Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Kolarze na start

Rad und Kraftfahrverein „Ratibor 1899”. Jak nazwa wskazuje, klub został założony w roku 1899. Został też wkrótce członkiem powstałego w roku 1887 Kolarskiego Związku Górnośląskiego (Gau 35).
Kolarze na start

W roku 1898 protektorat nad nowym związkiem objął książę raciborski - Wiktor Herzog von Ratibor. Patronował on nie tylko tej organizacji, ale także wielu innym m. in. wspomnianej już RV Ratibor, Ratiborer Spiel und Eislaufverein 1905 i wielu innym. W tym samym roku Gau 35 - Oberschlesien podzielił się ze względów organizacyjnych na 3 okręgi - wschód, zachód i północ. Do którego z tych okręgów wszedł klub raciborski, nie udało mi się ustalić.

W swej długiej historii przechodził różne reorganizacje, zmieniając nazwę i prawdopodobnie dzieląc się kilkakrotnie na 2 osobne kluby. Sytuacja ta zaistniała już przed rokiem 1914. W książce adresowej miasta Raciborza z tego roku mamy bowiem 2 kluby kolarskie. Pierwszym jest Rad und Kraftfahrverein Ratibor 1899 z przewodniczącym Kasarnikiem, drugim natomiast „Radfahrerverein Wanderer” z prezesem zegarmistrzem Hellerem. W książce adresowej miasta Raciborza z roku 1926 występuje natomiast jeden klub, a mianowicie Rad und Motorfahrer  Verein „Wanderer” 1889 z prezesem Richardem Ernstem. Klub ten posiadał dwóch instruktorów: dla sportu szosowego Ericha Stühna oraz halowego Aloisa Dilla. Jeżeli w nazwie klubu oraz dacie jego powstania nie dopuszczono się pomyłki, jest możliwe, że już w roku 1889 istniał w Raciborzu klub kolarski. W innych źródłach nie natrafiłem jednak na jakiekolwiek wiadomości na ten temat.

Lokalem klubowym był hotel „Deutsche Eiche”. Spotykano się w nim w co drugą sobotę, oraz na comiesięcznych zebraniach. W roku 1928 klub figuruje jako Rad und Karftfahrverein „Ratibor 1899”, z przewodniczącym Franzem Riegerem. W tym samym roku liczył 102 członków. W klubie uprawiano początkowo różnego rodzaju dyscypliny kolarskie. Ogólnie dzielono je na 2 kategorie: kolarstwo szosowe oraz kolarstwo halowe tzw. Saalsport. W skład kolarstwa halowego wchodziły 3 główne dyscypliny: Radball, Riegenfahren oraz Kunstfahren. Zainteresowaniem widzów cieszyły się szczególnie rowerowe mecze piłkarskie, w stopniu nie mniejszym niż normalne mecze piłkarskie. Popularnością cieszyły się także rowerowe jazdy zespołowe oraz pokazy taneczne na rowerach. W ostatniej dyscyplinie kolarskiej brały udział także kobiety - członkinie klubu. Jazda szosowa i torowa była jednak najatrakcyjniejsza, przyciągała niezliczone rzesze widzów.

Członkowie klubu raciborskiego uczestniczyli w wielu tradycyjnie organizowanych imprezach i wyścigach kolarskich m.in. jeździe indywidualnej na 1, 25 i 150 km, jeździe czwórkami na tych samych dystansach, dorocznym wyścigu dookoła Górnego Śląska. Wyścig ten, rozgrywany na długości 300 km, prowadził z Zabrza, a jego trasa przebiegała przez Racibórz.
 
W latach 1924 i 1925 rozgrywano w Raciborzu letnie mistrzostwa Okręgu Górnośląskiego w kolarstwie. Zgromadziły one na starcie całą czołówkę kolarską. Szczególnie zacięte były wyścigi na 1 i 25 km. Imprezy te, cieszące się masowym zainteresowaniem, spowodowały duży napływ do klubu młodzieży chcącej czynnie uprawiać kolarstwo. Wkrótce też przyszły pierwsze duże sukcesy. Były one w niemałej mierze zasługą czołowego kolarza klubu - Alfreda Bozigurskiego, jednego z najlepszych kolarzy górnośląskich lat 30., mistrza szosowego Górnego Śląska, wielokrotnego zwycięzcy torowych zawodów drużynowych dwójkami na 60, 75 lub 100 okrążeń.
 
Zawody te rozgrywane w Raciborzu na boisku SV Ratibor 03 (nawierzchnia żużlowa) stały się na przełomie lat 20. i 30. niezwykłą atrakcją. Często przychodziło na nie 4-5 tys. widzów. Publiczność raciborska oklaskiwała gorąco swych ulubieńców: braci Waltera i Josefa Leppicha z Koźla, braci Nergerów z Opola, Skowronka z Zabrza i oczywiście miejscowego asa Alfreda Bozigurskiego. Po I Wojnie Światowej w skład klubu weszły też sekcje motocyklowa  i samochodowa. Szczególnie wyścigi motocyklowe cieszyły się dużym zainteresowaniem.

Piotr Sput

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].