Samorząd
Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Dostało się prezydentowi Polowemu na sesji powiatowej. “To jest po prostu żałosne”

Radny Tomasz Cofała i starosta Grzegorz Swoboda wespół z dyrektorem szpitala Ryszardem Rudnikiem zajęli się tematem 800 000 zł oczekiwanych przez Powiat z raciborskiego magistratu. - 2 lata czekamy na te pieniądze. Sytuacja jest żałosna - mówił 27 września włodarz powiatu.

Dostało się prezydentowi Polowemu na sesji powiatowej. “To jest po prostu żałosne”
W marcu 2022 roku Dariusz Polowy spotkał się na Gamowskiej z dyrektorem szpitala i starostą raciborskim. Wówczas rozmawiano o potrzebach lecznicy i dofinansowaniu z Miasta

Dyskusję o zadeklarowanych przez prezydenta Raciborza i przyznanych przez radę miasta pieniądzach na wydatki remontowe w lecznicy zainicjował szef klubu „Razem dla Ziemi Raciborskiej”. - Umów należy dotrzymywać - mówił Tomasz Cofała.

Koledzy się dziwią

Radny chciał wiedzieć, co się dzieje z kwotą 800 000 zł, które powinny być na koncie starostwa czy szpitala, a do wtorkowej sesji ich nie było. Jako członek Rady Społecznej Szpitala Rejonowego radny Cofała wie, że w lecznicy szukają środków na dokończenie rozbudowy o Szpitalny Oddział Ratunkowy (SOR).

Koledzy z rady miasta pytają mnie, czy już mamy te 800 tys. zł, bo oni je już dawno przydzielili - mówił na sesji T. Cofała.

Obecny na sesji dyrektor naczelny szpitala Ryszard Rudnik oznajmił: proszę sobie odpowiedzieć samemu na to pytanie, byłem przy tym jak pan prezydent dał słowo, że pieniądze będą przekazane.

Nie oddzwonił, nie odpisał

Starosta raciborski Grzegorz Swoboda dodał, że prezydent Dariusz Polowy mówił to w obecności dyrektora, potwierdzał na konwencie wójtów, na innych spotkaniach, na co jest wielu świadków. - Ale nie ma tych środków. Mijają już 2 lata od danego słowa. Nawet dziś mówił mi, że przyjdzie. Dzwoniłem, nie oddzwonił, nie odpisał - przyznał włodarz powiatu.

Szpital to nie jest tylko nasze dobro, bo to jest dobro powiatowe, mieszkańców. To są środki dla nich - oznajmił Grzegorz Swoboda.

800 000 zł miało być przeznaczone na prace towarzyszące rozbudowie o SOR i przeznaczone na drogi przyszpitalne i na nową wiatę dla karetek, tzw. zimną sień. Dyrektor trzyma się ustaleń z prezydentem Raciborza i starostą. W poniedziałek rozmawiał z Polowym i ten miał mu potwierdzić, że stosowna umowa zostanie podpisana.

Nadzieja się tli

- Kalendarz zmierza do końca roku, więc podjąłem działania wydatkowania tych środków. Jedno postępowanie to 300 000 zł, chodzi o poprawę funkcjonalności głównego wejścia. W tej chwili ruszyło drugie na remont wiaty dla karetek. Na realizację mam tylko 2 miesiące, bo w grudniu trzeba zamykać inwestycję. Mam nadzieję na te środki, inaczej trzeba będzie z własnych wyłożyć. Wtedy zobowiązania podejmę. Jak sprawa o 2 tygodnie się przesunie, to nie znajdę wykonawcy - omówił temat Ryszard Rudnik.

Dodał jeszcze, że jak coś zostanie, to naprawi drogę czy chodnik na wybranym, najgorszym odcinku. - Te środki trzeba wykorzystać jeszcze w tym roku - zaznaczył szef szpitala.

Adam Wajda szef rady powiedział, by zwrócić się oficjalnie do prezydenta Polowego z gorącą prośbą o szybki przelew.

Bezskuteczne ponaglenie

Starosta Swoboda powiedział, że trzy tygodnie przed sesją powiatową prezydent Polowy deklarował mu, że do końca dnia, w którym rozmawiali, do starostwa trafi pismo w sprawie pieniędzy.

- Tydzień temu jeszcze ponagliliśmy, podając informację o zagrożeniu inwestycji. Jest przecież uchwała rady miasta w tej sprawie. My dla miasta wykonujemy remont za 200 000 w domu samotnej matki w Miedoni, realizujemy teraz remont na ul. Kolejowej za 19 mln zł, z czego 4,5 mln daje miasto, a przy tym przez 2 lata toczymy rozmowy o 800 000 zł - zauważył starosta.

- Sytuacja jest żałosna, to jest po prostu żałosne - podsumował włodarz powiatu na sesji wrześniowej.


Aktualizacja:

28 września, dzień po sesji powiatowej, starosta raciborski przekazał nam, że prezydent Dariusz Polowy zgłosił się w środę 29 września osobiście w starostwie i podpisał tam stosowną umowę o przekazaniu 800 000 zł na potrzeby szpitala rejonowego.

Ludzie

Dariusz Polowy

Prezydent Raciborza

3 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~robot (109.241. * .34) 28.09.2022 14:58

Zgłosił się w środę 29 września? Serio?

~68i678 (5.184. * .75) 28.09.2022 13:20

Sytuacja jest żałosna tak powiedział? To nieprofesjonalne. Co tu jest cytując żałosne-miasto finansuje zadania powiatu w zastępstwie powiatu. Radni powiatowi nie potrafią tak zarządzać budżetem żeby zabezpieczyć obowiązki i zadania powiatowe? Przecież po to ich wybieramy.

~Wkurzonypodatnik (217.155. * .168) 28.09.2022 10:08

Starostwu proponuję mniej imprez na zamku i jarmarków promujących lokalnych polityków a pieniądze na pewno się znajdą. Miasto mądrze wydaje środki i ma nadwyżki finansowe. Starostwo ma z tym najwyraźniej problem. Doszło do tego że Polowy remontuje drogi powiatowe (Rybnicka) bo starostwo sobie nie radzi. Przekazanie im 800tys nie rozwiąże problemu głupiego wydatkowania pieniędzy.