Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Gdzie w elektrycznym zespole trakcyjnym jest lokomotywa?

Podróżując pociągami dalekobieżnymi można dostrzec wyraźny podział na wagony oraz ciągnącą je lokomotywę. Wiersz Juliana Tuwima „Lokomotywa” również potwierdza, że lokomotywa to  bardzo ważna część pociągu. Ciągnie za sobą wagony pełne pasażerów, chuchając przy tym parą i dmuchając nią bez końca. Wobec tego, gdzie jest lokomotywa? Może w elektrycznych zespołach trakcyjnych, jakimi pasażerowie poruszają się na liniach komunikacyjnych Kolei Śląskich?

Gdzie w elektrycznym zespole trakcyjnym jest lokomotywa?
Pytanie o lokomotywę nurtuje wielu podróżujących pociągami elektrycznymi. Wyjaśnienie jest proste. fot. Koleje Śląskie

Odpowiedź jest prosta, pod nami!

Silniki napędowe elektrycznych zespołów trakcyjnych znajdują się w podwoziu pociągów. Napędzają one wózki napędowe wybranych wagonów. Dobrym przykładem jest elektryczny zespół trakcyjny – Newag 14WE. Gdzie można go znaleźć? Na liniach komunikacyjnych Kolei Śląskich. Napędzają go cztery silniki szeregowe typu LKf-450, po regeneracji o łącznej mocy ciągłej 580 kW i łącznej mocy godzinowej 740 kW. Znajdują się na osiach wózków napędnych wagonu środkowego. W przypadku tego elektrycznego zespołu trakcyjnego silniki napędzające 14WE znajdują się w podwoziu wagonu środkowego.

Napęd indywidualny

W kolejowych pojazdach trakcyjnych napędzanych elektrycznymi silnikami trakcyjnymi, najczęściej stosuje się napęd indywidualny. Na czym polega? Każda oś napędza niezależny silnik trakcyjny. W przypadku nowoczesnych zespołów trakcyjnych silniki pojawiają się w wybranych wagonach silnikowych, zawierających osie napędowe.

Co z pojazdami?

W pojazdach pojawia się kilka rodzajów zawieszenia elektrycznych silników trakcyjnych. Gdzie? Między innymi w formie pełnego zawieszenia pod nadwoziem oraz zawieszenia:

  • całkowitego,
  • częściowego,
  • tramwajowego.

Układ napędowy oraz zasilający elektryczny zespół trakcyjny są niewidoczną „lokomotywą”, ciągnącą cały pociąg za pomocą energii elektrycznej. Przesyłana  jest z sieci poprzez ślizgacze odbieraka prądu (pantograf) na przewód dachowy, przenoszący tą energię do układów trakcyjnych.

źródło: Koleje Śląskie

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].