Turystyka
Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Pomysł na wycieczkę. Dolina Białej Opavy w Czechach [ZDJĘCIA]

Szukasz pomysłu na wycieczkę? Lubisz chodzić po górskich szlakach? No to mamy coś dla ciebie. Dzisiejsza propozycja to górska wyprawa Doliną Białej Opavy w Czechach. 

Pomysł na wycieczkę. Dolina Białej Opavy w Czechach [ZDJĘCIA]

Dolina Białej Opavy to niezwykle malownicza, ale też bardzo wymagająca trasa. Z Wodzisławia Śląskiego na dojazd trzeba przeznaczyć jakieś 2 godziny w jedną stronę, więc sporo. Na miejscu czeka na nas uczta dla zmysłów - od lodowatej, krystalicznie czystej górskiej rzeki, po szum wodospadów i wsponaczka drewnianymi mostami oraz drabinami. 

Dolina położona jest w masywie Wysokiego Jesionika. Szlak o długości ok. 3 km prowadzi z miejscowości Karlova Studánka (najczystsze powietrze w Europie, wręcz unikatowe. W słynnej studzience można nalać sobie wodę bogatą w minerały) do schroniska Barborka pod szczytem Pradziad. Momentami jest trudno - idzie się wręcz pionowo. Na trasę zalecane są dobre, czepne buty i zachowanie ostrożności, szczególnie gdy jest mokro.

Nie polecam pokonywania tej trasy z psami, choć na trasie widziałam ich dość sporo. Mając jednak na uwadze to, że momentami idzie się w pionie, zaczęłam zastanawiać się, jak ludzie pokonywali te odcinki ze swoimi czworonożnymi przyjacielami... 

Jeśli wybieracie się do Czech, warto jest zabrać ze sobą czeskie korony. Owszem, są miejsca gdzie można płacić kartą, ale nie wszędzie, dlatego czeskie korony lepiej mieć w zapasie. 

Po pokonaniu bajkowej, wodospadowej trasy, można zaatakować szczyt Pradziad, na który prowadzi asfaltowa droga. Na szczycie można wypożyczyć sobie hulajnogę i ze szczytu do kolejnego schroniska - Owczarni - sobie zjechać. Trasa liczy ok. 4 km, a wypożyczenie hulajnogi w przeliczeniu na PL wychodzi jakieś 30 zł. 

Koniecznie zobacz naszą galerię zdjęć z trasy!

2 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~fanklubprezesa (46.223. * .77) 30.07.2022 07:53

Sobie nalać, sobie wypożyczyć, sobie zjechać... Śląskie dziouchy sobie piszą...

Arteks 28.07.2022 22:18

Do niedawna można było dojechać pociągiem do Bohumina i potem jechać w przeróżne fajne miejsca Moraw i czeskiego Śląska. Koleje Śląskie nie odwiesiły po pandemii kursów. Warto się o to upominać u polityków i w Urzędzie Marszałkowskim! Jednodniowe wycieczki kolejowe są super.