Samorząd
Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Przedsiębiorcy z Krzanowic znów mogą dołączyć do gminnego systemu śmieciowego

Krzanowice ponownie zdecydowały się na włączenie do gminnego systemu gospodarowania odpadami właścicieli nieruchomości, na których nie zamieszkują mieszkańcy, a powstają odpady komunalne.

Przedsiębiorcy z Krzanowic znów mogą dołączyć do gminnego systemu śmieciowego
Zdjęcie poglądowe

Z początkiem 2021 roku krzanowiccy radni podjęli uchwałę, na mocy której z systemu wykluczono nieruchomości niezamieszkałe. Mowa więc o przedsiębiorcach, bo śmieci nadal odbierano tam, gdzie prowadzone były takie działalności jak: oświatowa, przeciwpożarowa, administracji publicznej, kulturalna, opiekuńczo-lecznicza, odpady zabierano także z cmentarzy.

Wówczas krzanowicki burmistrz Andrzej Strzedulla tłumaczył, że po zmianach ustawowych maksymalna stawka za pojemnik dla właścicieli nieruchomości niezamieszkałych nie pokrywa rzeczywistych kosztów odbioru odpadów. - Te limity są o wiele niższe, niż te stawki, które na terenie gminy Krzanowice obowiązywały. Dla porównania, w 2020 roku od właścicieli wszystkich nieruchomości niezamieszkałych kwota, która rocznie wpłynęła do budżetu gminy to prawie 150 tys. złotych. A po nowych stawkach – od 1 stycznia, ta kwota, jeśliby wszyscy opłaty wnieśli, wynosiłaby 48 tys. zł, a ilość odpadów by się nie zmniejszyła - wyliczał.

Teraz powrócono do rozwiązania sprzed 2021 roku. Burmistrz tłumaczy, że ma to związek ze zmianą maksymalnych stawek, jakie rada może nałożyć na właścicieli niezamieszkałych. - Po wyłączeniu tych nieruchomości niezamieszkałych w ubiegłym roku każdy z tych właścicieli musiał podpisać umowy indywidualne. Po podjęciu tej uchwały (w sprawie ponownego ich włączenia - przyp. red) będzie przekazana informacja do wszystkich właścicieli nieruchomości niezamieszkałych, że mogą teraz dokonać wyboru: czy chcą być w systemie gminnym, czy też nadal mieć umowy indywidualne - tłumaczył burmistrz na obradach. Zmiany będą obowiązywały od nowego roku kalendarzowego.

Ludzie

Andrzej Strzedulla

Burmistrz Krzanowic.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].