Kluzik-Rostkowska w Wodzisławiu: miliony na szkoły zawodowe

Szkoły muszą się zmieniać i dynamicznie reagować na zmiany zachodzące w gospodarce. Ich nakierowanie na rynek pracy jest potrzebne od zaraz – tymi słowami minister edukacji Joanna Kluzik-Rostkowska podsumowała środową wizytę w Wodzisławiu Śląskim.

Kluzik-Rostkowska w Wodzisławiu: miliony na szkoły zawodowe

Szefowa resortu edukacji odwiedziła najpierw Zespół Szkół nr 3 przy ulicy Mieszka, potem spotkała się z przedstawicielami biznesu w siedzibie jednej z wodzisławskich firm. W szkole minister spotkała się z posłem Ryszardem Zawadzkim, przedstawicielami lokalnego środowiska oświatowego – pracownikami Wydziału Edukacji, członkami Rady Dyrektorów, byłym zastępcą prezydenta miasta odpowiedzialnym w minionej kadencji za oświatę Eugeniuszem Ogrodnikiem oraz przewodniczącym Komisji Oświaty Czesławem Rychlikiem.

Szkolne spotkanie było okazją do rozmowy z reprezentantką rządu. Po zaprezentowaniu stanu oraz osiągnięć wodzisławskiej oświaty, przyszedł czas na wymianę uwag, pytania oraz wyjaśnienia. – Pani minister, co dla nas niezwykle cenne, wysłuchała wielu naszych pytań. Na wiele też od razu odpowiedziała, rozjaśniając liczne kwestie. Mogliśmy również rozmawiać o problemach, z jakimi stykamy się na oświatowym gruncie – mówi Mieczysław Kieca, prezydent miasta.

Pracownicy Urzędu Miasta oraz wodzisławskich szkół wspomnieli między innymi o niekorzystnych zapisach ustawowych dotyczących stołówek szkolnych czy finansowania szkół niepublicznych. Tematem szeroko omawianym było również przygotowanie młodzieży do wyboru dobrego zawodu. Tu przede wszystkim uczestnicy spotkania skupili się na potrzebie pracy młodzieży gimnazjalnej z doradcą zawodowym. Minister Joanna Kluzik-Rostkowska sporo miejsca w rozmowie poświęciła szkolnictwu zawodowemu.

Temat kształcenia zawodowego w szkołach ponadgimnazjalnych powrócił na spotkaniu z przedsiębiorcami, które odbyło się w siedzibie wodzisławskiej firmy POL-EKO Aparatura. Przedstawiciele firm tworzących klaster Technopolia Śląska, Izby Gospodarczej oraz Cechu Rzemieślników i Innych Przedsiębiorców rozmawiali z minister Kluzik-Rostkowską o swoich potrzebach w zakresie odpowiednio wykształconej kadry. Zwrócono szczególną uwagę na szkolnictwo zawodowe i potrzebę jego reformy. – Bardzo chcielibyśmy odbudować szkolnictwo zawodowe, ale ma to rację bytu tylko wtedy, gdy będzie ono skorelowane z rynkiem pracy – wyjaśniała Joanna Kluzik-Rostkowska. – Musi być ono urynkowione. Szkoła powinna być tak przygotowana, by móc odpowiadać na potrzeby przedsiębiorców – dodała minister.

Wodzisławscy przedsiębiorcy zgadzają się ze zdaniem minister Kluzik-Rostkowskiej. – Propozycje szkół są dobre, ale mijają się z tym, czego my jako przedsiębiorcy potrzebujemy – stwierdził Krzysztof Dybiec, prezes Izby Gospodarczej. Zgodny był również Andreas Glenz, właściciel firmy Prevac. – Miejsc pracy możemy utworzyć zdecydowanie więcej, ale do tego musimy mieć odpowiednio przygotowaną kadrę – mówił.

Minister przedstawiła plany promocji szkolnictwa zawodowego oraz wyjaśniła, że już niebawem skorzystać będzie można z milionów złotych, które przeznaczone zostały między innymi na zmiany w szkolnictwie zawodowym. Mają one posłużyć również tworzeniu miejsc praktycznego kształcenia zawodowego. Takie możliwości z pewnością byłyby korzystne dla rozwijających się firm. Także tych w Wodzisławiu Śląskim. – Zmieniliśmy swoje podejście. Dziś wiem, że lepszą i bardziej przyszłościową drogą jest kształcenie pracownika, niż czekanie na niego. Dlatego też jesteśmy bardzo chętni do współpracy ze szkołami. Na szczęście mamy tu w mieście z kim na ten temat rozmawiać – stwierdził Sebastian Kowalski, właściciel POL-EKO Aparatura. Jego zdanie potwierdza gotowość i zarazem konieczność zacieśnienia współpracy na linii biznes-szkoła. –

Ludzie

Joanna Kluzik-Rostkowska

Joanna Grażyna Kluzik-Rostkowska (ur. 14 grudnia 1963 w Katowicach), posłanka na Sejm VI i VII kadencji.

Mieczysław Kieca

Prezydent Wodzisławia Śl.

Ryszard Zawadzki

Ryszard Józef Zawadzki (ur. 24 sierpnia 1951 w Nysie) – polski polityk, nauczyciel i samorządowiec, poseł na Sejm VI i VII kadencji.

43 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
Ben50 03.02.2015 17:02
oceniono 4 razy
4
Zgłoś

@znawca - " Na widok tej Pani mam odruch wymiotny... :/ "i to nie tyko tej pani i nie tylko ten odruch ale jeszcze dochodzi sr....ka ! Największa kabo.....a 3 RP ale POPIS .

Ben50 03.02.2015 17:02
oceniono 4 razy
4
Zgłoś

@znawca - " Na widok tej Pani mam odruch wymiotny... :/ "i to nie tyko tej pani i nie tylko ten odruch ale jeszcze dochodzi sr....ka ! Największa kabo.....a 3 RP ale POPIS .

znawca 03.02.2015 12:52
oceniono 6 razy
4
Zgłoś

Nikt tu nikogo do niczego nie podżega... a już na pewno nie córkę gyniusia "co haźle myje u Nimców" :D wystarczy czytać ze zrozumieniem ;)

Psychoterapeuta 03.02.2015 11:43
oceniono 9 razy
-7
Zgłoś

alexxia84 z toba jest widocznie nie dobrze jesli namawiasz kogos do podania pavulonu komus to jest podrzeganie do zabojstwa. Dr Ryszard Golański, wiceszef łódzkiej Okręgowej Rady Lekarskiej:Jak zabija pavulon użyty pomyłkowo albo jako narzędzie zbrodni? - Pacjent jest w pełni świadomy, ale z powodu zwiotczenia mięśni traci oddech. Nie może nic powiedzieć, nawet ruszyć palcem. Dusi się, umiera w męczarniach. To jedna z najbardziej okrutnych śmierci na świecie.

Objektywny 29.01.2015 20:17
oceniono 17 razy
3
Zgłoś

@gyniuś .....zgadza się na każdy forum znajdzie się ktoś z pustym jak to nazywasz czerepem.... zawsze piszę -by nie osądzać każdego według siebie samego,i podam ci fajny cytat...Napoleona Bonaparte...(Opinii nigdy nie uda się zamknąć w więzieniu,a tłumiąc ją tylko się ją rozjątrza).....!!!!

gyniuś 29.01.2015 13:49
oceniono 26 razy
-2
Zgłoś

Ja już z tym żałosnym człowiekiem przestałem wchodzić w jakikolwiek dyskurs ,szkoda czasu i własnej inicjatywy w zmiękczaniu tego betonu . Na każdym forum zawsze się trafi jakiś osobnik który zamiast mózgu ma pusty czerep . To taki samolubny Ali - jak Alemu ukraść to źle ,jak kraść Ali to dobrze !

Psychoterapeuta 29.01.2015 13:37
oceniono 23 razy
-3
Zgłoś

P. Objektywny skąd tyle u Pana nienawisci do drugiej osoby?Widze gdy wpisy nie sa po twojej mysli nie przebierasz w słowach.To jest chore patologiczne dysfukcyjne zachowanie.

Objektywny 28.01.2015 15:35
oceniono 28 razy
6
Zgłoś

Do poniżej ......jesteś naprawdę żałosny ......!!!!!

likwidowacwszystko 28.01.2015 15:24
oceniono 26 razy
-4
Zgłoś

szanowne nowiny prosze usunac wpis Objektywny kim ty jesteś ???niepełnosprawnym ubezwłasnowolnionym dupkiem w ten sposob obraza niepelnosprwawne osoby zero zerem jestes smieciu !!!!!!

Objektywny 28.01.2015 14:58
oceniono 8 razy
2

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

Psychoterapeuta 28.01.2015 13:40
oceniono 21 razy
-5
Zgłoś

P. Objektywny z tego co mi wiadomo Pani Bienkowska jest z katowic czyli panska ziomala w jezyku mlodziezowym:).Wole slyszec bo taki mamy klimat niz jezyk patologiczny takiego jakiego uzywa tez twoja ziomala alexxia84 slonzaczka:)Chcialbys zeby ktos powiedzial zeby siostra przywiozla pavulon i Ci go podala?Nie mnie oceniac rzad bienkowska i nowaka.Jak komus jest zle w Polsce to wyjezdza nie biadoli nad sobą.

Objektywny 28.01.2015 13:16
oceniono 22 razy
8
Zgłoś

@gyniuś....tylko na to cię stać.....żałosne!!!!!

Objektywny 28.01.2015 13:14
oceniono 21 razy
5
Zgłoś

A jeszcze bardziej mnie nurtuje .....jak to jest możliwe że po wzroście kredytów we Frankach ,na pomoc kredytobiorcom zaangażowały się najważniejsze osoby w rządzie wraz z głową państwa ,choć odpowiedż jest prosta -....widziały gały jak kredyty w frankach brały ......jak pada największy przemysł w Polsce...kiedy tysiące rodzin może zostać bez środków do życia .....zaangażowania najważniejszych osób w rządzie wraz z głową państwa brak !!!!! to coś .... nie gra?a może gra- tylko my nie potrafimy słuchać!!!!!!.

gyniuś 28.01.2015 13:04
oceniono 26 razy
-14
Zgłoś

Hau,Hau,Hau.

Objektywny 28.01.2015 12:59
oceniono 22 razy
6
Zgłoś

@Psychoterapeuta.....jeżeli pisaniem prawdy tak jesteś urażony.....to może mi odpowiesz na pewną mnie nurtującą sprawę?????powiedz mi oburzający się jak to jest? u nas w kraju ludzie skazani jak pan Krzysztof Lisek skazany za działanie na szkodę PSKM, oraz pan Sławomir Nowak słynny z afery zegarkowej ....otrzymali bardzo wysoko płatne stanowiska u pani Bieńkowskiej w UE....czy ciebie to nie oburza że pani Bieńkowska naraża dobre relacje i zdanie o Polakach -w imię kolesiostwa??????>....tylko mi nie pisz......bo taki mamy klimat ?????

Psychoterapeuta 28.01.2015 11:16
oceniono 20 razy
-6
Zgłoś

miliony to trzeba przeznaczyc na leczenie psychiczne bo widzimy po wpisach jaki jezyk uzywaja jak sie zachowuja

tadziuraj 28.01.2015 10:01
oceniono 22 razy
10
Zgłoś

dalej ciemny narodzie -- śmiało głosuj dalej na POwców ,jak wam jeszcze mało biedy narobiły! jeszcze wam mało batów. dalej wierzcie w te bajki z TVNu.?... jak też to bardzo oni chcą pomagać narodowi tylko te pisiory im wciąż przeszkadzają i wszystkiemu są winne... po hu kluziczka tu przyjechała, bo to nasza psiapsiółka? tylko tak niechcoco zagłosowała za likwidacja kopaln no i powoli obumarcie sląska ,, niech zacznom naprawiac kopalnie od wypieprzenia darmozjadów na ciepłych stołeczkach, co ich tyn bidny górnik musi utrzymac,.. wymiotować sie chce, a to wszystko przecie przyjaciele kiecy po parti, fajna lista : http://naszdziennik.pl/uploads/glos-84-148.pdf

alexxia84 27.01.2015 14:16
oceniono 23 razy
5
Zgłoś

Psychoerapeuta-gyniuś-nik założony przed chwilą!:)

alexxia84 27.01.2015 14:15
oceniono 22 razy
8
Zgłoś

Nie sprowokujesz mie gyniuś,jak tym"cofaniem",nie byda sie zniżała do twojigo poziomu.Powinieneś być mądrzejszy jako emeryt górniczy i wiedzieć co to je ciężko robota.Ty psioczysz na wszystko i wszystkich,fandzolisz,że roboty je w brud w naszym regionie itp.itd,czytając ciebie na forum mom odruch wymiotny

Psychoterapeuta 27.01.2015 14:07
oceniono 23 razy
-9
Zgłoś

Do ponizej ty cos bierzesz czy pijesz ? kobieta i taki jezyk wulgarny chamski i jeszcze piszesz zy slonzaczka jestes no w tym momencie nie jedna kobieta wstydzi sie za Ciebie.Masz problem nie umisz swych emocji powstrzymac to udaj sie do poradni do lekarza jakas grupa terapia inwidualna Ci sie przyda.Ty jestes swiadoma to co piszesz? czy straciłas kontrole nad wlasnym zyciem nie umisz sie kontrolowac?jezyk to jak by w jakies spelunie melinie .Troche kultury mozna co mozna ale nie w ten sposob stracilas kontakt z rzeczywistoscią

gyniuś 27.01.2015 13:59
oceniono 29 razy
-9
Zgłoś

Choroba umysłowa się pogłębia -Dr. Jekyll and Mr. Hyde -PitoWilson vel alexxia84 .Schizofrenia (inaczej „psychoza schizofreniczna” lub choroba Bleurera; termin „schizofrenia” pochodzi od słów schizis i phren, tłumaczonych odpowiednio jako: „rozszczepić” i „umysł”) to przewlekła choroba, którą można i trzeba leczyć. Należy do tzw. zaburzeń psychotycznych (psychoz), czyli stanów charakteryzujących się zmienionym chorobowo, nieadekwatnym postrzeganiem, przeżywaniem, odbiorem i oceną rzeczywistości. Chory cierpiący na psychozę ma poważnie upośledzoną umiejętność krytycznej, realistycznej oceny własnej osoby, otoczenia i relacji z innymi, a nawet nie jest do niej zdolny. Pisanie sam do siebie to jeden z objawów tej choroby psychicznej .

alexxia84 27.01.2015 13:00
oceniono 19 razy
-9
Zgłoś

Właśnie mi się wydaje,że Kieca jeszcze najbardziej dba o odśnieżanie miasta w regionie.Chodniki zawsze odśnieżone,parking też a i drogi posolone nawet.Nie wiem jak dzisiaj bo jeszcze z domu nie wychodziłam,ale niedawno jak sypało to tylko w Wodzisławiu było posolone i poodśnieżane.Najgorzej w Rydach i w Pszowie

PitoWilson 27.01.2015 12:55
oceniono 16 razy
-4
Zgłoś

:))).Okropne dziś warunki na drogach,na drodze Rybnik-Wodzisław,widziałem może z jedną odśnieżarkę.W Rybniku przynajmniej chodniki na bieżąco odśnieżane,w Wodzisławiu fatalnie.Więc może zamiast reaktywować,niegdyś dobrze funkcjonujące szkoły zawodowe,to zabrać się za odśnieżanie miasta?Lekki atak zimy i rok w rok to samo.Tylko czekać na stłuczki dziś!

alexxia84 27.01.2015 12:49
oceniono 18 razy
6
Zgłoś

No COFNĄŁ się na umyśle już całkowicie.Radzę nie dyskutować z głupkami PitoWilson,bo będą starali sprowadzić cię do swojego poziomu i wmówić swoje "racje"...

PitoWilson 27.01.2015 12:44
oceniono 18 razy
6
Zgłoś

Bardzo dobrze alu napisałaś.Ten buc pisze "do ciebie" na każdym forum i obraża,najeżdża też na górnictwo,zapominając,że kiedyś był jednym z nich!Teraz wielki wielbiciel PO.No i jeszcze,córka salowa w Niemcach i stwierdzenie "roboty w PL nie brakuje,kto chce pracować to robotę znajdzie"-to są słowa gyniusia idioty I,nie ośmieszałby sie przynajmniej,chwaląc się na forum,że córka jest salową w Niemcach!No ale roboty w Polsce w brud !

alexxia84 27.01.2015 12:26
oceniono 19 razy
5
Zgłoś

Te Peło ci już resztki mózgu wyżarło,jak ty tak wszystko na serio.No ja te obietnice od nich też łykosz jak ryba!Za kożdym razem obietnice i bajki.Ale zawsze się pora takich gyniusiów czy likwidowacwszystko znejdzie co w te bajki byda wierzyc!

alexxia84 27.01.2015 12:24
oceniono 17 razy
5
Zgłoś

tys je glupi jak but!

likwidowacwszystko 27.01.2015 12:22
oceniono 15 razy
-3
Zgłoś

alexxia84 jak bys byla normalna rozgarnienta to nie piszesz o pavulonie bo wiesz do czego namawiasz ?

alexxia84 27.01.2015 12:19
oceniono 17 razy
3
Zgłoś

likwidowacwszystko z toba nie gadam kaleko umyslowy i zyciowy!Rozmawiam z gyniusiem,onymu sie przinajmnij robic chcialo i uczciwie na kopalni zapracowol na swoja pyndzyjo.Ty,byystrzak i kolo,to dla mnie podrzędna kategoria.Dlatego nie będę odpisywała na wasze posty,wybacz ale z niedorobionymi,zazdrosnymi nierobami nie gadam:]

alexxia84 27.01.2015 12:13
oceniono 9 razy
1

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

likwidowacwszystko 27.01.2015 12:08
oceniono 18 razy
-4
Zgłoś

alexxia84 czy ty wiesz co Ty napisalas?

likwidowacwszystko 27.01.2015 11:58
oceniono 16 razy
-8
Zgłoś

alexxia84 a Ty wolna czy mezatka?

alexxia84 27.01.2015 11:42
oceniono 24 razy
10
Zgłoś

gyniuś jo na miejscu twojij córki salowej z Nimiec,to bych przijechała ci jedynie nasrać do antryja i nie chciała cie już widzieć aż do twojigo pogrzebu!Córka emeryta górniczego,kiery żyje w dostatku,kiery nie wiy co z piniądzami zrobić bo dostowo pyndzyjo na "uszy",kiery teraz najeżdżo na górników i górnictwo i życzy żeby to wszystkie pierd""" i upadło,to powinna jakiś pavulon z Nimiec prziwieś w ramach wizyty Bozo Narodzeniowej i uciszyć cie roz na zawsze.Takigo wrednego,starego,zgredowatego ojca pełowca mieć,to je jakos kara bosko!On żyje w dostatku,najezdzajac na wszystko i wszystkich a dzieci usługują w nimcach za euro!Biedne te twoji dzieci albo glupie!Nadzieja ze zniedolezejesz i pielegniary w domu opieki sie tobą "zajmą" w ramach podziekowania od twych dzieci :D

Objektywny 27.01.2015 11:13
oceniono 22 razy
8
Zgłoś

@gyniuś....ta pani tak naprawdę pokazała gdzie ma ciebie ,mnie ,i resztę narodu.....pokazała co ją tak naprawdę obchodzi.....ty dla niej jesteś takim samym parobkiem jak ja.....tylko z małą różnicą ja już to wiem >a ty dopiero do tego dojdziesz!!!!!!!.

gyniuś 27.01.2015 09:03
oceniono 27 razy
-13
Zgłoś

@alexxia84 - zapomniałem zapytać co znowu przedawkowałaś ?

gyniuś 27.01.2015 09:00
oceniono 26 razy
-14
Zgłoś

@alexxia84 - miło mi ,ja ciebie także pozdrawiam .

alexxia84 27.01.2015 08:34
oceniono 26 razy
10
Zgłoś

gyniuś ty niedorobiony pełowki emerycie!Twoje dzieci haźle myją u Nimców a ich dzieci do szkoły chodzą z muslimami w nimcach i są traktowane jako gorszo kategoria.Ty zaś stary POpaprańcu se myślisz,że jak ich roz w roku na święta zaprosisz to pełnia szczęścia.Piykny żeś los zgotowoł swoim dzieciom ale co się spodziewać od takigo pierd**** pełowca,żeby w jakimś tam stopniu pomogł swoim dzieciom?Ty stary wypierdku ostatnio kromka chleba byś woloł zeżrać niż swoim dzieciom dać.Mom nadzieja,że skończysz na starość w domu opieki i twoja córka salowo,załatwi ci tako samo prziszłość jako żeś ty ij załatwił :] .

gyniuś 27.01.2015 08:24
oceniono 27 razy
-13
Zgłoś

A konkrety pisowskie pieski ? Boli was że ta Pani pokazała kartoflowi środkowy palec !

idla 26.01.2015 21:03
oceniono 19 razy
15
Zgłoś

ta pani w srodku z jednym się zgadza z Kiecą też dużo obiecuje,tylko obiecuje jak Miecio

Objektywny 24.01.2015 08:43
oceniono 24 razy
12
Zgłoś

@znawca.....Ja też z,wydalaniem !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!.