Transport
Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Gdzie w elektrycznym zespole trakcyjnym jest lokomotywa?

Podróżując pociągami dalekobieżnymi można dostrzec wyraźny podział na wagony oraz ciągnącą je lokomotywę. Wiersz Juliana Tuwima „Lokomotywa” również potwierdza, że lokomotywa to  bardzo ważna część pociągu. Ciągnie za sobą wagony pełne pasażerów, chuchając przy tym parą i dmuchając nią bez końca. Wobec tego, gdzie jest lokomotywa? Może w elektrycznych zespołach trakcyjnych, jakimi pasażerowie poruszają się na liniach komunikacyjnych Kolei Śląskich?

Gdzie w elektrycznym zespole trakcyjnym jest lokomotywa?
Pytanie o lokomotywę nurtuje wielu podróżujących pociągami elektrycznymi. Wyjaśnienie jest proste. fot. Koleje Śląskie
Czytasz ten artykuł w ramach limitu 10 artykułów.

Zarejestruj się lub zaloguj aby korzystać z portalu bez ograniczeń!
Rejestracja jest darmowa - dowiedz się więcej ile możesz zyskać.
Zarejestruj się
Zostało Ci 9 artykułów do przeczytania.
Zarejestruj się lub zaloguj i czytaj bez ograniczeń!

Rejestracja jest darmowa - dowiedz się więcej ile możesz zyskać!

Odpowiedź jest prosta, pod nami!

Silniki napędowe elektrycznych zespołów trakcyjnych znajdują się w podwoziu pociągów. Napędzają one wózki napędowe wybranych wagonów. Dobrym przykładem jest elektryczny zespół trakcyjny – Newag 14WE. Gdzie można go znaleźć? Na liniach komunikacyjnych Kolei Śląskich. Napędzają go cztery silniki szeregowe typu LKf-450, po regeneracji o łącznej mocy ciągłej 580 kW i łącznej mocy godzinowej 740 kW. Znajdują się na osiach wózków napędnych wagonu środkowego. W przypadku tego elektrycznego zespołu trakcyjnego silniki napędzające 14WE znajdują się w podwoziu wagonu środkowego.

Napęd indywidualny

W kolejowych pojazdach trakcyjnych napędzanych elektrycznymi silnikami trakcyjnymi, najczęściej stosuje się napęd indywidualny. Na czym polega? Każda oś napędza niezależny silnik trakcyjny. W przypadku nowoczesnych zespołów trakcyjnych silniki pojawiają się w wybranych wagonach silnikowych, zawierających osie napędowe.

Co z pojazdami?

W pojazdach pojawia się kilka rodzajów zawieszenia elektrycznych silników trakcyjnych. Gdzie? Między innymi w formie pełnego zawieszenia pod nadwoziem oraz zawieszenia:

  • całkowitego,
  • częściowego,
  • tramwajowego.

Układ napędowy oraz zasilający elektryczny zespół trakcyjny są niewidoczną „lokomotywą”, ciągnącą cały pociąg za pomocą energii elektrycznej. Przesyłana  jest z sieci poprzez ślizgacze odbieraka prądu (pantograf) na przewód dachowy, przenoszący tą energię do układów trakcyjnych.

źródło: Koleje Śląskie

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].