Samorząd
Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Orzepowice czekają na asfaltową drogę, ale prezydent Kuczera nie daje gwarancji. Są inne priorytety

Wniosek o budowę asfaltowej drogi na Orzepowicach nie doczekał się jednoznacznej odpowiedzi prezydenta Kuczery.

Orzepowice czekają na asfaltową drogę, ale prezydent Kuczera nie daje gwarancji. Są inne priorytety
Prezydent Piotr Kuczera jest powściągliwy w formułowaniu deklaracji dotyczących przyszłorocznego budżetu. Wiadomo, że główny ciężar finansowy będzie związany z dokończeniem budowy drogi Racibórz - Pszczyna.

Mieszkańcy wnioskują o budowę drogi od kilku lat

Radny Krzysztof Szafraniec wnioskuje do prezydenta Piotra Kuczery o budowę drogi o nawierzchni asfaltowej, stanowiącej łącznik ulic Energetyków i Długiej.

- Obecna droga gruntowa jest w złym stanie technicznym. O wykonanie nawierzchni asfaltowej tej ulicy mieszkańcy wnioskują od kilku lat. Teren zajęty pod drogę jest własnością miasta

- argumentuje radny Szafraniec.

Gwarancji nie ma, bo droga Racibórz - Pszczyna jest ważniejsza

Prezydent Piotr Kuczera zapewnia, że stan drogi gruntowej jest mu znany i zdaje sobie sprawę z potrzeby budowy drogi o nawierzchni asfaltowej. Co więcej, Miasto Rybnik posiada dokumentację projektową wraz z decyzją na realizację inwestycji. W czym problem?

- Ze względu na ograniczone możliwości finansowe miasta związane między innymi z planowaną budową II etapu Drogi Regionalnej nie jestem w stanie zagwarantować, że niniejsza inwestycja zostanie uwzględniona w budżecie na 2023 rok

- odpowiada prezydent Piotr Kuczera radnemu Krzysztofowi Szafrańcowi.

Droga Racibórz - Pszczyna. Kiedy, gdzie i za ile?

Przypomnijmy, Rybnik otrzymał 165 mln zł z budżetu państwa na dokończenie miejskiego odcinka drogi Racibórz - Pszczyna od węzła wodzisławskiego na DK78 do ronda na ul. Sportowej.

Koszt budowy 4-kilometrowego odcinka szacuje się na 250 mln zł. Miasto Rybnik zabezpieczyło w wieloletniej prognozie finansowej 100 mln zł jako wkład własny do realizacji tego przedsięwzięcia.

Pod względem formalnym inwestycji nic nie wstrzymuje - miasto posiada już projekt oraz wszelkie niezbędne pozwolenia. Wkrótce zostaną ogłoszone przetargi na wyłonienie inżyniera kontraktu (będzie nadzorował budowę drogi) oraz wykonawcy robót budowlanych. Przetargi zostaną ogłoszone równolegle. Pierwsze zostanie rozstrzygnięte postępowanie na wyłonienie inżyniera kontraktu. Urzędnicy liczą, że wykonawcę robót budowlanych również uda się wyłonić do końca tego roku, tak by prace mogły ruszyć w pierwszym kwartale 2023 roku.

Jeśli inwestycja nie napotka na przeszkody, powinna zostać zrealizowana w latach 2023-2024. Więcej informacji na ten temat opublikowaliśmy w artykule:

Przetarg na rozbudowę Storczyków czeka na rozstrzygnięcie

Na zakończenie dodajmy, że trwa procedura przetargowa związana z rozbudową ulicy Storczyków w Orzepowicach. Nowy odcinek drogi pozwoliłby na połączenie ulic Energetyków i Góreckiego.

Szacunkowy koszt realizacji inwestycji uwzględniony w zamówieniu opiewa na kwotę 10,631 mln zł. Natomiast całkowita wartość przedsięwzięcia, na którego realizację pozyskano 1,393 mln zł dofinansowania z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg, to 12,946 mln zł.

Wiadomo już, że oferty złożone w przetargu przewyższają szacunki (zawierają się w przedziale 15,781 - 16,222 mln zł). W takiej sytuacji władze stoją przed wyborem unieważnienia przetargu lub zwiększenia kwoty przeznaczonej na realizację tej inwestycji (na to musi zgodzić się rada miasta). Decyzja jeszcze nie zapadła. O rozbudowie Storczyków pisaliśmy tutaj:

Ludzie

Krzysztof Szafraniec

Radny Miasta Rybnik.

Piotr Kuczera Rybnik

Prezydent Rybnika

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].