Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Starosta do PiS-u: wiem, że nie lubicie Wojnara ale widzicie tu lepszego?

Na ostatniej sesji rady powiatu przed wygaszeniem 12 mandatów ustalono skład nowej Rady Społcznej Szpitala Rejonowego. Doszło do wymiany zdań między Katarzyną Dutkiewicz z PiS, a starostą Ryszardem Winiarskim.

Starosta do PiS-u: wiem, że nie lubicie Wojnara ale widzicie tu lepszego?
Starosta Winiarski narzeka na współpracę z klubem NaM/PiS

Dutkiewicz przypomniała na początek, że rada społeczna miała się zasadzać na reprezentantach poszczególnych gmin powiatu, najlepiej wójtach i burmistrzach. - Proponowany skład tych założeń nie odzwierciedla. W nawiązaniu do deklaracji dyrektora Ryszarda Rudnika, który podkreślał, że szpital jest dobrem społecznym, jeszcze bardziej zasadne wydaje się by społeczny charakter był odzwierciedlony w składzie rady społecznej - podkreśliła K. Dutkiewicz. Była ciekawa, kto jest autorem propozycji składu?

Ryszard Winiarski zaczął wypowiedź od stwierdzenia, że wiem, o aspiracjach "prawej strony" żeby rada społeczna była drugą radą powiatu. - Ale ja się na to nie zgadzam bo rada społeczna szpitala ma być apolityczna i merytoryczna - zaznaczył starosta raciborski. Wyjaśnił, że w porozumieniu z wójtami wytypowana jest część gminna rady, na co ma to dokument.

Część członków wytypował zarząd bo chciał pracować merytorycznie i ze spokojem, a nie z awanturą na posiedzeniach. - Rada społeczna nie będzie polityczna. Na pewno. Ja się na to nie zgadzam. Państwo macie również swego przedstawiciela, którego bez problemu zaakceptowaliśmy - wspomniał Ryszard Winiarski.

Dutkiewicz skrytykowała go, że nie odbyło się żadne spotkanie robocze członków rady, które miałoby wyłonić skład rady. - Zarząd wnioskuje kandydatury, a rada je akceptuje - oznajmił Winiarski.

Radna PiS sugerowała by z prac w radzie zrezygnowała rewident badająca w przeszłości finanse lecznicy. Dutkiewicz zależało też by Winiarski odkrył, kogo reprezentuje Tadeusz Wojnar w radzie społecznej i kto go do niej zgłosił?

- Mamy w składzie dwóch księgowych. Pomoc ds. finansowych będzie przydatna. Ta pani nie badała bilansu szpitala już dosyć długo. W radzie społecznej pracujemy ze specjalistami - stwierdził R. Winiarski.

Co do obecności Wojnara, starosta podkreślał: pokażcie mi tak doświadczonego samorządowca, który ma tak duże doświadczenie samorządowe jak on. Ja wiem, że go nie lubicie. Macie prawo go nie lubić jako prawa strona ale on ma doświadczenie i prowadzi potężny zakład. Spółdzielnia Mieszkaniowa to nie jest mały grajdołek. Spróbujcie państwo coś takiego poprowadzić, zobaczycie jak jest trudno. Wojnar ma duże doświadczenie zawodowe i powinien być w radzie - postanowił Winiarski.

K. Dutkiewicz odparła, że i prawa i lewa strona siedzi przy jednym stole. - To nie jest tak, że działamy osobno tylko wspólnie - powiedziała staroście. Gdy oznajmiła, że "najzwyczajniej w świecie chcemy wiedzieć kto kogo reprezentuje".

Nazwisko członka - osoba zgłaszająca

  • Feliksiak, Kuśnierz - zarząd powiatu
  • Mainusz - prezydent Raciborza
  • Migocki - RIG
  • Mruszczyk - burmistrz Krzanowic
  • Siedlaczek - PO
  • Iskała - starosta Winiarski
  • Plura - burmistrz Kuźni Raciborskiej
  • Smyczek - Cech Rzemiosł Różnych
  • Wojnar - starosta Winiarski

- Drodzy państwo, gdybyśmy pracowali merytorycznie, naprawdę merytorycznie to nie widziałbym przeszkód. Sami widzicie jaka jest sytuacja. Nam się bardzo ciężko z wami pracuje. Ciągle coś na przeszkodzie stoi, ciągle coś negujecie. Ja chcę pracować spokojnie. To nie jest rada powiatu gdzie możemy się kłócić, możemy się bić, możemy wszystko robić - podsumował dyskusję starosta Winiarski.

Ludzie

Katarzyna Dutkiewicz

samorządowiec i polityk, obecnie prezes Fundacj Elektrowni Rybnik

Ryszard Winiarski

Starosta Raciborski

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
gucioptasznik 24.03.2015 12:28
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

To jakiego przedstawiciela ma PIS bo nie jest napisane?