Turystyka
Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

160 lat kościółka kolejowego. Gdzie on się znajduje?

Czy wiecie, że w tym roku przypada 160. rocznica poświęcenia sosnowieckiego p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa? Dlaczego świątynia nazywana jest "kościółkiem kolejowym"?

160 lat kościółka kolejowego. Gdzie on się znajduje?
Kościółek kolejowy na pocztówce sprzed wieku. fot. Koleje Śląskie

160 lat kościółka kolejowego. Gdzie on się znajduje?

Dlaczego „kościółek kolejowy"? Wyjaśnienie tej nazwy możemy przeczytać w wydaniu „Gazety Polskiej” z 21 listopada 1862 roku: " [...] p. Oleks, który pierwszy myśl wybudowania kaplicy powziął i za jego staraniem wzniesioną została, przy pomocy dyrektora Komory p. Buszmana, urzędników tejże, urzędników kolei żelaznej Warszawsko-Wiedeńskiej, oraz pań miejscowych, które nie mało przyczyniły się darami i pracą do upiększenia kaplicy.”
- Obchodzący 160-lecie „kościółek kolejowy” jest dziś najstarszą sosnowiecką świątynią, a głównymi inicjatorami i fundatorami jej budowy byli pracownicy Drogi Żelaznej Warszawsko-Wiedeńskiej! - wyjaśniają w Kolejach Śląskich, zachęcając jednocześnie do odwiedzenia kościoła w 160 rocznicę jego poświęcenia. 

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].