Samorząd
Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Polowy jest gotów dogadać się z opozycją i budować lodowisko za 20 mln zł

Przed listopadową sesją rady miasta prezydent Raciborza zorganizował konferencję prasową on-line, by zakomunikować swą chęć realizacji inwestycji, o którą spiera się z opozycją od 2020 roku.

Polowy jest gotów dogadać się z opozycją i budować lodowisko za 20 mln zł
Zdalna konferencja prezydenta Polowego na temat blokowania lodowiska

Tematem konferencji była - jak podał włodarz - Blokada budowy lodowiska w Raciborzu.

Na początek zaprezentował notatkę Regionalnej Izby Obrachunkowej z 17 listopada. Odnosi się do uchwały rady Raciborza ws. zmian do budżetu miasta z 26 października. Izba wskazała na istotne naruszenie prawa przez radę, która powinna je usunąć do 16 grudnia.

- Radni opozycji uznali, że ich gierki polityczne, ich zabawa w kotka i myszkę z prawem, są ważniejsze od potrzeb raciborzan. Taka jest smutna prawda - skwitował Dariusz Polowy.

Polowy mówił jeszcze, że we wrześniu 2020 roku przedstawił koncepcję lodowiska - spójną, konkretną za 4,8 mln zł brutto, a 30 września ówczesny wiceprezydent Michał Fita wystąpił z prezentacją na sesji, bez porozumienia z przełożonym i pokazał wstępną koncepcję swego lodowiska za 13,5 mln zł brutto.

- Moja koncepcja za 4,8 mln zł zawierała wszystkie istotne elementy, a to od pana Fity nie miała dokumentacji, wyposażenia, rolby, nie miała też parkingu, a ten jest kluczowy by skorzystać z obiektu. Jak się pochylić nad tamtą koncepcją, to należało tam dołożyć 1,5 mln zł. Zatem lodowisko kosztowałoby 15 mln zł. Za tę kwotę mielibyśmy 3 lodowiska według koncepcji Polowego. Już byśmy je mieli - zaznaczył prezydent.

Polowy oznajmił, że obala mit energochłonności nowego obiektu. - To straszenie ludzi, cyniczne wykorzystywanie ludzkiego strachu. Koszt energii dla lodowiska w Ostrowie Wielkopolskim wynosi rocznie 16000 zł. To 3,37% całości kosztów obiektu przy cenie biletu 9 zł, ulgowy 5 zł. Samorząd płaci teraz 409 zł za 1 MWh, a będzie płacił 965 zł. Cena biletu wzrosłaby w takich uwarunkowaniach o 22 grosze - stwierdził.

Prezydent zapowiedział, że jest gotów zaproponować radzie miasta lodowisko za 20 mln zł, ale opozycja musi mu wskazać w budżecie niezbędne do zamknięcia kwoty 8 mln zł.

Spytaliśmy głowę miasta jak się odnosi do zarzutu radnych opozycji, że pomimo ustaleń podjętych z nimi w sprawie większego i droższego lodowiska, w przetargu zamówił poprzez OSiR lodowisko według swojej koncepcji - tańsze, ale mniejsze.

- Chodzi o racjonalne wydawanie publicznych środków, a w ten sposób chciano dodatkowe pieniądze wydać. To są kwoty niebagatelne. Przetarg zweryfikował opowieści radnych i wskazał, że ja mam rację. Szacowane na około 5 mln zł zadanie wyceniono na 11,9 mln zł tyle by wyszło, a teraz zderzymy się z jeszcze wyższym kosztem - powiedział D. Polowy.

Polowy prowadził konferencję z delegacji, bo przebywa na kongresie samorządowym Smart City. Jak poinformował Rafał Krzyżok z Biura Prezydenta Miasta ograniczenia doby hotelowej sprawiły, że dziennikarze mogli zadać głowie miasta na żywo tylko po jednym pytaniu.

8 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Rack (46.204. * .22) 23.11.2022 22:37
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

W innym temacie, też waznym dla mieszkańców. Do naszych gospodarzy n- jak mogliście tak ogołocić nasz Rynek z tej odrobiny zielonych krzewow przy laweczkach? Teraz moze już nikt nie zwraca uwagi bo zimno, ale jednak smutny to widok okradzionego z krzewinek miejsca naszego codziennego życia.

~Noniee (46.204. * .22) 23.11.2022 21:54
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Dwoch prezydentow jest na tym samym kongresie?? Po co? Jaki w tym sens? Delegacje też kosztują budżet.

~henk (80.49. * .161) 23.11.2022 19:38
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Nie ma sensu budować jakiegoś molocha za 20 mln. W zupełności wystarczy takie lodowisko sezonowe za te ok. 0,5 mln. Na dzień dzisiejszy te 20 mln byłoby na 40 lat takiego sezonowego. Do tego odpada utrzymanie potem przez resztę roku, wynagrodzenie pracowników, jakieś naprawy itd.

~Wowwowwow (31.60. * .128) 23.11.2022 19:12
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Breaking news: lodowisko dziś na sesji przeszło! Radni zmądrzeli!

~Bubble119 (89.46. * .188) 23.11.2022 17:38
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Mogliśmy mieć obiekt warty 12mln wybudowany za 800 tys. Dzięki opozycji mamy kolejną nie wykorzystaną szansę

~Pokololo (5.173. * .47) 23.11.2022 17:00
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Podziękować radnym Fity i Lenka. Prowadzą jakieś chore gierki o stołki i narażają podatników na coraz droższe lodowisko.

~wstydZenada (37.28. * .238) 23.11.2022 16:56
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Radni Lenka i Szukalskiej do wymiany wstyd i żenada

~Hell99 (89.37. * .203) 23.11.2022 16:49
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

"Izba wskazała na istotne naruszenie prawa przez radę..." czyli nasze orły z opozycji blokują inwestycje w mieście łamiąc prawo. Uuuuuu czarne chmury się zbierają nad hamulcowymi.