Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Racibórz pamięta o Sybirakach. Kombatanci, władze i młodzież na Jeruzalem [ZDJĘCIA]

Zimna granitowa płyta nagrobna, a w niej wycięty na wylot krzyż. W środku krzyża – metalowa korona, kształtem przypominającą tę chrystusową, cierniową. Na płycie tablica z napisem: „Zagłodzonym. Zamęczonym. Zamarzniętym. Utopionym w bagnach. Zaginionym w tajdze. Nasza pamięć i modlitwa. Sybiracy”. To memento o jednej z najboleśniejszych kart w dziejach Polaków stoi od lat szesnastu na cmentarzu Jeruzalem w Raciborzu. Przypomina nam o tragedii milionów Polaków, która stała się ich udziałem w okropnych latach II wojny światowej i po jej zakończeniu.

Racibórz pamięta o Sybirakach. Kombatanci, władze i młodzież na Jeruzalem [ZDJĘCIA]
Weteran AK Marian Szlapański pomaga zapalić znicz uczniowi gimnazjum nr 5

Tradycyjnie w Raciborzu Sybiracy spotykają się na cmentarzu Jeruzalem 17 września - w rocznicę napaści ZSRS na Polskę, co przesądziło o losach nie tylko kampanii wrześniowej, ale również milionów Polaków - poddanych terrorowi niemieckiemu i sowieckiemu, wywiezionych na Sybir, mordowanych w katowniach NKWD i Gestapo.

W tym roku uroczystości upamiętniające Sybiraków rozpoczeły się w kaplicy cmentarza Jeruzalem o godz. 12:00. Mszę odprawił ksiądz Ginter Kurowski. W ławach zasiedli raciborzanie młodsi i starsi, przedstawiciele władz miasta i powiatu, a także delegacje uczniów raciborskich gimnazjów (z pocztami G2 i G3 na czele) oraz stowarzyszeń kombatanckich i patriotycznych.

Ks. Kurowski apelował, aby w pamiętąć o Sybirakach i pozostałych ofiarach II wojny światowej, ludziach, którzy w myśl łacińskiej zasady "dulce et decorum est pro patria mori" oddali życie w obronie Ojczyzny. - Nie ma dziś tak odważnych, którzy by tej zasadzie hołdowali, ale byli kiedyś. Dlatego chwała im i cześć - powiedział.

W modlitwie wiernych Sybiraczka Teresa Pawłowska wymieniła zesłanych na Sybir, którzy nie wrócili, ale i żyjących Sybiraków. Prosiła również o modlitwę za zwalczanie naszych wad narodowych, aby wśród Polaków zapanowała zgoda. Stefania Pak z Klubu Gazety Polskiej polecała modlitwie żołnierzy poległych w obronie ojczyzny, ofiary zbrodni katyńskiej i katastrofy smoleńskiej. Nie zapomniała o żyjących. - Módlmy sie za kombatantów - chorych, cierpiących i za Sybiraków, aby dźwigając swój krzyż nie utracili wiary w miłosierdzie Boże - mówiła.

Po mszy świętej dyrektor G5 w Raciborzu Dariusz Malinowski wygłosił przemówienie, w którym przypomniał dzieje Polski i Polaków podczas II wojny światowej. Następnie uroczystości przeniosły się pod poświęconą Sybirakom płytę nagrobną, gdzie złożono kwiaty i znicze.

Wojtek Żołneczko

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].