Samorząd
Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Pół miliona potrzeba do ogrzania MOW w Rudach. Starosta nie wyklucza przeprowadzki

Zapytanie ofertowe na zakup ekogroszku do pieca w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym zaowocowało szokiem cenowym. Za tonę paliwa trzeba zapłacić ponad 4 tys. zł. Takie stawki przedstawiło dwóch potencjalnych oferentów. Przy takiej cenie obiekt, w którym przebywa młodzież, potrzebuje węgla na kwotę pół miliona złotych, by przetrwać okres jesienno-zimowy.

Pół miliona potrzeba do ogrzania MOW w Rudach. Starosta nie wyklucza przeprowadzki
Starosta raciborski Grzegorz Swoboda chce poszukać rozwiązań dla rudzkiego MOW po konsultacji z włodarzami gmin powiatu

Starosta Grzegorz Swoboda pociesza, że zapytanie ofertowe, to jeszcze nie przetarg i wtedy cena mogłaby być niższa. Na razie postanowił naradzić się z włodarzami gmin powiatu i poszukać rozwiązań problemu z bardzo wysokimi cenami węgla.

Zamek na węglu

- Powiatu ten problem nie dotyczy jeszcze w takiej skali, z jakim przyjdzie się zmierzyć z nim w gminach. My mamy już tylko dwa obiekty opalane węglem - Zamek Piastowski i MOW. W gminach takich placówek z piecami węglowymi jest znacznie więcej. Wójtowie zaczęli mi to zgłaszać, kiedy dowiedzieli się o stawkach dla naszego MOW-u - przyznał Nowinom starosta raciborski. Rozważa wspólny zakup węgla w grupie samorządów, licząc, że w ten sposób uda się zbić cenę surowca.

Marszałek nie chce

Od dłuższego czasu starostwo stara się, by MOW trafił w ręce marszałka Jakuba Chełstowskiego, ale z Katowic nie ma pozytywnego odzewu na taki pomysł. Trudną młodzież do rudzkiej placówki kieruje sąd decyzją administracyjną. - My nie mamy wpływu na to. W ten sposób jest to zadanie o zasięgu ponadlokalnym, praktycznie wykracza poza nasze kompetencje - uważa Swoboda.

Możliwa przeprowadzka

W tej samej gminie - w Kuźni Raciborskiej - działa placówka marszałkowska o podobnym profilu. Według Grzegorza Swobody najlepiej byłoby połączyć ośrodki. Argumenty z wysokimi kosztami energii cieplnej sprzyjają temu rozwiązaniu.

Włodarz powiatu nie wyklucza też przeprowadzki placówki do innego obiektu będącego na stanie Powiatu Raciborskiego. - Będziemy się nad tym zastanawiać - podkreśla.

Swoboda dodaje, że jakiekolwiek zmiany w strukturze MOW nie mogą się odbyć ze stratą dla wychowanków i kadry tego ośrodka.


Demografia i ekonomia determinują losy MOW

Czy Województwo Śląskie przejmie na wniosek władz powiatowych Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Rudach?

Zarząd Powiatu Raciborskiego uznał za celowe, aby ponownie wystąpić do władz Województwa Śląskiego z propozycją podjęcia wspólnej analizy merytorycznej zagadnienia. Po niej nastąpiłyby działania mające na celu ewentualne połączenie Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Rudach oraz prowadzonego przez Województwo Śląskie – Ośrodka w Kuźni Raciborskiej. Za taką propozycją przemawiają m.in. względy finansowe oraz demograficzne, z którymi borykają się wszystkie ośrodki tego typu w Polsce. W związku z powyższym starosta raciborski polecił kierownik referatu edukacji Ewie Bohr-Cyfce przygotować propozycję ponownego wystąpienia do marszałka Jakuba Chełstowskiego w tej sprawie.

Ludzie

Grzegorz Swoboda

Starosta Raciborski

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].