Kamil Bednarek potencjalnym dawcą szpiku. "Ja już się zarejestrowałem. A wy?"

Już po raz 5 społeczność akademicka w całej Polsce we współpracy z Fundacją DKMS Polska zjednoczy się w walce z rakiem krwi. W Raciborzu rejestracja potencjalnych dawców będzie odbywać się w budynku PWSZ oraz Galerii Młyńskiej.

Kamil Bednarek potencjalnym dawcą szpiku. "Ja już się zarejestrowałem. A wy?"

Celem organizowanej przez Fundację DKMS akcji jest powiększenie bazy niespokrewnionych dawców szpiku. Studenci zapraszają wszystkich zainteresowanych rejestracją. Dotychczas odbyły się cztery edycje tej ogólnopolskiej inicjatywy. Dzięki temu rejestr potencjalnych dawców szpiku powiększyć się o blisko 55 tysięcy osób. Spośród tych osób 70 zostało już dawcami faktycznymi, czyli miało szansę pomóc swojemu genetycznemu bliźniakowi w walce z rakiem krwi.

Najbliższa studencka akcja rejestracji potencjalnych Dawców pod hasłem Dwa Wymazy i Do Bazy odbędzie się 22 - 23 kwietnia. Każdego roku w inicjatywę Dwa Wymazy i Do Bazy angażują się tysiące młodych ludzi. W najbliższej edycji szacuje się zaangażowanie 350 Studenckich Ambasadorów oraz tysiące wolontariuszy. Twarzą V edycji zgodził się zostać Kamil Bednarek, który zachęca fanów słowami:  Tak wielu ludzi o normalnym życiu marzy. Ja już się zarejestrowałem. A wy? Jesteście gotowi? Kamil zwrócił się z apelem do studentów, by w tej ważnej sprawie jednoczyli siły, bo jak wierzy – w jedności siła!

REJESTRACJA

Zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący minimum 50 kg (bez dużej nadwagi). Zajmuje to tylko chwilę, a polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka. Na podstawie pobranej próbki zostaną określone cechy zgodności tkankowej. Jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, będzie mogło dojść do przeszczepienia. Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować, powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z nr PESEL.

W naszym mieście rejestracji będzie można dokonać:

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Raciborzu:

  • godziny: 9:00-16:00,
  • miejsce: Budynek główny, I piętro obok punktu ksero "Jaga",
  • adres: Słowackiego 55, Racibórz.

Galeria Młyńska:

  • godziny: 13:00- 20:00,
  • miejsce: Hol Glówny,
  • adres: Mickiewicza 12, Racibórz.

PRZESZCZEPIENIE SZPIKU MOŻE URATOWAĆ ŻYCIE

Przeszczepienia krwiotwórczych komórek macierzystych dokonuje się głównie u pacjentów cierpiących na choroby układu krwiotwórczego (najczęściej w różnych postaciach ostrej białaczki).

25 proc. pacjentów potrzebujących przeszczepienia szpiku znajduje dawcę wśród członków rodziny, ale 75 proc. chorych potrzebuje dawcy niespokrewnionego.

Każdego roku 700 pacjentów  w Polsce potrzebuje przeszczepienia komórek macierzystych krwi lub szpiku. 10 proc. pacjentów nie znajdzie bliźniaka genetycznego i nie otrzyma przeszczepu.

źródło: DKMS Polska, oprac. żet

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].