Czwartek, 26 listopada 2020

imieniny: Delfiny, Lechosława, Konrada

RSS

Epidemia na Śląsku:

Samochody przekazane, promesy wręczone. Prezenty dla strażaków ochotników [ZDJĘCIA]

02.10.2019 19:02 | 2 komentarze | juk

Dziś (2.10) w samo południe na placu apelowym wodzisławskiej komendy Państwowej Straży Pożarnej odbyła się niezwykła uroczystość. Ochotniczym Strażom Pożarnym z Turzy Śl. i Radlina przekazano dwa nowe wozy bojowe. Ponadto ochotniczym jednostkom z powiatów wodzisławskiego, raciborskiego, rybnickiego oraz miast Jastrzębia-Zdroju i Żor wręczono finansowe promesy.

Samochody przekazane, promesy wręczone. Prezenty dla strażaków ochotników [ZDJĘCIA]
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W uroczystości prócz strażaków wzięli udział m.in. wiceminister energii Adam Gawęda; parlamentarzyści: Teresa Glenc, Katarzyna Dutkiewicz, Grzegorz Matusiak i Czesław Sobierajski; radni sejmiku województwa śląskiego: Ewa Gawęda, Rafał Kandziora; lokalni samorządowcy: starosta Leszek Bizoń, burmistrz Radlina Barbara Magiera, wójt gminy Gorzyce Daniel Jakubczyk.

Do OSP w Turzy Śl. trafił samochód ratowniczo-gaśniczy marki volvo. Jego wartość sięga 776 tys. zł, z czego 316 tys. zł przekazała gmina, a resztę środków pozyskano z MSWiA i FOŚiGW. Z kolei do OSP w Biertułtowach trafił samochód ratowniczo-gaśniczy marki renault. Wartość nowego wozu to około 806 tys. zł, z czego 446 tys. zł na jego zakup przekazało miasto, resztę stanowi dofinansowanie z KSRG oraz FOŚiGW. - Dziękujemy za wspólną partycypację w zakupie tych samochodów - mówili zgodnie Barbara Magiera i Daniel Jakubczyk. - Życzymy strażakom, by nowy sprzęt dobrze służył w wypełnianiu ich obowiązków - dodali.

Ochotniczym jednostkom z powiatów wodzisławskiego, raciborskiego, rybnickiego oraz miast Jastrzębia-Zdroju i Żor przekazano promesy. Mają one pomóc w ich doposażeniu oraz w działaniach obejmujących usuwanie skutków awarii w środowisku. Łącznie promesy opiewają na kwotę około 229 tys. zł i sfinansował je Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. - Cieszę się, że jako Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej możemy finansowo wspierać działania strażaków ochotników na rzecz środowiska  - mówił Tomasz Bednarek, prezes katowickiego oddziału WFOŚIGW.

W stronę społeczności strażackiej skierowano wiele życzeń i gratulacji od zaproszonych na uroczystość gości. Głos zabrał m.in. Śląski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej Jacek Kleszczewski. - Sprzęt sam się nie obsłuży, a samochód sam nie pojedzie. Chylę dziś czoła przed wami, że robicie to z własnej woli, empatii i miłości do bliźniego. My, czyli Państwowa Straż Pożarna bez was nie dalibyśmy sobie rady. Dziękuję wam i waszym rodzinom - mówił komendant Kleszczewski. Do podziękowań i wyrazów uznania włączył się również Adam Gawęda. - Nie spotkalibyśmy się dziś tutaj, gdyby nie dobry program poprawy bezpieczeństwa kraju i funkcjonowania jednostek ratowniczo-gaśniczych rządu premiera Mateusza Morawieckiego - mówił wiceminister. - Kiedy wizytuję różne kraje, to widzę, że Polska w tej chwili jest bezwzględnym liderem w wyposażeniu jednostek strażackich. Dysponujemy dobrym zapleczem, który służy poprawie naszego bezpieczeństwa - dodał. Radna Ewa Gawęda gratulowała ochotnikom otrzymania nowego sprzętu i promes. Zaś posłanka Teresa Glenc życzyła, by nowy sprzęt służył strażakom jak najlepiej.

Ludzie:

Adam Gawęda

Adam Gawęda

poseł na Sejm RP IX kadencji (PiS)

Ewa Gawęda

Ewa Gawęda

Senator RP

Katarzyna Dutkiewicz

Katarzyna Dutkiewicz

samorządowiec i polityk

Teresa Glenc

Teresa Glenc

Poseł na Sejm