Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Mieszkańcy osiedla Dąbrówki narzekają na palących uczniów

Do dyrekcji Zespołu Szkół Technicznych trafiła seria pism mieszkańca osiedla Dąbrówki.

Mieszkańcy osiedla Dąbrówki narzekają na palących uczniów

Skarży się na niewielką grupę uczniów „Budowlanki”, która jego zdaniem urządziła sobie na osiedlu palarnię oraz - i tu cytat z maila - „...miejsce gdzie na przerwach pomiędzy lekcjami niewyszukanym pod względem literackim językiem za to bardzo głośno można podzielić się z kolegami/żankami i niezainteresowanymi mieszkańcami Osiedla najbardziej aktualnymi wiadomościami z życia szkoły, z życia nauczycieli i z życia osobistego”. Śladami po bytności uczniów są porozrzucane niedopałki papierosów. Mieszkaniec dziwi się, że pięcioosobowa dyrekcja i 90-osobowe grono nauczycielskie nie potrafią sobie poradzić z grupką palaczy. Postanowił napisać do naszej redakcji, bo uważa, że jego pisma i apele pozostały bez reakcji. Nie zgadza się z tym Czesław Pieczka, dyrektor ZST w Wodzisławiu Śl. - Odpisałem panu na część pism, zaprosiłem nawet do siebie na spotkanie - mówi. Autor pism (nazwisko do wiadomości redakcji) nie jest jedynym mieszkańcem, który zgłaszał w szkole problem palaczy. Czesław Pieczka zdaje sobie sprawę, że część uczniów czy to przed lekcjami, na przerwie, także po zajęciach pali papierosy poza terenem szkoły, w tym na osiedlu Dąbrówki. Tłumaczy, że wychowawcy w klasach wyjaśniają uczniom, iż nie wolno im palić w miejscach publicznych. - Nasza rola na edukacji się kończy. Mając ponad 900 uczniów w szkole, z czego spora część to osoby dorosłe, chodzących o różnych porach na zajęcia, nie jesteśmy w stanie pilnować, czy ktoś, kto jest poza terenem szkoły już skończył lekcje, dopiero je zacznie, lub wyszedł na przerwę - mówi dyrektor. Zapowiada, że na pewno nie będzie wysyłał na osiedle nauczycieli do pilnowania uczniów. - Nie ma podstaw, abym dawał polecenie nauczycielom opuszczenia miejsca pracy - mówi dyrektor. Wzywanie straży miejskiej czy policji przez szkołę też mija się z celem, bo nawet jeśli patrol zostanie wysłany, to przybędzie po kilkunastu minutach. Wówczas po palaczach zwykle nie ma już śladu. - Dodam, że nie wszyscy młodzi ludzie przebywający na osiedlu są automatycznie naszymi uczniami - przyznaje Czesław Pieczka. - Raz po zgłoszeniu udaliśmy się na osiedle. Okazało się, że palaczami są klienci pobliskiego Wydziału Komunikacji i Transportu Starostwa Powiatowego.  Zdaniem dyrektora mieszkańcy, jeśli uważają, że są osoby niewłaściwie się zachowujące, powinni sami wzywać policję czy straż miejską. Sposobem na namierzenie palaczy może być np. robienie im zdjęć.

(tora)

6 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Niewiadom (217.99. * .7) 10.10.2017 14:39

a gdzie Fabian Maks? Stały bywalec...

bystrzak 09.10.2015 13:36

Zadzwonisz - powiadomisz - jest reakcja.

bystrzak 09.10.2015 13:36

Jeżeli straż miejska nie wie że coś w danym miejscu się dzieje, to na pewno nie zareaguje.

bystrzak 09.10.2015 13:35

Dyrektor może w prosty sposób sprawe załatwić. Zadzwonić na straż miejską. Na wezwanie muszą przyjechać, palących muszą ukarać. To samo dotyczy tego pana który skarży się na dym papierosowy.

JedenZNich 09.10.2015 12:56
oceniono 3 razy
-3
Zgłoś

Nie rozumię jak można dać zdjęcie osób niepalących w sprawie uczniów którzy palą. Na zdjęciu nie widać żadnego dymu ani papierosa, a że grupka młodych ludzi stoi sobie przed szkoła to chyba nic złego.

mPiter 09.10.2015 11:01
oceniono 6 razy
2
Zgłoś

Jak mniemam straż miejska nie czuje się w obowiązku jeździć pod "budowlankę" i patrolować jej okolice? Lepiej gnić w zakamarkach rynku albo drapać się po jajach? A policja? Dostała sześć nowych radiowozów to mogą je tam wypróbować. Nie rozumiem tego, że nic nie można zrobić - nieletni przecież nie mogą palić, a dorosłych obowiązuje zakaz palenia w miejscach publicznych... więc? Dyrektor jak nie potrafi rządzić swoją szkołą, a uczniów przypilnować by nie wychodzi poza jej teren(przynajmniej tych nieletnich, to niech się zwolni. W Polsce są większe szkoły, których dyrektorzy nie mają takich problemów z utrzymaniem porządku jak pan Pieczka.