Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Wielka i konieczna wycinka jesionów

19 kwietnia odbyły się terenowe obrady powiatowej Komisji Rolnictwa i Ochrony Środowiska. Radni w towarzystwie leśników z Nadleśnictwa Rudy Raciborskie i Leśnictwa Ponięcice odwiedzili lasy w Tworkowie i Krowiarkach. Wszystko po to aby unaocznić chorobę jesionów (i jaworów) oraz wyjaśnić najlepszą metodę działania.

Wielka i konieczna wycinka jesionów

O zamieraniu jesionów pisaliśmy już wcześniej, wskazując, że najwięcej tych drzew zaplanowano do wycinki na terenie gminy Rudnik. Grzyb, który atakuje te drzewa mocno się uaktywnił po suszy w 2015 r. Mocno osłabia drzewa i powoduje m.in. zamieranie korzeni, tak że drzewo z pozoru wydaje się zielone i zdrowe, aż w końcu się przewraca. W ten sposób padają kolejne jesiony i według leśników taki los czeka wszystkie te drzewa w leśnictwie Ponięcice. Obecnie nie znają skutecznych sposobów ochrony jesionów. Co więc robić?

Tworków

W tworkowskim lesie, który jest objęty ochronnym programem Natura 2000 co chwila można się natknąć na upadły jesion. Wielkie konary leżą na runie, przygniatając morze pachnącego czosnku niedźwiedziego. Inne, pozbawione korzeni drzewa, upadając oparły się o swojego sąsiada i tkwią w takich pozach, aż wiatr ich nie przewróci. – W tym miejscu nie możemy interweniować. Obszar Natura 2000 podlega ochronie i każda ingerencja wymaga konsultacji i zgody Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska – tłumaczył radnym nadleśniczy Robert Pabian. Według leśników około 30 proc. tegoż lasu stanowią jesiony i jawory. W ciągu kilku lat wszystkie te drzewa czeka ten sam los. – Gdy do tego dojdzie, skutki odczuje cały las. Zmieni się runo leśne, gdzie w miejsce czosnku pojawią się np. światłolubne pokrzywy. Natura będzie dążyć do odnowienia drzewostanu, lecz wiemy, że bez pomocy człowieka trwać to może bardzo długo – dodał.

Krowiarki

Las w Krowiarkach nie jest objęty programem ochronnym. Choroba jesionów dotarła również tutaj, lecz leśnicy od zeszłego roku podjęli działania mające na celu minimalizację strat. Wycięto połacie chorego lub narażonego na chorobę lasu i trwają nasadzenia nowych drzew. – Wycinamy również zdrowe jesiony, gdyż te drzewa i tak nie obronią się przed chorobą. Drewno z nich można jeszcze wykorzystać i sprzedać – wyjaśniał leśniczy Artur Osak.

Nie jest tajemnicą, że Lasy Państwowe czerpią zyski ze sprzedaży drewna. Leśnicy zastrzegli jednak, że nie jest to główny cel ich działań, a jedynie wartość dodana gospodarki i opieki nad lasem. Trudno bowiem założyć, że wszyscy leśnicy są w zmowie i tylko czekają na możliwość wycięcia zdrowego drzewa na sprzedaż. Wiedza i dbanie o stan drzewostanu czasem wymaga pomocy i wyprzedzenia natury.

Na terenie lasu w Krowiarkach, w miejsce wyciętych jesionów radni zasadzili sadzonki małych drzewek. Teren ten został ogrodzony siatką, aby młodych pędów nie obgryzły sarny.

Cel

Podobnie jak w przypadku gminy Rudnik, spotkanie samorządowców z leśnikami miało na celu wyjaśnienie tematu z pozory niepokojącej wycinki. – Ludzie przejeżdżający mogą być zaniepokojeni. Chcemy aby wiedza co tu się dzieje była jak najbardziej powszechna, gdyż kierujemy się dobrem lasu i tym jak będzie on wyglądał za sto lat – przekonywał członków komisji Tomasz Pacia, zastępca nadleśniczego Rud Raciborskich. Radni przyznali, że o wielu aspektach i powodach wycinki nie wiedzieli. Podobnie jak sprawa się ma z Puszczą Białowieską, w przypadku której krąży wiele opinii nie mających poparcia w faktach i wiedzy przyrodniczej. Wiele lasów od dawna doświadczyło ingerencji człowieka. Pozostawiając je nagle samym sobie, człowiek zrzuca z siebie odpowiedzialność za nie. Czasem ta odpowiedzialność wymaga podjęcia trudnych decyzji o wycince, które jednak procentują w przyszłości zdrowym lasem.

Na terenach po jesionie zostanie posadzony różnorodny las. Niestety, nie udało się wprowadzić w te miejsca nowych jesionów, gdyż zarodki szkodliwego grzyba rezydują w opadłych liściach, których nie sposób usunąć z leśnego runa.

Marcin Wojnarowski

Ludzie

Artur Osak

Radny gminy Rudnik.

4 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Fraxinus (178.235. * .236) 09.05.2018 22:22

Kasa kasa kasa many many many !!!

~bbbbbb (46.134. * .181) 04.05.2018 21:40

A po co wy ludzie piszecie o tym na Nowinach? Co wam to da. Takich spraw się nie załatwia na Śląsku.

bill471 04.05.2018 18:08
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Lasy Amazonki tez sa masowo wycinane , i jak widac nie jest to pomoc czlowieka w utrzymaniu w dobrym stanie tych płuc naszej planety.Natura od wiekow jakoś bez pomocy czlowieka radziła sobie we wszystkim .Więc tym razem też z pewnością by sobie dała rady .Nie wierzę w 100% tłumaczeniom Leśnikom , iż robią to by chronić przyrode, gdyby mówili o powstrzymywaniu zanieczyszczen ktore negatywnie wplywaja tak na ludzi jak i na przyrodę , czyli lasy i reszta zielonego co rosnie na naszym globie.Teraz jak widać nastąpiła era pieniądza i tu trzeba trzezwo popatrzeć co dalej robić.

Leno 04.05.2018 13:37
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Wycinanie zdrowych jesionow jest moim zdaniem błędem. To co robią leśnicy masowa wycinka tych drzew jest błędem. Liczy się widać pozyskanie drewna na sprzedaż niż danie szansy drzewom na przeżycie.Nigdy tak nie ma ze wszystkie drzewa obumrą.Za to zysk zazwyczaj jest kluczową sprawą choć trudno się często fo tego przyznać. Wycinki w Puszczy Białowieskiej też były błędne a fachowcy leśnicy upierali się że dobrze postępują .Za wycinkę puszczy odpowie PIs przy kolejnych wyborach bo za dużo krzywdy rząd Pis zrobił bezcennej puszczy. Na miejscu mamy bardzo podobną sprawę.