Sobota, 25 maja 2019

imieniny: Grzegorza, Magdy, Marii Magdaleny

RSS

Świadome kobiety nie muszą się niczego wstydzić

15.06.2016 14:20 | 1 komentarz | (q)

O wstydliwych problemach kobiet, pomocy ciężarnym i świeżo upieczonym mamom rozmawiamy z fizjoterapeutką Agatą Szczepaniak 

Świadome kobiety nie muszą się niczego wstydzić
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

– Skąd pomysł na stworzenie fizjoterapii kobiet?

– Pojawił się w mojej głowie dwa lata temu, po urodzeniu synka. Ciążę przeszłam książkowo, poród nie był już tak wesoły, podobnie jak pierwsze miesiące po nim. Szukając wsparcia, założyłam sobie, że wkrótce sama stworzę miejsce, gdzie kobiety będą mogły otrzymać pomoc w walce ze swoimi problemami.

– Zajmujesz się tylko problemami kobiet w ciąży i w okresie okołoporodowym?

– Absolutnie nie. Rzeczywiście trafia do mnie wiele przyszłych mam, borykających się np. z bólami kręgosłupa lub stawów, niekoniecznie znajdujących pomoc u innych terapeutów, właśnie ze względu na swój odmienny stan. A w ciąży można zaproponować wiele skutecznych terapii. Poza tym zajmuję się schorzeniami pań w każdym wieku, zwłaszcza tymi intymnymi, jak np. nietrzymanie moczu czy stolca, obniżeniem narządu rodnego i innymi. Prowadzę również w Akademii Fitness zajęcia ruchowe dla kobiet w ciąży oraz dla świeżo upieczonych mam z niemowlakami.

– Kobiety nie wstydzą się ujawniać swoich problemów?

– Wstydzą. Według badań, pacjentki zgłaszają nietrzymanie moczu swojemu ginekologowi po 12 latach. Nie wiedzą, że takie przypadłości dzisiaj można leczyć z bardzo dobrym efektem, co ważne – nie tylko operacyjnie. Jednak są przeświadczone, że ich stan to skutek przebytego porodu, wieku. Że tak musi być. Dlatego w tym trudnym temacie ważna jest współpraca fizjoterapeutów z lekarzami, położnymi, pielęgniarkami, psychologami i innymi specjalistami, których nieustannie zachęcam do współpracy. Zapraszam 8 i 9 czerwca do Domu Kultury Strzecha w Raciborzu na kolejne już Dni Promocji Zdrowia, gdzie będę udzielać darmowych porad i konsultacji.

Agata Szczepaniak

Gabinet REHAFIX

Racibórz, ul. Ocicka 4 (I piętro)

Tel: 504 325 873

www.rehafix.com.pl