Transport
Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Kolejami Śląskimi do Raciborza linią S7, aby zwiedzić zamek i browar

Jeżeli szukacie przykładów dawnej kuchni górnośląskiej oraz jej czeskiego sznytu znajdziecie ją w okolicach Raciborza. Dotrzecie tu linią S7 (Katowice – Rybnik – Racibórz) oraz S78 (Racibórz – Chałupki).

Kolejami Śląskimi do Raciborza linią S7, aby zwiedzić zamek i browar
Do Raciborza z Katowic można dojechać linią kolejową S7, która przebiega także przez Mikołów, Czerwionkę-Leszczyny i Rybnik. fot. Koleje Śląskie

Raciborskie browarnictwo

Raciborskie tradycje kulinarne rozpoczynamy od wielowiekowej i niezwykle charakterystycznej dla Górnego Śląska historii browarnictwa. Zamek Piastowski w Raciborzu mieści w swoich murach perełkę śląskiego gotyku oraz ponad 450-letni browar zamkowy, stanowiący jedną z atrakcji kulinarnych oraz industrialnych Raciborza. Browar ten warzył już na przełomie XV i XVI wieku dla miejscowego dworu książęcego, lecz pierwsza udokumentowana wzmianka pojawia się w 1567 roku w księdze gruntowej dóbr komory raciborskiej. Wedle zapisu ówczesny książę utrzymywał w miejscowym browarze piwowara oraz pomocnika. W tej formie browar funkcjonował aż do 1840 roku, gdy stał się własnością rezydujących w Raciborzu oraz Rudach książąt von Ratibor. Do tego czasu browar nie był modernizowany, stanowiąc przykład nieprzerwanej ciągłości produktu regionalnego. Po pożarze w 1858 roku browar przeszedł gruntowną modernizację i rozbudowę, której efekty podziwiać możemy do dziś, zwiedzając Zamek Piastowski w Raciborzu wraz z Kaplicą św. Tomasza z Canterbury.

Śląska kuchnia… z czeskim sznytem

Browarnictwo to nie jedyny regionalny specjał Raciborza, są nim również piernikowe wypieki świąteczne oraz czeskie ślady w kuchni regionalnej. To właśnie tutaj spotkać możemy pojawiające się w górnośląskiej kuchni knedliki, występujące również w potrawie o dwujęzycznej nazwie „Śląskie Niebo” lub „Schläsches Himmelreich”, gdzie zastępują popularne w innej części Górnego Śląska kluski śląskie i buchty.

Dodatkowo znajdziecie tutaj tradycje myśliwskie związane z otaczającymi Racibórz lasami, w których często polowały cesarskie oraz książęce głowy przed 1919 rokiem. Tradycja kuchni myśliwskiej zawierającej dziczyznę jest powszechna na tym obszarze.Stanowi interesujący przykład zestawienia kuchni ludowej, w której królowała dieta uboga, z kuchnią książęcą pełną dziczyzny i przepychu. Wiele z tych potraw przedostało się do kuchni mieszczańskiej, której tradycje kultywowane są do dziś w Raciborzu.

źródło: Koleje Śląskie

2 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~StopPseudoKoleji (89.64. * .169) 21.06.2022 20:13
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Taxi z Katowic do Raciborza wychodzi 20zł taniej dziękuję nie skorzystam

~żenada (46.134. * .62) 18.05.2022 22:38
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

koleje śmieciowe