Samorząd
Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Drogi jak patchwork doczekają się remontu? Burmistrz Macha: zjadamy własny ogon

2 034 887 zł – tyle Kuźnia Raciborska otrzymała w ramach rozdania Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na odtworzenie dróg po budowie kanalizacji.

Drogi jak patchwork doczekają się remontu? Burmistrz Macha: zjadamy własny ogon
Paweł Macha, burmistrz Kuźni Raciborskiej

- Chodzi o drogi, które najbardziej ucierpiały w trakcie budowy kanalizacji i które wyglądają jak patchwork (technika krawiecka, polegająca na łączeniu materiałów o różnych wzorach i fakturach – przyp. red.) - powiedział na sesji rady miejskiej burmistrz Paweł Macha. Środki przyznano na zaprojektowanie i wykonanie dróg gminnych w sołectwach: Rudy - ul. Powstańców Śląskich, ul. Mickiewicza, ul. Rzeczna, ul. Zielona, ul. Dębowa, Przerycie - Jankowice - ul. Wiejska, ul. Szkolna, ul. Leśna - Budziska - ul. Fabryczna, ul. Wolności – Kuźnia Raciborska - ul. Fabryczna, ul. Nowy Świat. - Przy pomocy tych środków do następnego programu będziemy mogli to zrealizować - oznajmił burmistrz.

W tym samym rozdaniu startowało Starostwo Powiatowe w Raciborzu, ale nie załapało się do dofinansowania. Droga powiatowa w Turzu (nr 3509S) znalazła się na liście projektów niemieszczących się w dostępnym na dzień podjęcia uchwały w limicie środków. Starosta Swoboda chciał na zadanie sięgnąć po 3 430 911 zł. Burmistrz Macha liczy, że z czasem znajdą się środki na tę inwestycję, bo droga jest na pierwszym miejscu listy rezerwowej, ale wcześniej ktoś musi się wykruszyć. W ramach zadania miałaby ruszyć przebudowa drugiego odcinka powiatówki, o czym mówi się już od dłuższego czasu. Mowa o modernizacji drogi od mostu do wyjazdu do Raciborza, to około 1 km. - Trzymajmy za to kciuki - oznajmił.

Choć nie tylko za środki na remont powiatówki burmistrz chce, aby trzymać kciuki, wskazuje też na finanse gminy. - Bo na te wszystkie zadania trzeba mieć jeszcze na wkład własny - przypomniał.

- Trzeba jeszcze się utrzymać na poziomie bieżącym, a z tym mamy największy problem. Zjadamy troszkę, jak większość gmin własny ogon i suma dochodów przewyższa kwoty, które wydajemy. Wiemy, że gdzieś szykowana jest jakaś subwencja w tym roku, która zasili nasz budżet, ale do tej pory są to jakieś informacje, a nic formalnego - dodał.

Stwierdził, że wydatki bieżące to bolączka „chyba wszystkich gmin”. Oznajmił, że już samorząd musiał zrezygnować z najmniej dofinansowanych inwestycji, m.in. budowy parkingu pod szkołą.

Ludzie

Paweł Macha

Burmistrz Kuźni Raciborskiej.

3 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
elzana 21.10.2022 16:38

Miałam okazję zamienić kilka słów z Waszym Burmistrzem .Jest ludzki, słucha .Spotkanie na Al.Lipowej - dziękuję za reakcje .Aleja jest najpiękniejszaą historią wrośnietą w każde drzewo ;)

~Farorzowa (37.30. * .145) 13.10.2022 17:21

Gadajcie co chcecie ale Paweł Macha jest najlepszym burmistrzem w historii naszej gminy . Tyle dróg co on zrobił nie powstało nigdy

~Maniek123 (31.0. * .71) 05.10.2022 09:41

Wybory za pasem, za drogi się biorą!