnicy rywalizacji musieli zaprojektować i wykonać na frezarce CNC logo swojej firmy. Efekty pracy uczniów oceniał prezes firmy Piotr Barosz oraz pracownik działu produkcji Sławomir Taszarek. W konkursie bezkonkurencyjni okazali się reprezentanci wodzisławskiego ZSZ. Jarosław Kłósek był pierwszy, Rafał Kozielski – drugi, a Marek Szymik – trzeci. Główną nagrodą był płatny staż w firmie. W imieniu firmy nagrody i upominki wręczył Seweryn Gumoś, zaś konkurs przygotowali: wicedyrektor PCKU Michał Weczerek oraz Ryszard Witański.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].