Transport
Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Pierwszy przetarg na obwodnicę Raciborza jeszcze w tym roku. Którędy przebiegnie droga?

Mowa o tzw. północno-zachodniej obwodnicy Raciborza, która nie rozwiąże głównych problemów komunikacyjnych miasta, ale znacząco poprawi skomunikowanie Eko-Okien z DK 45 i autostradą A4.

Pierwszy przetarg na obwodnicę Raciborza jeszcze w tym roku. Którędy przebiegnie droga?
Zdjęcie ilustracyjne przedstawia budowę północno-wschodniej obwodnicy Raciborza, czyli fragmentu drogi Racibórz - Pszczyna od ronda w Rudniku do skrzyżowania ulic Piaskowej i Rybnickiej w Raciborzu. Fot. Strabag.
Czytasz ten artykuł w ramach limitu 10 artykułów.

Zarejestruj się lub zaloguj aby korzystać z portalu bez ograniczeń!
Rejestracja jest darmowa - dowiedz się więcej ile możesz zyskać.
Zarejestruj się
Zostało Ci 9 artykułów do przeczytania.
Zarejestruj się lub zaloguj i czytaj bez ograniczeń!

Rejestracja jest darmowa - dowiedz się więcej ile możesz zyskać!

Przetarg na wykonanie dokumentacji projektowej północno-zachodniej obwodnicy Raciborza ma zostać ogłoszony jeszcze w tym roku Zarząd Dróg Wojewódzkich w Katowicach informuje o tym w artykule o planach inwestycyjnych na 2022 rok.

Droga za 120 milionów złotych

Nowa obwodnica będzie się zaczynać na istniejącym rondzie z drogą krajową nr 45 na północ od miejscowości Rudnik, następnie będzie omijać od północy miejscowość Rudnik i dalej jej ślad będzie przebiegał z północy na południe aż do połączenia w istniejącą drogę wojewódzką nr 416. Będzie to droga o długości ok. 5 km. Zaprojektowana zostanie w standardzie klasy „G” o jednej jezdni po jednym pasie ruchu. Droga będzie stanowiła nowy ciąg drogi wojewódzkiej nr 416.

Inwestycja jest ujęta w rządowym programie Funduszu Rozwoju Dróg. Szacunkowy koszt realizacji przedsięwzięcia to 120 mln zł.

Zobacz również:

Po wykonaniu projektu możliwe będzie ogłoszenie przetargu na roboty budowlane w 2025 roku. Jeśli inwestycja nie napotkałaby większych przeszkód, realizacja mogłaby zostać zakończona w 2027 roku.

Jak jest teraz?

Aktualnie DW 416 zaczyna się przy mleczarni w Raciborzu (skrzyżowanie ulic Głubczyckiej, Starowiejskiej i Cegielnianej) i prowadzi ulicą Głubczycką do wylotu z miasta w kierunku Pietrowic Wielkich (i dalej na Kietrz, Głubczyce i Klisino w województwie opolskim).

Co ze wschodnią obwodnicą Raciborza?

Niezależnie od tej inwestycji w planach jest jeszcze powstanie tzw. wschodniej obwodnicy Raciborza. Ta droga pozwoliłaby skierować ruch z DK 45 na istniejący już fragment drogi Racibórz - Pszczyna (do skrzyżowania z ulicami Piaskową i Rybnicką), a następnie dalej - właśnie wschodnią obwodnicą - minąć Płonię, Nowe Zagrody, Studzienną i połączyć się z DK 45 już za Sudołem. Inwestycja budzi kontrowersje wśród części mieszkańców.

Więcej informacji tutaj: 

7 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Biedne_Eko (185.56. * .79) 24.05.2022 15:46

Lokalne układy, EKO OKNA budują sobie drogę za publiczne pieniądze. Mogli wybrać inną droższa lokalizację swojej firmy, bliżej dużej drogi wojewódzkiej. Wybrali inaczej, taniej a teraz płaczą że nie mają jak wyjechać z tej dziury. Na szczęście sa jeszcze lokalni koledzy... W normalnym kraju nie dostaliby pozwolenia na budowę tak dużej firmy bez infrastruktury drogowej lub musieli by ja stworzyć za własne pieniądze. Ale póki co mieszkamy w patologicznej Polsce.

~Myśląca (109.241. * .3) 24.05.2022 14:03

Obwodnice powinny biec bliżej Raciborza! Kto wymyślił przebieg tej drogi? Chyba Eko-okna.. Projektowana obwodnica biegnie za daleko od Raciborza, większy sens miałaby, gdyby zaczynała się w okolicach Miedoni, a kończyłaby się za szpitalem w Raciborzu w okolicach Głubczyckiej. Opisywana tu obwodnica zagarnia cały Rudnik do Raciborza, jej przebieg jest zdecydowanie zbyt odległy od Raciborza... To chyba obwodnica Rudnika, a nie Raciborza.

~Maruda (5.173. * .184) 24.05.2022 09:27

Na kierunku wschód-zachód, obwodnica w kształcie jaja nie będzie zachęcać do skorzystania z niej.

~Maruda (5.173. * .184) 24.05.2022 09:23

Im większa będzie średnica raciborskiego ringu obwodnic, tym mniejsza będzie chęć korzystania z niego.

~Maruda (5.173. * .184) 24.05.2022 09:12

To ruch ciężarówek z A4 do Czech przeniesie się na górny odcinek Głubczyckiej i nową obwodnicę. Faktycznie, rondo obok Strzechy będzie odblokowane. Na Kozielskiej ruch też będzie mniejszy, bo część ruchu przejmie Cegielniana.

~Nerwus (46.204. * .90) 23.05.2022 18:59

Wiecznie przechwałki czego to nie robią a efektów brak , gdzie jest most Ciechowic - Grzegorzowice ??? 80 lat po wojnie mostu nie ma a prom znów nie pływa !!!! Porażka

~Prokolo (31.187. * .85) 23.05.2022 13:37

Polowy to dobrze wymyślił. Ściąganie kluczowych polityków do racka daje efekty. Niestety zamiast czekać na pieniądze to trzeba za nimi biegać w Warszawie