Samorząd
Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Wiceprezydent Wacławczyk: brak mapy Raciborza to jest wstyd!

W magistracie chcą wydać tzw. mapę zrywkę prezentującą śródmieście Raciborza oraz jego najważniejsze atrakcje. - Nie mamy aktualnie takiej mapy, choć to jest podstawowy materiał dla turysty. Albo jej nigdy nie było, albo ja nie pamiętam jak dawno - stwierdził ostatnio na forum komisji oświaty pierwszy zastępca prezydenta miasta.

Wiceprezydent Wacławczyk: brak mapy Raciborza to jest wstyd!
Pierwszy zastępca prezydenta Raciborza Dawid Wacławczyk. Jego oczkiem w głowie jest miejska turystyka

Na cele promocyjne związane z turystyką urząd (wydział promocji kierowany przez Karolinę Kunicką) chce wydać 30 tys. zł. Nakłady związane są m.in. z wytyczeniem nowego, turystycznego szlaku miejskiego.

Mapa zrywka

Ma też powstać nowa miejska mapa, która trafi do Visit Racibórz (punktu informacji turystycznej przy ul. Długiej), PTTK oraz do hoteli.

- Będzie to mapa zrywka, taka mapa, którą się wyrywa z grubszego zestawu map i daje taką kartę turyście. Z przodu będzie na niej plan śródmieścia, a z tyłu mapy zostaną wymienione najważniejsze atrakcje tej części miasta - wyjaśnił radnym na posiedzeniu z komisji oświaty 22 czerwca Dawid Wacławczyk.

Turystyczny szlak miejski jest wyznaczony osobiście przez wiceprezydenta. Komu nie wystarczy mapa, ten będzie mógł dowiedzieć się więcej z mini przewodnika, którego wydanie też jest planowane.

Trzy tablice

Oprócz mapy i przewodnika mają pojawić się w trzech miejscach Raciborza 3 tablice z mapą śródmieścia - przy Zamku, na rynku oraz placu Wolności.

Wacławczyk przypomniał, że dotąd Racibórz miał jedynie starą mapę w gablocie przy rynku, okraszoną reklamami. Firma, która była właścicielem gabloty, miała atrakcyjną powierzchnię reklamową, a zdaniem wiceprezydenta Miasto nic z tego nie miało.

Na nowych tablicach z mapą pojawią się reklamy miejskich atrakcji: aquparku, SOWY, kempingu i Muzeum.

Lepsze multimedialne

Radna Justyna Henek-Wypior pytała zastępcę, dlaczego tablice nie są multimedialne? Czy powodem jest stylizacja lokalizacji tablic na charakter starówki? - Patrzymy na ten teren przez pryzmat serca miasta, że wszystko tam musi być jak kiedyś? - dopytywała na posiedzeniu.

D. Wacławczyk wyjaśnił jej, że 30 tys. zł zaplanowane w budżecie nie wystarczy na zakup multimedialnych urządzeń, dlatego mapy mają być umieszczone na tablicach stacjonarnych. Wybrano lokalizacje: Zamek Piastowski, rynek oraz plac Wolności.

Na ostatniej sesji, na wniosek radnego Marcina Ficy, większość w radzie miasta (klubu „Razem dla Raciborza” i „Niezależni Michała Fity”) wykreśliła z proponowanych zmian w budżecie miasta punkt o sfinansowaniu m.in. map Raciborza.

Ludzie

Dawid Wacławczyk

Wiceprezydent Raciborza

3 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Apel (87.101. * .96) 14.08.2022 02:52

Zburzcie wreszcie ten wstrętny blok na rynku...

~Hmmm (46.204. * .225) 13.08.2022 23:37

Powinno byc " Rynek", a nie rynek. Przeciez mowa tu nie o targowisku.. chyba....

~BetonowiDalejRządzą (37.47. * .188) 13.08.2022 21:18

Taki pożytek z radnych Fity i Lenka. W kwestii turystyki słuchają emerytowanego górnika i starą panny, która nigdy nie wyjechała ze swojej parafii