Turystyka
Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Pałac Dietrichsteinów: Zobacz z nami wnętrza pałacu przed wielkim otwarciem [ZDJĘCIA, WIDEO]

W piątkowe przedpołudnie w Pałacu Dietrichsteinów w Wodzisławiu Śląskim odbył się brifing prasowy dla mediów oraz zaproszonych gości wraz z prezentacją pałacowych wnętrz w przeddzień wielkiego otwarcia. Wszyscy mieszkańcy, którzy chcieliby zobaczyć odrestaurowany zabytek oraz nowe wystawy, mogą to zrobić od soboty 30 lipca, kiedy to o godz. 15.00 symbolicznie ruszy zegar na pałacu. 

Pałac Dietrichsteinów: Zobacz z nami wnętrza pałacu przed wielkim otwarciem [ZDJĘCIA, WIDEO]
Uroczyste otwarcie Pałacu Dietrichsteinów zaplanowano na sobotę i niedzielę 30-31 lipca.

Pałac Dietrichsteinów: Zobacz z nami wnętrza pałacu przed wielkim otwarciem [ZDJĘCIA, WIDEO]

W najbliższy weekend, w dniach 30-31 lipca odbędzie się uroczyste i długo wyczekiwane ponownie otwarcie bram Pałacu Dietrichsteinów w Wodzisławiu Śląskim. Kompleksowa kilkuletnia modernizacja tej najstarszej budowli w stylu klasycystycznym w Polsce (w tym roku obchodzi 275 urodziny) stanowiła jedną z priorytetowych wśród realizowanych w mieście inwestycji. Głównym celem projektu było zwiększenie atrakcyjności Pałacu i zlokalizowanego na jego terenie Muzeum, a przez to również podniesienie atrakcyjności miasta. Zakładał on odtworzenie wyglądu zabytkowego obiektu, uwzględnił prace konserwatorskie, restauratorskie i adaptacyjne. W programie wydarzenia wiele atrakcji dla wodzisławian, również tych najmłodszych.

W piątek prapremiera

Tuż przed wielkim otwarciem dla zwiedzających pałac mogli zobaczyć dziennikarze oraz zaproszeni goście, m.in. parlamentarzyści, przedstawiciele władz województwa, samorządowcy z regionu i radni. 

- Główną ideą projektową, jaka nam przyświecała, było odtworzenie przypuszczalnego wyglądu Pałacu Dietrichsteinów i nadanie mu bardziej reprezentacyjnej formy poprzez zastosowanie dachu mansardowego z lukarnami. Dach został odtworzony w oparciu o podobne do oryginalnych obiekty i motywy architektoniczne. Zastosowanie dachu mansardowego pozwoliło na pełniejsze wykorzystanie powierzchni poddasza. Projektanci zaplanowali dach mansardowy typu polskiego, z wysokim przełamaniem oraz przełamaniem dolnej połaci - mówił prezydent Mieczysław Kieca, nawiązując do odbudowy mansardowego dachu pałacu po 200 latach od jego zniszczenia w wielkim pożarze miasta w 1822 roku.

W modernizację budynku miasto zainwestowało ponad 18,7 mln zł, z czego dotacja unijna pozyskana w 2018 roku wyniosła 12 mln zł wraz ze środkami krajowymi. Przed ponownym otwarciem, dzięki wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego, udało się zwiększyć kwotę dofinansowania o niemal 4 mln zł. Pełna kwota wynosi obecnie 15 116 565 zł, w tym 13 525 348 zł z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) i 1 591 217 zł z budżetu państwa. Realizacja przedsięwzięcia wymagała uzyskania przez miasto zgody konserwatora zabytków. Stosowne pozwolenia wydał Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Katowicach.

- Jesteśmy w momencie historycznym dla miasta, dla przeszłości, dla Muzeum. To rewolucyjna zmiana, która się dokonała. Przywrócony został blask tego obiektu. Mamy ponad 500 metrów więcej przestrzeni, której nie było. Teraz rozmawiamy w miejscu, gdzie do niedawna był strych, belki i więźba. To wszystko zostało zmienione. Przede wszystkim chciałbym podziękować władzom miasta za zaangażowanie, moim pracownikom, którzy budowali te wystawy. Niektóre są pokazane fragmentarycznie ze względu na to, że obiekt technologicznie jeszcze dochodzi do siebie - podkreśla Sławomir Kulpa, dyrektor Muzeum w Wodzisławiu Śląskim. 
- Nasz obiekt skupia się na Ziemi Wodzisławskiej, jej historii. Warto się z tym zapoznać i zobaczyć, czym żyje Wodzisław. Mamy ciekawą wystawę Odry Wodzisław Śląski z okazji 100-lecia klubu, którą stworzyli kibice, klub i mieszkańcy Wodzisławia. To wystawa, która pokazuje nie bardzo zamierzchłe czasy, ale te, z którymi wielu się utożsamia oraz je pamięta - mówi Hanna Blokesz-Bacza, menadżer obiektu. 

Trochę historii

Jak wyglądały początki pałacu? Rod Dietrichsteinów związał się z Wodzisławiem pod koniec XVII wieku. 27 lutego 1696 roku książę F.J. von Dietrichstein odkupił od swojego przyjaciela cesarza Leopolda I Habsburga dobra wodzisławskie. Cesarz był dłużnikiem księcia, ziemie odsprzedał za 150 000 guldenów.
Uroczyste przekazanie dóbr wodzisławskich nastąpiło 6 września 1696 roku. Ferdynand objął również w posiadanie zamek wodzisławski i drewniany dwór w Łaziskach. Spisany wtedy dokument sprzedaży głosi, że przekazany księciowi zamek wodzisławski był w bardzo złym stanie i grozil zawaleniem.
Wnuk Ferdynanda von Dietrichsteina - Guidobald Joseph wcześnie utracił ojca, otrzymując w testamencie po nim Wodzisław i Nussdorf w Austrii. Przejęcie państwa nastąpiło 17 listopada 1739 roku.
Niespełna 4 lata później Guidobald ożenił się z panną pochodzącą ze starego śląskiego rodu, Marią Gabrielą Henckel von Donnersmarck. Wtedy też postanowił wybudować nową, bardziej reprezentacyjną siedzibę dla siebie i młodej małżonki.
Nie znamy nazwiska architekta, który zaprojektowal pałac dla Guidobalda i jego pierwszej żony Marii. Najprawdopodobniej był to Franciszek Anton Grimm, utalentowany twórca związany ściśle z rodziną Dietrichsteinów.
Projektant był autorem nie tylko pałacu, ale także koncepcji całości założenia wraz z parkiem i placem przyzamkowym. Pałac powstał w latach 40-tych XVIII wieku, a styl, w którym tworzył Grimm dopiero się kształtował. To wszystko zwiększa prawdopodobieństwo jego atrybucji.

Pytania o przyszłość

Dziennikarze podczas otwarcia mieli sporo pytań. Pytano m.in. o wilgoć w pałacu na dolnych kondygnacjach. Wiceprezydent Wojciech Krzyżek odpowiedział, że aby uchronić ściany przed ewentualnym pękaniem, nie można zastosować osuszania. To powoduje, że obecny poziom zawilgocenia może utrzymywać się dłużej, tym bardziej, że w budynku wymieniono wszystkie tynki. To sprawiło, że pojawiła się tzw. wilgoć technologiczna. 
Aby uchronić zbiory, część z nich nie może na razie zostać zaprezentowana zwiedzającym. To i tak nie umniejsza wrażenia, jakie na pewno na odwiedzających zrobią pałacowe wnętrza i przygotowane już wystawy. 

Program dwudniowego wydarzenia:

Sobota 30/07

15:00  - uroczyste otwarcie bram Pałacu Dietrichsteinów /wejście główne

15:30 - wernisaż wystawy „Śląska szlachta. Między Śląskiem a Europą" wraz z wykładem dr. Arkadiusza Kuzia-Podruckiego / 1 piętro, prawe skrzydło

16:30 - rozstrzygnięcie konkursu na muzealną maskotkę /1 piętro Pałacu

17:00 -„Tajemnice wodzisławskiego piwa Paloczaj" - wykład Sławomira Kulpy, dyrektora Muzeum oraz Jana Krysiaka, piwowara z Polskiego Stowarzyszenia Piwowarów Domowych /1 piętro, sala koncertowa

14:00 do 21:00

- wioska średniowieczna, a w niej: zbrojownia, pokazy walk, dawnego rzemiosła i łucznictwa, warsztaty tańca dawnego, alchemik i kat, zabawy plebejskie dla najmłodszych (organizacja: Herold) /Park Miejski

- zabawy dla najmłodszych  z Ciocią Klocią /Park Miejski

Niedziela 31/07

15:00 -  pokazy mody dworskiej w wykonaniu Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej i     Kostiumingu „Krynolina” /wejście główne

18:00 - „Pałac Dietrichsteinów - jego historia i teraźniejszość" – wykład Sławomira Kulpy, dyrektora    Muzeum /1 piętro, sala koncertowa

20:00 -  koncert Lux Antiqua - zespołu muzyki dawnej, wykonujący średniowieczne i renesansowe      utwory/ 1 piętro, sala koncertowa

15:00-20:00

- gry i zabawy młodej szlachty /Park Miejski

- zabawy dla najmłodszych z Ciocią Klocią /Park Miejski

Ludzie

Mieczysław Kieca

Prezydent Wodzisławia Śl.

12 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~kurdeniewierzę (87.101. * .96) 01.08.2022 22:38
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

serio chłopie nie wiesz że na rynku są zabytkowe kamienice?kurde serio?wyznawcy prezia serio macie taki poziom?

~Kornelin (46.134. * .104) 01.08.2022 18:49
oceniono 2 razy
-2
Zgłoś

@Don C znam jeszcze kościół i sąd ale to nie są budynki miejskie. A ty co miałeś na myśli bloki i kamienice z PRL?

~DZIEKUJEMY (172.104. * .166) 01.08.2022 16:28
oceniono 6 razy
2
Zgłoś

To co się nie udało za PO udało się za PIS . Platforma obywatelska nie dała ani grosza gdy miasto starało się o dofinansowanie na remont pałacu za rządów PO. Przyszedł PIS i przekazał 84% dofinansowania. DZIĘKUJEMY BRAWO PIS

wnikliwy 01.08.2022 13:28
0

Komentarz został usunięty ponieważ nie jest związany z tematem

~mimi84 (46.204. * .59) 31.07.2022 20:38
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

13 letnia córka interesuje się historią i była zachwycona.Można by też było wydać jakiś album z historią Pałacu,chętnie byśmy zakupili.Myślę,że jakiś historyk by się tego podjął

Don_C 31.07.2022 20:29
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Pałac wygląda fantastycznie. Chichot losu że teraz za kadencji PiS bo przedtem nic nie szło. I tak jak pisze @wnikliwy że menedżer to już fanaberia administratora. Jest dyrektor Kulpa jako szef pałacu.@kornelin- szkoda że znasz AŻ 3 zabytki w W Śl. kiedy większość starego miasta to zabytek.

wnikliwy 31.07.2022 17:02
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

Czy dyrektor nie wystarczy do zarządzania pałacem,potrzeba jakiegoś menadżera? Chyba Kieca przesadził,na ale w urzędzie miasta też przerost wickow

Pokaż więcej