Transport
Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Do kina Kolejami Śląskimi - propozycja na ciekawą randkę

Czy podróżowaliście już Kolejami Śląskimi do kina? Odkrywajcie kina studyjne wraz z Kolejami Śląskimi, dodatkowo w trasie mogąc obejrzeć odrobinę klasyki kina!

Do kina Kolejami Śląskimi - propozycja na ciekawą randkę
Kino Światowid w Katowicach. fot. Koleje Śląskie

Do kina Kolejami Śląskimi - propozycja na ciekawą randkę

Katowicki „Kosmos”!

Polecamy wam trzy katowickie kina studyjne, które z całą stanowczością zasługują na uwagę. „Światowid”, którego historia sięga początków XX wieku znajduje się w ścisłym sąsiedztwie katowickiego dworca kolejowego. Pierwsze kino w miejscu dzisiejszego „Światowida” powstało już w grudniu 1909 roku i nosiło nazwę „Colosseum”. Ówczesny „największy teatr kinematograficzny na Górnym Śląsku” jest dziś jednym z najbardziej renomowanych kin w województwie śląskim!

Drugim równie ważnym i historycznym kinem Katowic jest „Rialto”, do którego zapraszamy niczym na potańcówkę w latach 20.! W niezwykle klimatycznym wnętrzu tego kinoteatru poczujecie tak, jak w okresie międzywojennym. Należący do braci Martina Tichauera i Bertholda Kochmanna gmach wzniesiono w 1913 roku i od początku, pod nazwą „Kammerlichtspiele” pełnił funkcję kina wraz z podium na orkiestrę, palarnią cygar, winiarnią i piwiarnią. Nazwę zmieniono w 1928 roku po sanacyjnej kampanii usuwania języka niemieckiego. Dziś to kultowe już kino, położone również blisko katowickiego dworca kolejowego jak i „Światowid”.

Kino „Kosmos” to nasza trzecia propozycja, jak widzicie to nie tylko propozycje kinowe w niewielkiej odległości od dworca kolejowego, ale także historia miasta i architektury. Tym razem położone na katowickiej Koszutce kino to przykład świetnego postmodernizmu, który jako jeden z pierwszych w Polsce posiadał wklęsły ekran panoramiczny! Dziś znajdziecie w nim dwie duże sale kinowe nawiązujące do tematyki kina science fiction o nazwach „Nostromo” oraz „Solaris”.

Zabrze – kino „Lichtspielhaus” Roma

Przed wami kolejne kino studyjne o przedwojennych korzeniach. Uroczyste otwarcie kina „Lichtspielhaus” nastąpiło w niedzielę 22 grudnia 1912 roku! W przerwach między filmami przygrywała orkiestra zabrzańskiej spółki akcyjnej „Donnersmarckhütte” pod dyrekcją kapelmistrza Wilhelma Müllera oraz wiersze recytował Alfred Otto Dietrich. Warto wspomnieć, że kino Roma to jedno z najstarszych górnośląskich kin do dzisiejszego dnia niezmiennie działających w tej samej sali kinowej! Jeszcze w 1945 roku dawny „Lichtspielhaus” uruchomiono jako pierwsze kino w polskim już Zabrzu. Nazywało się wtedy „Wolność”, później zmieniono nazwę na „Roma”. Dziś możecie wziąć udział w seansie filmowym, siedząc w niemal niezmienionej sali kinowej.

Racibórz na „Bałtyku”…

Historia raciborskiego kina „Bałtyk” rozpoczyna się już w 1924 roku w salach restauracyjnych kamienicy, noszącej nazwę „Lichtspiele Hindenburger Bierhalle”, wyświetlano (wtedy jeszcze nieme) filmy. Już w 1927 w miejscu sal restauracyjnych powstało kino „Gloria Palast” funkcjonując pod tą nazwą aż do czasów powojennych, gdy przemianowano ją na „Bałtyk”.

Studyjne kina to nie tylko rozrywka, ale także lokalna historia!

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].