Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Pomysł na wycieczkę pociągiem - Tenczyński Park Krajobrazowy

Podróżując linią S3 Kolei Śląskich (Katowice – Krzeszowice – Kraków Główny) nie musicie jechać wyłącznie do Krakowa. To także świetna opcja na rozpoczęcie wyprawy wśród dolinek krakowskich oraz w górskim obszarze Tenczyńskiego Parku Krajobrazowego.

Pomysł na wycieczkę pociągiem - Tenczyński Park Krajobrazowy
Zamek Tenczyn, jedna z najbardziej wysuniętych na południe warowni jurajskich. fot. Koleje Śląskie

Pomysł na wycieczkę pociągiem - Tenczyński Park Krajobrazowy

Krzeszowice – zamek Tenczyn

Wysiadając na urokliwym dworcu kolejowym w Krzeszowicach rozpocznijcie podróż na południe, ponieważ cała trasa zakończy się na północy od Krzeszowic. Pierwszą atrakcją na naszej trasie będzie zamek Tenczyn w Rudnie. To jedna z najbardziej wysuniętych na południe warowni jurajskich położona na wzgórzu wulkanicznym o bardzo monumentalnej bryle. Jako posiadłość Tenczyńskich zamek ten był jedną z najbardziej popularnych siedzib wśród ówczesnych elit władzy. Na zamku bywali Jan Długosz, Mikołaj Rej, czy Jan Kochanowski. Zamek ten popadł w ruinę po długotrwałym oblężeniu w okresie tzw. „Potopu Szwedzkiego”. Dodatkowo w okresie późniejszym zamek ten przechodził z rąk do rąk, co nie pomagało w działaniach umożliwiających odbudowę budowli.

Niedźwiedzia Góra

Wyruszając w dalszą drogę skierujcie się na wschód w kierunku Niedźwiedziej Góry, gdzie znajdują się pozostałości po Kopalni Potockich. Aby dotrzeć do poindustrialnych pozostałości musicie przejechać przez jesienne lasy Puszczy Dulowskiej. Stąd też zjechać możecie do Nawojowej Góry, a następnie przecinając drogę krajową skierować się na północ w kierunku dolinek krakowskich. Pierwszą z nich jest Dolina Racławki i Szklarki, które łączą się w Dubiach. Jeżeli zgłodniejecie, czekają tu na Was pstrągarnie, których początków szukać możemy w jurajskim Złotym Potoku.

Polecamy Wam podróż Doliną Racławki aż do Wąwozu Stradlina, za którym dotrzecie do wsi Paczółtowice, gdzie znajduje się bezcenny drewniany kościół. W okolicach Wąwozu Stradlina znajdziecie także Źródło Bażana oraz Skałka z Nyżą, w której znajduje się wiele charakterystycznych schronisk oraz zagłębień skalnych. 

Stąd podróżując na południe dotrzecie do Doliny Eliaszówki oraz Klasztor Karmelitów Bosych w Czernej założonego przez Agnieszkę z Tęczyńskich Firlejową w pierwszej połowie XVII wieku. Oprócz założenia klasztornego znajdziecie tam także… „Diabelski Most”! Związanych jest z nim wiele legend między innymi te dotyczące diabłów i ich wpływu na zrujnowaną przeprawę nad doliną.

Wycieczkę kończymy w Krzeszowicach, wjeżdżając do miasta od strony północnej w okolicach zabytkowego kościoła oraz pałacu Potockich, w którym przez długi czas znajdowały się m.in. zbiory dziś eksponowane w Muzeum Czartoryskich.

Materiał powstał we współpracy z Kolejami Śląskimi

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~KUKUnaMUNIU (178.36. * .229) 07.11.2022 14:38

Do takich tekstów autorzy mogliby, w jednym chociaż miejscu, dodać sformułowania typu "rowery", "na rowerach", 'rowerem". Bowiem gwarantuję wam, że niewielu, po wyjściu z pociągum na Stacji w Krzeszowicach, dotrze, z buta, do Zamku Rudno, a już na pewno nie do Klasztoru w Czernej. :)))))