Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Piorun trzy razy uderzył w kościół. Chwile grozy na "majowym"

Podczas ostatniego nabożeństwa majowego w kościele WNMP w Wodzisławiu w wieżę świątyni trzykrotnie uderzył piorun. Stanął zegar, przestały działać mikrofony. – Ale pobożność wzrosła – znajduje dobrą stronę zdarzenia proboszcz parafii.

Piorun trzy razy uderzył w kościół. Chwile grozy na "majowym"
Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Wodzisławiu Śląskim (fot. Aleksander Bartel /wikipedia.org /CC BY-SA 3.0 pl)

Burza, która 31 maja przeszła nad Wodzisławiem, nie oszczędziła kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Trwało ostatnie nabożeństwo majowe. W świątyni było wiele osób, dzieci miały sypać kwiaty. Wtedy siła żywiołu dała o sobie znać. W wieżę kościoła trzykrotnie uderzył piorun. Wysiadło nagłośnienie, przestały więc działać mikrofony. – Ale za to wzrosła pobożność. Było jeszcze więcej modlitwy, śpiewu i żarliwości. Chwała Panu za to – podkreśla ks. prałat Bogusław Płonka, proboszcz parafii.

Uszkodzeniu uległ też napęd dzwonu i zegara, który zatrzymał się na godzinie uderzenia pioruna i wskazuje 17.52. – Straty mogły być dużo większe, ale opieka świętego Wawrzyńca, patrona Wodzisławia, jest zawsze odczuwalna – dodaje ks. proboszcz.

Część usterek udało się już naprawić. – Mamy prąd, organy grają, a nagłośnienie znów działa dzięki uprzejmości pana inżyniera Rducha z Godowa, bo podmienił wzmacniacz, a przepalony zabrał do ekspertyzy. Zarówno on, jak i inni ludzie mówią: „nie zostawimy was w potrzebie”. I to jest najpiękniejsze przesłanie ludzkie. Że człowiek człowieka nie zostawi w potrzebie – podsumowuje zdarzenie prałat Płonka.

(mak)

3 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~fizyka (188.137. * .49) 08.06.2016 18:32
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

"– Ale za to wzrosła pobożność" - beatyfikować piorunochrony!

~fizyka (188.137. * .49) 08.06.2016 18:30

Piorun – w meteorologii bardzo silne wyładowanie elektrostatyczne w atmosferze powstające naturalnie, zwykle towarzyszące burzom. Piorunowi często towarzyszy grom dźwiękowy oraz zjawisko świetlne zwane błyskawicą. Może ono przybierać rozmaite kształty i rozciągłości, tworzyć linie proste lub rozgałęziać się do góry lub w dół. Występują błyskawice, które widoczne są jedynie jako rozjaśnienie powierzchni chmury, inne znów w ciągu ułamka sekundy przypominają swym kształtem świecący sznur pereł...... https://pl.wikipedia.org/wiki/Piorun

~ciekawe (80.238. * .126) 08.06.2016 14:37

jakiej wysokości jest ta wieża? są chyba jakieś plany ?