Samorząd
Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Wodociągi Raciborskie mają pierwszą miejską farmę fotowoltaiczną

Miasto odważniej chce sięgnąć po energię ze słońca. Przy oczyszczalni ścieków powstała rozległa farma fotowoltaiczna, dzięki której spółka miejska zaoszczędzi 10% wydatków na energię.

Wodociągi Raciborskie mają pierwszą miejską farmę fotowoltaiczną
Otwarcia nowej farmy dokonali m.in. senator Ewa Gawęda i prezydent Dariusz Polowy

Materiał wideo:

W poniedziałek 3 października dokonano oficjalnego oddania nowej farmy do użytku. - Energii zużywamy na oczyszczalni bardzo dużo, dlatego w tym miejscu powstała ta farma. Dzięki niej 10% zapotrzebowania na energię wodociągi będą miały ze swojego źródła, a Miasto będzie mogło cenę za ścieki utrzymać na niskim poziomie - tłumaczył na miejscu prezydent Raciborza Dariusz Polowy.

Dzięki montażowi finansowemu 70% kosztów budowy farmy pokryto z dofinansowania i w 2 lata ta inwestycja zwróci się spółce.

Czy będzie więcej takich farm miejskich?

Prezydent mówi, że tak, bo po to powstał raciborski klaster energetyczny. Właśnie wybierane są lokalizacje dla takich instalacji. - Swoje, dostępne źródła energii chcemy wykorzystać, żeby funkcjonowanie jak najmniej kosztowało - mówił nam Dariusz Polowy.

Z propozycją budowy wielkiej farmy fotowoltaicznej wystąpił niedawno radny Marcin Fica. Co na to włodarz Raciborza?

- Łatwo proponować, ale trzeba to umieścić w szerszym kontekście formalno-prawnym. Potrzebne są zmiany w planie zagospodarowania przestrzennego i odpowiednia wydolność sieci, jaką mamy w mieście. Do tego dochodzi skorelowanie takiego przedsięwzięcia z miejscami, gdzie zużywamy energię. Kiedy wyprodukujemy ją poza Raciborzem, to trzeba ją przetransportować, tam, gdzie potrzebujemy, a to kosztuje. Dlatego powołaliśmy klaster, żeby uzyskać zniżkę na ten przesył - wyjaśnił włodarz.

Dodał, że nie uważa, żeby ten sposób planowania przyszłości jak radnego Ficy, że wrzuca temat medialnie - był najlepszy. - Potrzebna jest twarda analiza, jak tu w wodociągach. To jest najlepsza z lokalizacji. Inną funkcję tego terenu trudno sobie wyobrazić niż ta farma - zauważył D. Polowy.

Te panele, które są w Raciborzu na Starej Wsi, miały pierwotnie stanąć przy aquaparku, który potrzebuje dużo energii. Ostatecznie z tamtej lokalizacji zrezygnowano, a przecież miasta w całej Polsce chcą zamykać drogie w utrzymaniu kryte baseny. Co na to włodarz Raciborza?

- Koszt działalności aquaparku to nie jest przede wszystkim energia elektryczna, a tu ja produkujemy tylko, kiedy mamy dużo światła; oszczędności są tylko, jak słońce świeci. Dlatego aquapark nie skorzystałby tak na tym jak oczyszczalnia. W basenie główny koszt to ogrzewanie wody. Pracujemy nad tym, w ramach klastra, żeby ograniczać wydatki na energię. Mamy swoje źródła, np. Zakład Zagospodarowania Odpadów produkuje tak energię, pozyskujemy stamtąd gaz. Wodociągi u siebie też pozyskują gaz z oczyszczalni - mówił Nowinom prezydent.

20% własnej produkcji

Na temat instalacji o mocy 200 kW wypowiedział się też prezes Michał Ziółkowski z Wodociągów Raciborskich. - Zaoszczędzimy ponad 300 tys. zł rocznie przy obecnych cenach energii i to jest kolejny krok w stronę niezależności energetycznej oczyszczalni. Już ze ścieków produkujemy gaz i produkujemy kolejne 10% energii elektrycznej. Czyli 20% energii konsumowanej na terenie oczyszczalni zapewniamy sobie sami. Celem jest pełna niezależność energetyczna i w tym kierunku podążamy - podkreślił.

Gdyby nie było tych inwestycji, to raciborzanie musieliby płacić więcej za ścieki?

- Dziś rynek energii elektrycznej jest bardzo dynamiczny, ale nasza spółka nie jest bezbronna, bo jest mnóstwo sposobów na zakup energii elektrycznej. Wszystkie te rzeczy są dla spółki zabezpieczone i czekamy, co przyniesie przyszłość. To bez wątpienia najtrudniejszy w historii rynek i nie da się przewidzieć, co będzie dalej. Dlatego niezależność energetyczna jest tu najważniejsza - podkreślił szef spółki.

Będzie tego więcej

Ziółkowski powiedział, że wodociągi mają kolejne projekty i dzięki wiedzy swoich pracowników, którzy mają stosowne uprawnienia, spółka zacznie niedługo, własnym sumptem budować nową, mniejszą farmę. - Być może wodociągi zostaną wkrótce ekspertem w budowie takich farm - zapowiedział prezes.

Wypowiedzi na temat nowej instalacji w Wodociągach udzielił nam także szef zespołu wdrożeniowego, jaki pracował nad projektem - Marcin Przybyła, kierownik działu mechaniczno-energetycznego.

- Jest tu 444 paneli fotowoltaicznych, dających ogółem moc 199,8 kW. Duży nakład czasowy poświęciliśmy temu zadaniu. Proces budowy farmy był długotrwały. To jest nowy obszar w działalności wodociągów, nie było z nim wcześniej styczności, ale ceny energii skłoniły nas do wykonania kroku w stronę OZE. Mamy tu już wybudowany kogenerat pozyskujący energię z naszej oczyszczalni, a to kolejny element systemu pozyskiwania własnej energii. Teraz jak mamy już doświadczenie, to chcemy budować farmy dla mniejszych obiektów, żeby płacić mniej za energię elektryczną - wyjaśnił nam M. Przybyła.

Ludzie

Dariusz Polowy

Prezydent Raciborza

Ewa Gawęda

Senator RP

6 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~XTG (169.57. * .109) 04.10.2022 06:34

Czy Gawęda będzie też uczestniczyć w spotkaniach Polowego z mieszkańcami na dzielnicach?.

~ogniskowa (108.168. * .90) 04.10.2022 06:16

Bo to się zwykle tak zaczyna
Sam o tym nie wiesz jak i gdzie
Członek nie daje zapominać
A to jest znak, że tego chcesz
Z początku rzadko ją widujesz
A potem chcesz z nią częściej być
I w końcu trudno, ale czujesz
Że musisz już w układzie tkwić
Jesteście dobrze ponad rok Dużo, bo można mniej
To wszak partyjne sprawy są
Na członka starasz wciągnąć ją
Męczysz się, dręczysz się
w końcu i tak da życie w łeb....

~kibicunii (46.204. * .172) 03.10.2022 20:02

Brawo. Co w tym czasie w celu rozwoju spółki Unia zrobił jej prezes? Jakieś inwestycje poczynił? Jakieś spektakularne sukcesy?

~NowakK (5.173. * .14) 03.10.2022 19:55

Marcin Wazelina

~Kowalsky (10.0. * .171) 03.10.2022 18:20

Pani Senator traci Pani i to strasznie lansując się z portowym.

~Goodone (82.132. * .216) 03.10.2022 16:13

Prezes posadzony na stołu przez Polowego ma łeb na karku. W końcu kompetencje są ważniejsze niż polityczne gierki. Brawo!