Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Alarm Smogowy: pierwsze badanie powietrza w Raciborzu. Normy przekroczone o 400%

Raciborski Alarm Smogowy rozpoczął badanie jakości powietrza w Raciborzu. Pomiary są dokonywane mobilnym pyłomierzem wypożyczonym od Polskiego Alarmu Smogowego.

Alarm Smogowy: pierwsze badanie powietrza w Raciborzu. Normy przekroczone o 400%

Pierwszy pomiar dokonany w Raciborzu w dniu 18.02.2016 wskazał na przekroczenie dopuszczalnego poziomu pyłu PM10 w powietrzu. O godz. 17.30 jego stężenie na ul. Wojska Polskiego w Raciborzu wynosiło 184 μg/m3. Średniodobowa dopuszczalna norma tego pyłu w powietrzu wynosi 50 μg/m3. Można więc uznać, że o tej godzinie dopuszczalna norma tego zanieczyszczenia została przekroczona o niespełna 400%.

"Pył PM10 składa się z mieszaniny cząstek zawieszonych w powietrzu, będących mieszaniną substancji organicznych i nieorganicznych. Pył zawieszony może zawierać substancje toksyczne takie jak wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne (np. benzo/a/piren), metale ciężkie oraz dioksyny i furany. Pył PM10 zawiera cząstki o średnicy mniejszej niż 10 mikrometrów, które mogą docierać do górnych dróg oddechowych i płuc.

Pyły o średnicy poniżej 10 mikrometrów absorbowane są w górnych drogach oddechowych i oskrzelach. Inhalowane do płuc mogą powodować różne reakcje ze strony ustroju np. kaszel, trudności z oddychaniem i zadyszkę, szczególnie w czasie wysiłku fizycznego. Przyczyniają się do zwiększenia zagrożenia infekcjami układu oddechowego oraz występowania zaostrzeń objawów chorób alergicznych np. astmy, kataru siennego i zapalenia spojówek. Nasilenie objawów zależy w dużym stopniu od stężenia pyłu w powietrzu, czasu ekspozycji, dodatkowego narażenia na czynniki pochodzenia środowiskowego oraz zwiększonej podatności osobniczej. Drobne frakcje pyłów mogą przenikać do krwioobiegu, a dłuższe narażenie na wysokie stężenia pyłu może mieć istotny wpływ na przebieg chorób serca (nadciśnienie, zawał) lub nawet zwiększać ryzyko zachorowania na choroby nowotworowe, szczególnie płuc. Nowe dane świadczą o ujemnym wpływie inhalowanego pyłu na zdrowie kobiet ciężarnych oraz rozwijającego się płodu (niski ciężar urodzeniowy, wady wrodzone, powikłania przebiegu ciąży)."*

*źródło: Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Warszawie.

Pomiary jakości powietrza będziemy prowadzić w różnych punktach Raciborza do końca lutego br.

Będziemy na bieżąco informować o wynikach na naszej stronie:

https://web.facebook.com/raciborskialarmsmogowy

3 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~TechnikEnergetyk (94.254. * .134) 16.02.2018 07:48

Nauczony wieloletnim doświadczeniem mogę powiedzieć :
-sami musicie o siebie zadbać(nie liczcie na pomoc państwa)
-sami musicie dobrać ekologiczne żródło ogrzewania w zależności od warunków jakie macie
-nie kupujcie broń Boże pieców węglowych,które zawsze będą kopciły i się psuły poza tym będziecie mieć wiecznie syf i smród w piwnicy,który nie jest wcale zdrowszy od tego na dworze.
-nie słuchajcie ludzi związanych z górnictwem czy składami opału,że węgiel jest dobry,eko itd
Z ich ust to brzmi tak samo jakby producent papierosów zapewniał że palenie jest zdrowe
a właściciel gorzelni,,że alkohol jest dla zdrowia.
Węgiel i diesle to największe zło!!!
-a już szególnie nie słuchajcie „starych pierników” co to zęby zjedli na mułach,flotach i węglach.
Dzisiaj mamy nowoczesne,bezobsługowe sposoby ogrzewania tylko trzeba pomyśleć albo poprosić fachowca o pomoc w doborze wszystkiego oprócz węgla bo za 2-4 lata będziecie tej decyzji żałowali.
Racibórz wkrótce być może(w co głęboko wierzę)zostanie miastem bez węgla i wtedy zostaniecie z ręką w nocniku z tymi waszymi węglowymi cudami techniki.
Miłego dnia

~asasas (188.137. * .5) 15.02.2018 22:27

Dzięki dotacjom do solarnych instalacji podgrzewających wodę , w miesiącach letnich Racibórz nie ma przekroczeń stężeń pyłu zawieszonego - złośliwi twierdzą że latem ten problem nigdy nie istniał.

beg 18.02.2016 23:01
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Jest teraz ciepło nie ma mrozów. Gdyby pomiary zrobić w czasie mrozów gdy ludzie intensywnie palą w piecach to myślę że przekroczenie będzie na co najmniej 10 razy przekroczone choć to może być nawet zbyt optymistyczne bo może być znacznie gorzej. Mało kto chyba wie że w Raciborzu w okresie grzewczym bardzo mamy wysoką ilość zgonów. Większość moim zdaniem jest powiązana ze smogiem który poprostu zabija ludzi. Wycinanie w takiej sytuacji i likwidiwanie terenów zielonych jak jest to robione przez obecną ekipę rządzącą to przejaw calkowitej nieodpowiedzialności i braku rozumienia co się robi.