Piątek, 5 marca 2021

imieniny: Adriana, Fryderyka, Oliwii

RSS

Szymocice pogrążone w żałobie. Ostatnie pożegnanie radnego, sołtysa, strażaka, społecznika - śp. Karola Kalemby [ZDJĘCIA]

06.10.2020 13:59 | 0 komentarzy | mad

Tłumy na pogrzebie śp. Karola Kalemby. Rodzina, znajomi, przyjaciele, a także przedstawiciele władzy lokalnej pożegnali we wtorek 6 października społecznika oddanego bez reszty Szymocicom, a zarazem całej gminie Nędza.

Szymocice pogrążone w żałobie. Ostatnie pożegnanie radnego, sołtysa, strażaka, społecznika - śp. Karola Kalemby [ZDJĘCIA]
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Śp. Karol Kalemba w Radzie Gminy Nędza zasiadał od 2010 roku, gdzie reprezentował mieszkańców sołectwa Szymocice. Był również wieloletnim sołtysem tej wsi. Podczas ostatnich wyborów sołeckich podziękował mieszkańcom sołectwa za współpracę. Rezygnację z kandydowania uzasadniał pracą w radzie gminy, gdzie został przewodniczącym komisji rewizyjnej. K. Kalemba działał także w miejscowej OSP.

Uroczystości pogrzebowe odbyły się w Szymocicach na tamtejszym cmentarzu parafialnym. Mszy świętej przewodniczył proboszcz parafii Matki Boskiej Różańcowej w Nędzy - ks. Joachim Miksa, duchownemu towarzyszył również kapelan strażaków - ks. Jarosław Buchenfeld. – Nasz brat Karol proste prawdy wiary dobrze rozumiał, bo budował swoje życie w wierze, Chrystusie i na Ewangelii. Budował je także na ośmiu błogosławieństwach, dlatego nie żył dla siebie, ale tak bardzo żył dla wspólnoty, do której należał – mówił ks. Joachim Miksa.

Zmarłego pożegnały tłumy. Licznie pojawiły się poczty sztandarowe. Przybyli również urzędnicy na czele z wójt Anną Iskałą oraz radni z przewodniczącym rady Gerardem Przybyłą.

Śp. Karol Kalemba zmarł nagle w wieku 60 lat, w piątek 2 października, na kilka dni przed 61 urodzinami. Spoczął na cmentarzu w Szymocicach. W momencie złożenia trumny do ziemi zawyły syreny wozów strażackich (reprezentacje wszystkich OSP z terenu gminy zjawiły się na uroczystościach).


TUTAJ opublikowaliśmy wspomnienia wójt Anny Iskały i przewodniczącego rady Gerarda Przybyły o śp. Karolu Kalembie. O kilka słów poprosiliśmy również starostę Grzegorza Swobodę, który rozpoczynał swoją karierę samorządową w Nędzy jako radny, prezesa OSP Szymocice Jacka Germana oraz prezesa Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP w Nędzy Leszka Pietrasza.

Grzegorz Swoboda: Początki mojej kariery samorządowej zaczynałem u boku Karola, który siedział niedaleko mnie na obradach. Bardzo sympatyczny, ciepły człowiek. Przede wszystkim sympatyk rozwoju swojej miejscowości - Szymocic. Był również organizatorem wielu imprez, w mojej pamięci utkwił pierwszy konkurs rzutem gumowcem na odległość o puchar sołtysa.

Jacek German: Karol Kalemba był świetnym człowiekiem. Pomagał we wszystkich inicjatywach i sam był aktywnym działaczem miejscowej OSP. Jesteśmy bardzo zasmuceni, że odszedł nasz druh, sołtys, radny, którego będzie nam ogromnie brakowało.

Leszek Pietrasz: Karola poznałem 20 lat temu, jak objąłem stanowisko prezesa Oddziału Gminnego ZOSP RP w Nędzy. Był do tańca i do różańca. Bardzo pogodny, życzliwy i pracowity. Szkoda, że od nas odszedł, to wielka strata dla nas - jednostki i całej społeczności Szymocic.

Ludzie:

Anna Iskała

Anna Iskała

Wójt gminy Nędza.

Gerard Przybyła

Gerard Przybyła

Przewodniczący rady gminy Nędza.

Grzegorz Swoboda

Grzegorz Swoboda

Starosta Raciborski

Karol Kalemba

Karol Kalemba

Były radny gminy Nędza.