Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Gry zespołowe i rekreacja

60. rocznicę istnienia ATV obchodzono w 1922 r. Wkrótce potem klub wziął udział w Ogólnośląskich Zawodach w Jeleniej Górze.
Gry zespołowe i rekreacja
Chcąc profesjonalnie prowadzić zajęcia sportowe z zakresu wielu nowych dyscyplin sportowych, klub wysyłał swoich trenerów i kierowników sekcji na obozy szkoleniowe (Kreis, Gau und Bezirks Vorturnerstunden-Lehrgänge). Jeżdżono na nie bardzo często. Szkolenia te przynosiły z biegiem czasu namacalne wyniki. Przez całe lata faustballowa drużyna żeńska (odmiana gry w palanta) była na Górnym Śląsku niepokonana, zdobywając przez długie lata corocznie mistrzostwo Górnego Śląska. Nigdy jednak nie udało się jej zdobyć mistrzostwa Śląska, chociaż często dochodziła do rozgrywek finałowych, nie mając jednak szczęścia w końcówce. Jedyne zwycięstwo odniesione przez ATV Ratibor w pojedynku ze swoim odwiecznym rywalem Turnklub Breslau miało miejsce w latach II wojny światowej. Podobne sukcesy w tej dyscyplinie sportu odnosił zespół męski w klasie II, tzn. zawodników powyżej 33 roku życia.
 
W 1922 r. ujęto w karby organizacyjne młodzież grającą dotychczas rozrywkowo w piłkę nożną. Został utworzony zespół, który już w kilka dni później rozegrał swój pierwszy oficjalny mecz z Vorwärts Rybnik, oczywiście przegrany. W późniejszym okresie zainteresowanie młodzieży skupiło się na piłce ręcznej. Młody zespół raciborski zaczął błyskawicznie odnosić sukcesy, kwalifikując się rokrocznie do rozgrywek o mistrzostwo Śląska, zyskując rokrocznie tytuł mistrza Górnego Śląska, eliminując w rozgrywkach takie drużyny jak: TV Reichenbach, ATV Liegnitz, ATV Görlitz, a czasem nawet bardzo silny zespół Polizeisportverein Fraustadt. Przez długie lata przeciwnikami finałowymi w meczach o mistrzostwo Śląska w piłce ręcznej były drużyny TV Vorwärts Breslau i ATV Ratibor. Także drużynie męskiej nie udało się nigdy zdobyć mistrzostwa. Drużyna wrocławska była szalenie trudnym i doświadczonym przeciwnikiem, odnoszącym spore sukcesy na arenie ogólnoniemieckiej.
 
Zespół młodzieżowy piłki ręcznej dorównywał swymi sukcesami seniorom. W czasie wolnym od rozgrywek piłkarze jeździli często w Sudety, a także do zaprzyjaźnionych klubów, spełniając niejako rolę nauczyciela i propagatora tej gry. Szczególnie zaprzyjaźniono się ze Sportclub Troppau. W czasie zimy warunki atmosferyczne nie pozwalały trenować i ćwiczyć na wolnym powietrzu. Prawie wszystkie sekcje klubowe przenosiły się więc do hali. Ćwiczono na przyrządach trenując siłę i wytrzymałość, a dla relaksu i nabycia szybkości grano namiętnie w tenisa stołowego. Gra ta, w którą grały także kobiety, skupiała i zbliżała razem przedstawicieli wszystkich sekcji i dyscyplin sportowych. Często organizowano małe, wewnątrzklubowe rozgrywki w tej dyscyplinie. Dla zabawy wymyślano również gry. Jedną z nich była tzw. Mockeln (odmiana gry w piłkę) nie mające wiele wspólnego z uznanymi powszechnie grami zespołowymi.
 
Najważniejszy jednak był ruch i dobra zabawa. Nie wszystkie sekcje klubowe uprawiały sport w dosłownym tego słowa znaczeniu. W klubie pozostało kilka sekcji (m. in. Turnjugend zwana też Spielschar), które zgodnie z naczelnym hasłem turnerskim tzw. poczwórnym F (Frisch, Fromm, Fröhlich, Frei) pozostały wierne pierwotnym wzorom i zajmowały się głównie tańcem ludowym, śpiewem i wędrowaniem. Sekcje te skupiały głównie młodzież i kobiety w wieku 14-28 lat a także starszych członków klubu, którzy odchodzili już od czynnego czy też wyczynowego uprawiania sportu.
 
Corocznie w dniu Wniebowstąpienia Pańskiego, zwanym też Götz Wandertag, organizowano wędrówki piesze, w których uczestniczyło jednorazowo do 300 klubistów. Na mniejszą skalę organizowano wędrówki w prawie każdą, wolną od rozgrywek i meczów sobotę i niedzielę. Wędrowano po okolicach Raciborza, docierając do Buchenau (Nędza), gdzie klub posiadał własny dom, w którym można było przenocować. W późniejszym okresie dom ten ze względów bezpieczeństwa został rozebrany, trzeba więc było wynajmować inne pomieszczenia, np. leśniczówkę w Kleinbuchenau (Mała Nędza). Miejsce to ze swoimi łąkami, jeziorem i lasami nadawało się idealnie do wypoczynku i rozrywki. Kierownikami sekcji turystycznych byli Lene Gawendka (kobiety) i Bruno Zakrzewsky (mężczyźni).

Piotr Sput

 

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].