Samorząd
Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Hulajnogi zalegają na ścieżkach rowerowych. Urząd jest bezsilny, właściciel jest nieuchwytny

Gościu przyjeżdża do miasta, wysypuje hulajnogi i wy się martwcie - tak skomentował problem z firmą wynajmującą hulajnogi elektryczne radny Paweł Rycka. Członkowie komisji gospodarki dowiedzieli się od urzędnika Grzegorza Kawalca, że firma postawiła hulajnogi w mieście bez wiedzy magistratu.

Hulajnogi zalegają na ścieżkach rowerowych. Urząd jest bezsilny, właściciel jest nieuchwytny
Hulajnogi pozostawione na chodnikach i ścieżkach rowerowych utrudniają poruszanie się pieszych i rowerzystów

- Nie idzie się z nimi skontaktować - rozłożył ręce Kawalec, gdy radni zasygnalizowali liczne sytuacje, gdzie hulajnogi są pozostawiane na ścieżkach rowerowych i chodnikach, często na nich leżą i blokują przejazd czy przejście. Bywa, że i przez kilka dni.

- Trochę mnie to szokuje, że miasto nie ma na to wpływu, Te hulajnogi stwarzają duże zagrożenie. Leżą na ścieżce, jest ciemno. Porzucony samochód zostałby uprzątnięty, odprowadzony na parking - tak reagowała na wieści o bezsilności urzędu radna Magdalena Kusy.

- Ciekawe czy w dawnych czasach jak chłop zostawił na drodze konia, to czy mu go odprowadzali? - zastanawiał się radny Piotr Klima.

Henryk Mainusz przypomniał, że urząd miał swego czasu problem z pojemnikami na odzież używaną. - Też nie można było nad tym zapanować. Mamy straż miejską, mamy PK. Wystarczy taką porzuconą hulajnogę sfotografować, zabrać i zawieźć je wszystkie w jedno miejsce i zapewniam, że właściciel się stawi. Potem niech nas skarżą, a miejscy prawnicy nas bronią. Gdyby na moim podwórku ktoś mi je zastawił pojazdem, to bym zdecydowanie reagował. Nie wyobrażam sobie, żeby w magistracie nie można było wymyślić jakiejś metody. Przecież te ścieżki rowerowe są miejskie. PK powinno pozbierać te porzucone hulajnogi na bazę - podsumował Mainusz.

G. Kawalec zauważył, że porzucający hulajnogę muszą się liczyć z karami finansowymi, bo sami powinni odstawić je w wyznaczone przez firmę miejsca.

8 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~RumunDoRumunowa (46.134. * .236) 25.09.2022 22:54

Jacy radni takie ich problemy…

~PawełG (10.0. * .185) 25.09.2022 21:31

~SzaryMieszkaniec
Widać, że nie korzystałeś nigdy z ich usług. Po każdej jeździe musisz wykonać zdjęcie jak i gdzie zostawiłeś wypożyczoną hulajnoge i za złe parkowanie są kary. Jak hulajnoga się przewróci przez wiatr albo ktoś ją przestawi to już na to nie ma nikt wpływu, no ale nikt nie postawi jej z powrotem tylko zrobi zdjęcie i będzie płakać w internecie jakie te hulajnogi są złe...

~SzaryMieszkaniec (5.173. * .227) 25.09.2022 19:18

@ NazirSpacerPoMiescie
Czemu użytkownicy prywatnych potrafią je zaparkować, zabezpieczyć - bo to ZA ICH WŁASNE pieniądze. Ty byś tylko karał. Poczekaj, zaniedługo będą krzywo patrzeć na auta bezemisyjne (nawet dostawcze) w centrach miast i rynkach - telewizor, lodówkę, paczkę będziesz targał elektrycznym trójkołowcem czy rikszą. Czy nie prościej, aby użytkownik ehulajnogi po skończonej jeździe zrobił zdjęcie jak zaparkował i wysłał do centali pod groźbą kary finansowej - brak zdjęcia = przepadek kaucji, 3 takie wtopy i całkowity ban, a następny użytkownik - ponownie zdjęcie i w razie wątpliwości - telefon do poprzedniego użytkownika (one mają system lokalizacji GPS i kamerę więc łatwo sprawdzić).

~NazirSpacerPoMiescie (77.254. * .131) 25.09.2022 18:27

Czas skończyć farsę i nie tylko złomować ten syf porzucony gdzie popadnie ale ukarać tych co tym jeżdżą i wypożyczają

~PawełG (10.0. * .185) 25.09.2022 17:15

Raciborzanie jak zwykle zacofani z nowymi miejskimi rozwiązaniami... Taki jest właśnie zamysł, żeby były one "porozrzucane" po całym mieście i nie trzeba szukać specjalnego parkingu do odstawiania ich (są parkingi, gdzie jak je odsatwisz jest tańszy przejazd).

~SzaryMieszkaniec (5.173. * .227) 25.09.2022 17:05

Znowu kolejne miasto z tym gó...m. Jedyne ich miejsce - składowisko elektrośmieci. Rozumiem, że ktoś chce na tym zarobić, ale też powinien zadbać, że by były ustawiane w ściśle określonych miejscach i w ściśle określony sposób - za które użytkownicy byliby karani w przypadku złamania regulaminu. I to musiałby być JEDEN ogólnopolski system, z prostym, jasnym regulaminem (łatwo dostępnym w widocznym miejscu - a nie tylko że klik, pstryk, akceptuj i wio), gdzie użytkownik który złamie byłby karany banem (bez względu na firmę wypożyczającą). Kaucja powinna wynośić 500 zł na ewentualne pokrycie mandatów. PIsałem o podobnych problemach w innych miastach...

~urwanyzchoinki (5.172. * .137) 25.09.2022 14:20

Kto i kiedy chciał zakazać tego biznesu z hulajnogami? Chcą tylko zrobić wreszcie z tym porządek i chwała im za to.

~podróżnikSRC (185.244. * .229) 25.09.2022 11:42

Ten Rycka chciałby wszystkiego zakazać. Dobrze że w Raciborzu są hulajnogi.