Wtorek, 9 marca 2021

imieniny: Franciszki, Katarzyny, Mścisława

RSS

Zrelaksuj ciało i umysł z Hatha Jogą!

08.11.2016 12:00 | 0 komentarzy | (q)

Apetyt na zdrowie z Akademią Fitness

Zrelaksuj ciało i umysł z Hatha Jogą!
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Wielu z nas joga kojarzy się z siedzącą po turecku joginką, tkwiącą w bezruchu i pogrążoną w rozmyślaniach lub przemieszczającą się z jednej trudnej pozycji do następnej. W dzisiejszych zabieganych i zapracowanych czasach zapominamy, że stan ciała i umysłu są ściśle ze sobą powiązane. Kiedy rozluźniają się mięśnie uspokojony jest umysł. Kiedy przeżywamy stresy, cierpi też ciało. Joga to nie tylko gimnastyka, to starożytna praktyka z Indii, która wpływa zarówno na umysł, jak i ciało.

Hatha Joga to jeden z najbezpieczniejszych i najmądrzejszych systemów pracy z ciałem, uczący nie tylko wzmacniania ciała, ale też sposobów unikania kontuzji i uczenia się "siebie samego".

Poza aspektem fizycznym, praktyka jogi ma działanie terapeutyczne, dając wenętrzny spokój i opanowanie, pomaga odblokować i odrzucić to wszystko, co nie pozwala na swobodny przepływ energii życiowej. To świetny sposób na oczyszenie umysłu z trapiących nas myśli i chwilę wytchnienia.

Dzięki jodze uczymy się cierpliwości, uczymy się rozpoznawać i precyzować własne ograniczenia zarówno fizyczne, jak i mentalne. Podczas ćwiczeń koncentrujemy się wyłącznie na tym, co jest tu i teraz. Ważna jest droga, podróż – nie cel. Nie chodzi o to, by ćwiczyć z pełną intensywnością, ale by wykonywać każdy z ruchów z jak największą jego świadomością, powoli posuwając się do przodu, bez względu na to jak wolny jest postęp.

Na poziomie fizycznym praktyka Hatha Jogi angażuje całe ciało, pozwalając nam osiągnąć wewnętrzną równowagę: skręcać się, wykonywać skłony, odwracać do góry nogami, być stabilnym, wyginać się do tyłu. Dzięki napinaniu, rozciąganiu, zaciskaniu, świadomym oddychaniu, skręcaniu poprawia się ukrwienie, odżywienie, dotlenienie wszystkich narządów wewnętrznych, a także skóry, stawów i mięśni. Plusy regularnego ćwiczenia są znane od wielu dekad: wyrzeźbione ciało, zwiększona gibkość, silniejsze mięśnie i większa odporność.

Grażyna Tabor, instruktorka Hatha Jogi, Akademia Fitness