Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Zastęp "Żelazny" najlepszy w turnieju ZHR Racibórz

Gra terenowa, konkurencje sprawnościowe i technicznie, ognisko i śpiewy - tego wszystkiego nie zabrakło na zorganizowanym przez raciborskie środowisko ZHR turnieju harcerskim.

Zastęp "Żelazny" najlepszy w turnieju ZHR Racibórz

2 kwietnia 2016 odbył się Turniej Zastępów organizowany przez raciborskie środowisko Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej, który zgromadził ponad pięćdziesięciu uczestników. Zawody rozpoczęły się o ogodz. 8.30 i zgromadziły siedem zastępów, w których skład wchodzili harcerze z Raciborza i Wodzisławia, a także harcerki z Raciborza.

Całość rozpoczęła się grą terenową na terenie miasta. Zadanie zastępów polegało na odnalezieniu mapy, która wskazywał drogę do punktu docelowego, gdzie czekały na nich pozostałe konkurencje. W czasie drogi do miejsca turnieju uczestnicy musieli rozwiązać kilka zadań wykazując się znajomością posługiwania mapą, znaków patrolowych, orientacją w terenie, a także spostrzegawczością.

Gdy już wszyscy dotarli na miejsce, rozpoczął się apel rozpoczynający turniej, po którym odbyła się konkurencja związana z musztrą harcerską. Po tej części rywalizacji przyszedł czas na podchody. Zadanie każdego zastępu polegało na podejściu jednego z druhów, który stał w wyznaczonym miejscu. Zastęp, któremu się to udało otrzymywał największą liczbę punktów.

W czasie całego turnieju nie zabrakło również pląsów, które umilały nam czas. Po zabawach przyszła pora na dalsze konkurencje sprawnościowe i technicznie, m.in. strzelanie z wiatrówki, historia harcerstwa i Polski, rozstawianie 10-osobowego namiotu, układanie stosów ogniskowych, strzelanie z łuku, pionierka, sprawnościowy tor przeszkód, samarytanka oraz zbudowanie mostu linowego.

Dodatkowo każdy zastęp był zobowiązany do przygotowania sobie obiadu, który sam wcześniej wymyślił. Zastępy musiały samodzielnie rozpalić ognisko w wyznaczonym miejscu, na którym przygotowywały posiłek z zabranych składników.

Po obiedzie i ciszy poobiedniej miała miejsce dalsza część turnieju, gdzie zastępy odwiedzały punkty, których jeszcze nie zdążyły zaliczyć. O godzinie 19.00 odbył się uroczysty apel, który wyłonił najlepszy zastęp – zastęp „Żelazny” prowadzony przez druha Tymoteusza.

Po apelu rozpalono ognisko zwieńczające całość, na które zostali zaproszeni również rodzice. Ponad osiemdziesiąt osób zgromadziło się w kręgu przy obrzędowym ognisku, na którym nie zabrakło ciekawej gawędy, pląsów i piosenek, po którym wszyscy udali się do domów z uśmiechami na twarzach.

Więcej zdjęć TUTAJ (facebook).

Patrycja Korycik/ZHR

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].