Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Środowiskowy Dom Samopomocy z nowym samochodem gotowy do przyjęcia nowych podopiecznych

Przypomnienie krótkiej historii ośrodka i powodów jego powstania, podpisanie wymaganych dokumentów, następnie wręczenie kluczyków do pojazdu i …w drogę. Tak w skrócie można opisać przekazanie samochodu dla Stowarzyszenia na rzecz wspierania osób niepełnosprawnych “DOM". Organizacja na zlecenie Powiatu Raciborskiego prowadzi Środowiskowy Dom Samopomocy typu B w Raciborzu przy ul. Grzonki 1.

Środowiskowy Dom Samopomocy z nowym samochodem gotowy do przyjęcia nowych podopiecznych

To miejsce specjalnie stworzone dla osób, które w wyniku upośledzenia niektórych funkcji organizmu wymagają pomocy do życia w środowisku rodzinnym i społecznym. Głównym celem domu jest zwiększenie zaradności i samodzielności życiowej, a także integracji społecznej swoich podopiecznych. Troskliwa i profesjonalna opieka, intersujące formy zajęć, przestronne i nowoczesne wnętrza, domowa atmosfera sprzyjająca nauce samodzielności to tylko część oferty jaką swoim wychowankom zapewnia raciborska placówka, która funkcjonuje od stycznia 2014 r. i jest finansowana z dotacji celowej budżetu państwa. Na zainteresowanych uczestników czekają jeszcze wolne miejsca.

W poniedziałek starosta raciborski Adam Hajduk oraz wicestarosta Andrzej Chroboczek oficjalnie oddali w użyczenie 9-osobowy bus marki Renault Trafic (rok produkcji 2008, 2.0 diesel) na potrzeby działalności placówki. Stowarzyszenie "Dom" reprezentowała prezes Magdalena Procajło, natomiast ŚDS - kierownik Iwona Olszewska. Towarzyszyła im także jedna z podopiecznych. Po dopełnieniu formalności, już na parkingu przed urzędem, przekazano kluczyki do samochodu. Bus umożliwi przywożenie i odwożenie wychowanków Domu i ułatwi codzienną działalność placówki. Jego zakup został sfinansowany z budżetu Powiatu Raciborskiego (wartość pojazdu 44 tys. zł).


INFORMACJE DODATKOWE dla zainteresowanych pobytem w placówce:

Dom jest ośrodkiem wsparcia dziennego oferującym pomoc stacjonarną przez 5 dni w tygodniu, od poniedziałku do piątku, 8 godzin dziennie. Świadczy usługi w ramach indywidualnych lub zespołowych treningów samoobsługi i treningów umiejętności społecznych, polegających na nauce, rozwijaniu lub podtrzymywaniu umiejętności w zakresie czynności dnia codziennego i funkcjonowania w życiu społecznym.

Uczestnicy mogą uczestniczyć w wszechstronnej rehabilitacji ruchowej, terapii psychologicznej i socjalnej, treningach umiejętności potrzebnych do codziennego życia oraz szeroko rozumianej rekreacji. Zajęcia te odbywają się w godz. od 8.00 do 14.00. Podczas pobytu uczestnicy mają zapewniony ciepły posiłek.

Środowiskowy Dom Samopomocy jest placówką doskonale przygotowaną do funkcjonowania w niej osób upośledzonych, w tym z zaburzoną zdolnością ruchową. Posiada centralną łazienkę z natryskiem i wszelkimi udogodnieniami dla osób niepełnosprawnych oraz toalety. Przestronne i jasne pomieszczenia pozwalają na swobodne przemieszczanie się osób na wózkach inwalidzkich.

ŚDS proponuje dla swoich podopiecznych następujące zajęcia:

 • kulinarne i gospodarcze,
 • plastyczne i rękodzieła,
 • komputerowo-multimedialne,
 • relaksacyjne,
 • rewalidacyjne,
 • rehabilitacyjne,
 • muzykoterapia,
 • choreoterapia,
 • biblioterapia,
 • psychoterapia,
 • hortiterapia,
 • psychoterapia,
 • socjoterapia.

Wszystkie te zajęcia są prowadzone w odpowiednio przygotowanych pracowniach. Na uczestników czekają dobrze wyposażone pracownie m.in.: plastyczna, komputerowa, ekologiczna, ogrodnicza, dbałości o wygląd, kulinarna, czy pokój indywidualnego poradnictwa.

Koszt pobytu uczestników w Środowiskowym Domu Samopomocy jest pokryty w całości lub w części z budżetu państwa.

Wniosek o skierowanie do Domu należy składać do właściwego ze względu na miejsce zamieszkania ośrodka pomocy społecznej, dołączając zaświadczenie lekarskie, wydane przez lekarza psychiatrę lub lekarza neurologa, o występujących zaburzeniach psychicznych oraz zaświadczenie lekarza rodzinnego o stanie zdrowia i o braku przeciwwskazań do uczestnictwa w zajęciach domu wraz z informacją o sprawności w zakresie lokomocji osób niepełnosprawnych fizycznie. Do wniosku dołącza się orzeczenie o niepełnosprawności lub orzeczenie o stopniu niepełnosprawności, o ile osoba takie posiada oraz rodzinny wywiad środowiskowy przeprowadzonym w tej sprawie przez właściwy ośrodek pomocy społecznej.

Zainteresowani skierowaniem, ich rodziny i opiekunowie, proszeni są o kontakt z Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Raciborzu, ul. Klasztorna 6, tel. 32 415 20 28 lub właściwym terytorialnie ośrodkiem pomocy społecznej.

Szczegóły: www.stowarzyszeniedom.pl

źródło: Starostwo Powiatowe w Raciborzu

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].