Turystyka
Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Pomysł na wycieczkę - Bytom i jego tajemnice

Polecamy Wam lokalne, miejskie wyprawy. Dzięki linii S18 możecie odwiedzić dwa niezwykle ważne górnośląskie miasta, które mają wiele do zaoferowania oraz stanowią przykład fascynującej historii Górnego Śląska! Tym razem zapraszamy do Bytomia!

Pomysł na wycieczkę - Bytom i jego tajemnice
Bytom przyciąga swoim klimatem i historią. fot. Koleje Śląskie

Wzgórze Małgorzaty

Zapewne nie tego spodziewacie się, rozpoczynając wizytę w jednej z górnośląskich miast, czyli średniowieczne wzgórze wśród dawnych rozlewisk i podmokłych dolin. Co interesujące, wzgórze to położone jest w ścisłym sąsiedztwie bytomskiego dworca kolejowego! To właśnie tutaj powstał jeden z najstarszych górnośląskich grodów oraz pierwsza bytomska świątynia wspominana na średniowiecznym tympanonie Jaxy!

Wzgórze Małgorzaty to również miejsce upiornej historii rodem z średniowiecza. Zezłoszczeni mieszczanie bytomscy w XIV wieku dokonali samosądu na miejscowym proboszczu i wikarym, topiąc ich w otaczających wzgórze Małgorzaty rozlewiskach rzeki Bytomki. 

Park miejski im. Franciszka Kachla

Tak! Zieleń przede wszystkim, ale park miejski w Bytomiu to przykład jednego z najstarszych w naszym kraju miejskich założeń parkowych! Park otwarto na obszarze na zachód od ówczesnego miasta dzięki donacji Huberta von Tiele-Winckler na terenach pogórniczych.

Samo założenie parkowe świetnie wykorzystało pofalowany obszar przemysłowy, dzięki któremu powstały sztuczne zbiorniki wodne, zakątki oraz wzgórza. Dodatkowo warto wspomnieć o wybiegu dla niedźwiedzi, który stanowił de facto pierwszy ogród zoologiczny na Górnym Śląsku. Powstał w 1898 roku z inicjatywy Ignatza Hakuby, miejscowego przemysłowca i filantropa. To właśnie ten ogród zoologiczny stanowił podstawę do utworzenia zoo w Chorzowie! Dziś na wybiegu dla niedźwiedzi funkcjonuje restauracja.

Muzeum, galeria i „Gloria”!

Oprócz zieleni i średniowiecznych historii znajdziecie tutaj również Muzeum Górnośląskie stanowiące największą na Górnym Śląsku placówkę muzealną pod względem ilości zgromadzonych zabytków. Dodatkowo na bytomskim Rynku znajdziecie Centrum Sztuki Współczesnej „Kronika” i nowoczesną sztukę najwyższych lotów! A co z „Glorią”?

To podobnie jak w Gliwicach, przykład świetnej architektury międzywojennego modernizmu wraz z klimatycznym neonem! Wybudowany w 1931 roku gmach stanowił siedzibę miejskiego kina!

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].