Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Wacławczyk: nie byłem świadomy, że walczymy o życie

W starostwie obradowała rada powiatu. Tematem listopadowej sesji był raport o stanie środowiska w powiecie. Dawid Wacławczyk z PiS przypomniał o konieczności mierzenia zanieczyszczeń powietrza na Raciborszczyźnie. Ubolewał, że po roku od zgłoszenia jego uwag na ten temat nic się nie zmieniło.

Wacławczyk: nie byłem świadomy, że walczymy o życie

W powiecie raciborskim, w odróżnieniu od Rybnika, Wodzisławia Śląskiego czy Jastrzębia Zdroju, nie jest prowadzony monitoring jakości powietrza. W tamtych rejonach dochodzi do regularnych przekroczeń norm. Według Krzysztofa Spornego, podwładnego starosty, odpowiedzialnego za ochronę środowiska w powiecie, dane z sąsiednich powiatów są miarodajne dla ziemi raciborskiej. - Miasto znajduje się w odległości kilkunastu, a granice powiatu w dystansie kilku kilometrów od zanieczyszczonych stref - przekazał na listopadowej sesji K. Sporny.

D. Wacławczyk prosił o podanie zaleceń jak powinna zachowywać się społeczność zamieszkała na terenie ze skażonym powietrzem. - W czasie gdy ogłaszane są komunikaty o przekroczeniach norm na orlikach odbywają się normalne zajęcia i zawody sportowe, a dzieci przebywają na podwórkach. Ten problem jest kompletnie lekceważony. Gdy wcześniej o tym mówiłem, nie miałem świadomości, że walczymy w ten sposób o życie - podkreślił radny. Z dezaprobatą wyraził się o planowanym biegu mikołajkowym przez miasto, w samym środku sezonu grzewczego i dymie z kominów - Takie imprezy szkodzą ludziom. W okolicznościach gdzie powietrze jest tak zanieczyszczone najzdrowsze jest nieuprawianie sportu na zewnątrz. Znacznie lepiej jest to robić w halach albo w lesie Obora - zaznaczył.

W swoim wystąpieniu skrytykował politykę zarządu i rady, która po 12 miesiącach działania nic zrobiła z jego zgłoszeniem z początku kadencji by zaopatrzyć starostwo w mobilny punkt pomiaru jakości powietrza. - RSS Nasze Miasto sprowadzi takie urządzenie w ramach Ogólnopolskiego Alarmu Smogowego, z którym podjęliśmy współpracę - zapowiedział Dawid Wacławczyk.

Ludzie

Dawid Wacławczyk

Wiceprezydent Raciborza

3 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
Objektywny 25.11.2015 20:31
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Ale wtedy kopalń nie chciano zlikwidować ,a dzisio wymyślą wszystko by były wygaszane, a przede wszystkim by dotrzymać słowa UE, słowo się rzekło klamka zapaś musi .......

bart1981 25.11.2015 20:05
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Jak to się dzieje że od dziesięcioleci problem istnieje, a w przeszłości był znacznie większy niż teraz, a lokalni politykierzy raban podnoszą dopiero teraz. A co, w latach 80tych gdy istniało o wiele wiecej dymiących zakładów, dzieci nie wychodziły na podwórko grać w piłkę, panie radny?

beg 25.11.2015 17:45
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Brawo Panie radny.To rzeczywiście jest walka o życie i nasze zdrowie.Problem od lat jest niedostrzegany tak jak być powinien a co za tym idzie działania urzędników pozostawiają wiele do życzenia.Dlaczego powiat nie zacznie współdziałać z urzędem miasta i vice versa w tej palącej mieszkańców kwestii?