Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Dyscypliny sportowe z największymi sukcesami Polaków

Polska nie jest krajem, który z Letnich Igrzysk Olimpijskich przywozi worek medali, tak jak reprezentacje Stanów Zjednoczonych, Chin, a nawet Wielkiej Brytanii. Podobnie jest w przypadku Zimowych Igrzysk Olimpijskich, gdzie podczas ostatniej imprezie w Pekinie jedyny brązowy medal zdobył Dawid Kubacki w skokach narciarskich.

Dyscypliny sportowe z największymi sukcesami Polaków

Nie oznacza to, że Polakom brakuje sukcesów. Wręcz przeciwnie. Nasi sportowcy stale osiągają świetne wyniki na arenie międzynarodowej. W poniższym zestawieniu wymieniliśmy największe sukcesy polskiego sportu.

Siatkówka

W ostatnich latach, gdy nadchodzi ważna siatkarska impreza, kibice siatkówki zastanawiają się jaki medal zdobędzie reprezentacja Polski. Brak zdobycia jakiegokolwiek medalu jest uznawane za porażkę. Po wielu latach przerwy, Polska na siatkarską mapę świata wróciła w 2006 roku, zdobywając srebrny medal mistrzostw świata. Drużyna Raula Lozano przetarła ślady następnym pokoleniom siatkarzy, którzy zdobyli mistrzostwo świata w 2014 i 2018 roku i mistrzostwo Europy w 2009 roku. Sprawdź pozostałe najlepsze sporty Polaków!

Najważniejsze sukcesy męskiej reprezentacji Polski w siatkówce:

  • Złoto Igrzysk Olimpijskich w 1976 roku
  • Złoto mistrzostw świata w 1974, 2014 i 2018 roku, srebro w 2022
  • Złoto mistrzostw Europy w 2009 roku 
  • Zwycięstwo w Lidze Światowej w 2012 roku

Najważniejsze sukcesy żeńskiej reprezentacji Polski w siatkówce:

Nie możemy zapomnieć również o reprezentacji kobiet i słynnych “Złotkach” prowadzonych przez Andrzeja Niemczyka. Nasze siatkarski zdobyły złoty medal mistrzostw Europy w 2003 i 2005 roku. Ostatni duży sukces żeńskiej kadry to brązowy medal ME z 2009 roku. Warto przypomnieć, że polskie siatkarki w 1964 i 1968 roku zdobyły brązowy medal olimpijski.

Tenis

Czy Iga Świątek mimo 21 lat jest najlepszą polską tenisistką w historii? Wszystko wskazuje na to, że tak. Największy pojedynczy sukces w dziejach naszego tenisa jest bez wątpienia dziełem zawodniczki z Raszyna. Iga w 2020 r. została pierwszym polskim triumfatorem turnieju wielkoszlemowego w singlu - French Open. Sukces ten powtórzyła dwa lata później na kortach w Paryżu oraz podczas innego turnieju wielkoszlemowego, tym razem na kortach w Nowym Jorku podczas US Open. Iga Świątek jest również pierwszą polską zawodniczką, która została liderem rankingu WTA.

Żużel

Żużel może i jest sportem niszowym, natomiast w Polsce cieszy się ogromną popularnością. Nic dziwnego, ponieważ polscy żużlowcy są jednymi z najlepszych na świecie. Obecnie jest to m.in. dwukrotny mistrz świata Bartosz Zmarzlik, który w 2022 jest pretendentem do kolejnego zdobycia mistrzostwa. W 2010 złoto w tej dyscyplinie zdobył Tomasz Gollob.. Sukcesy odnosimy również w drużynowej odmianie tego sportu, 13-krotnie zdobywając złoty medal drużynowych mistrzostw świata.

Skoki narciarskie

W 2001 roku rozpoczęła się wielka kariera Adama Małysza i “Małyszomania” w Polsce. Choć skoczek z Wisły pierwsze zawody Pucharu Świata wygrał już w 1996 roku to zwycięstwo w Turnieju Czterech Skoczni w sezonie 2000/2001 rozpoczęło jego prawdziwą karierę pełną sukcesów. W ciągu kolejnych dziesięciu lat Małysz zdobył cztery medale olimpijskie (trzy srebrne i jeden brązowy), sześć medali mistrzostw świata i czterokrotnie zdobywał Kryształową Kulę za wygraną w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. 

Małysz miał dziesiątki zwycięstw i sukcesów, ale nigdy nie udało mu się zdobyć najcenniejszego medalu w sporcie, czyli złota Igrzysk Olimpijskich. Tymczasem Kamil Stoch w Soczi dokonał tego dwukrotnie oraz cztery lata później Pjongczangu zdobył jeszcze złoto na dużej skoczni. Ponadto Stoch jest trzykrotnym zwycięzcą Turnieju Czterech Skoczni (jako drugi skoczek w historii wygrał wszystkie konkursy), indywidualnym mistrzem świata w 2013 roku i dwukrotnym triumfatorem Pucharu Świata.

W zestawianiu tym nie może zabraknąć również Dawida Kubackiego mistrza świata z 2019 roku, Piotra Żyły mistrza świata z 2021 roku oraz Wojciecha Fortuny mistrza olimpijskiego z 1972 roku.

Piłka nożna

1974 i 1982 rok — te daty zna każdy polski kibic piłki nożnej. To podczas mistrzostw świata organizowanych w tych latach, reprezentacja Polski zdobyła brązowe medale. Jak do tej pory jest to największy sukces polskiej piłki nożnej, a legendarne drużyny prowadzone najpierw przez Kazimierza Górskiego, a później Antoniego Piechniczka są wspominane do dzisiaj. 

Wspominane są również sukcesy podczas Igrzysk Olimpijskich. W 1972 roku w Monachium kadra prowadzona przez Kazimierza Górskiego zdobyła złoty medal, a cztery lata później w Montrealu srebro — co uznawane było w kraju za porażkę. Kolejny i jak na razie ostatni olimpijski medal w piłce nożnej zdobyliśmy w 1992 roku podczas Igrzysk w Barcelonie. Drużyna prowadzona przez Janusza Wójcika przegrała w finale z reprezentacją Hiszpanii 3:2. Co ciekawe, dalej jest to ostatni medal olimpijski zdobyty w sportach zespołowych.

Dziś za sukces można uznać również awans po 34 latach przerwy na mundial w 2002 roku, czego dokonała kadra Jerzego Engela oraz awans do ćwierćfinału EURO 2016 za kadencji selekcjonera Adama Nawałki.

Mniej popularne dyscypliny

  • Anita Włodarczyk — trzykrotna złota medalistka olimpijska w rzucie młotem (Londyn, Rio i Tokio),
  • Tomasz Majewski — dwukrotny złoty medalista olimpijski w pchnięciu kulą (Pekin, Londyn),
  • Justyna Kowalczyk — dwukrotna złota medalistka olimpijska w biegach narciarskich (Vancouver, Soczi),
  • Robert Kubica — pierwszy Polak w Formule 1. Zwycięzca GP Kanady w 2008 roku.

Polacy na Igrzyskach Olimpijskich

Po raz pierwszy Polak pojechał na Igrzyska Olimpijskie do Paryża, w 1900 roku. Szermierz Julian Michaux nie mógł wystąpić jednak pod biało-czerwoną flagą, ponieważ nasz kraj był wówczas pod zaborem rosyjskim. Od 1924 roku Polska oficjalnie startuje już w igrzyskach olimpijskich.

Zdecydowanie najwięcej medali na letnich igrzyskach, Polska kadra zdobyła podczas Igrzysk w Moskwie w 1980 roku, gdzie sportowcy wywalczyli aż 32 krążki. Najwyżej w klasyfikacji medalowej byliśmy jednak w 4 lata wcześniej, czyli podczas igrzysk w Montrealu. Polska zajęła wówczas siódme miejsce na 121 uczestniczących państw. Indywidualną rekordzistką medalową jest Irena Szewińska. „Królowa” polskiej lekkiej atletyki w latach 1964-1976 zdobyła aż siedem krążków, w tym trzy złote. Sprawdź najlepsze polskie dyscypliny olimpijskie.

Najlepsi polscy sportowcy z województwa śląskiego

  • Włodzimierz Lubański — jeden z najlepszych polskich piłkarzy był kapitanem drużyny, która w Monachium wywalczyła mistrzostwo olimpijskie,
  • Gerard Cieślik — przeszedł do historii, strzelając dwie bramki ZSRR w wygranym meczu przez 2:1 na Stadionie Śląskim. Cieślika wybrano Piłkarzem 50-lecia PZPN.
  • Zbigniew Pietrzykowski — trzykrotny medalista olimpijski. Z Melbourne i Tokio pięściarz BBTS Bielsko-Biała przywiózł brązowe medale, a z Rzymu srebro przegrywając finał z Cassiusem Clayem (później znany jako Muhammad Ali).

Materiał zewnętrzny