Samorząd
Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Krzanowice: W proponowanej nazwie pominięto bibliotekę. Błąd naprawiono

Nie Gminne Centrum Kultury a Gminne Centrum Biblioteczno – Kulturalne. W Krzanowicach chcą połączenia dwóch instytucji w jedną.

Krzanowice: W proponowanej nazwie pominięto bibliotekę. Błąd naprawiono
- Ważne jest, aby po połączeniu biblioteka nie zatraciła się w nowej instytucji. Aby nazwa biblioteki znalazła się w nazwie nowej placówki - komentuje Andrzej Strzedulla, burmistrz Krzanowic (fot. arch. Nowiny.pl)

W styczniu krzanowiccy radni podjęli uchwałę intencyjną w sprawie połączenia ośrodka kultury i bibliotek w jedną instytucję nazywając ją Gminnym Centrum Kultury w Krzanowicach. Wszczęto więc w ten sposób długą procedurę, która nie rzadko kończy się fiaskiem dla gmin, które chcą takiego połączenia. Zgodę na to muszą wyrazić: Biblioteka Śląska w Katowicach, Krajowa Rada Biblioteczna a później Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jeśli ziści się zamiar samorządowców z Krzanowic, gminnym centrum zarządzać będzie jeden dyrektor.

- Mam nadzieję, że pomoże to w optymalnym zarządzaniu personelem, jak i kosztami administracyjnymi w tej nowej jednostce - komentował wówczas krzanowicki burmistrz. W takim też tonie brzmiało uzasadnienie do uchwały, którą poparli radni.

Czytaj więcej: 

Na jednej z ostatnich sesji doszło jednak do pewnych zmian. Bo nie proponuje się już nazwy Gminnego Centrum Kultury, a Gminnego Centrum Biblioteczno – Kulturalnego. Można przypuszczać, że to ukłon w stronę bibliotecznych decydentów, aby połączenie mogło się ziścić.

- Obecnie jesteśmy na etapie pozyskiwania opinii co do możliwości tego łączenia - informował na obradach burmistrz Andrzej Strzedulla. Przyznał, że istotne znaczenie ma nazwa nowej instytucji kultury. - Ważne jest, aby po połączeniu biblioteka nie zatraciła się w nowej instytucji. Aby nazwa biblioteki znalazła się w nazwie nowej placówki - tłumaczył. Decyzję poparli radni.

W uzasadnieniu uchwały napisano natomiast: „Po powtórnym i dogłębnym przemyśleniu koncepcji łączenia tych samorządowych instytucji kultury uznaje się za celowe dokonanie zmiany uchwały w zakresie dotyczącym nazwy połączonej instytucji na: Gminne Centrum Biblioteczno – Kulturalne w Krzanowicach. Powyższe podyktowane jest koniecznością zachowania w nazwie nowo powstałej instytucji wyrazu „biblioteka” tak, aby nazwa biblioteka nie zniknęła z krzanowickiej przestrzeni kulturalnej i ze świadomości mieszkańców gminy. W strukturach połączonej instytucji kultury Gminna Biblioteka Publiczna powinna pozostać widoczną i równie ważną komórką organizacyjną, co domy kultury”.

Ludzie

Andrzej Strzedulla

Burmistrz Krzanowic.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Pawlec55 (83.10. * .178) 12.08.2022 16:27

Jakimi bzdurami się zajmują na tych sesjach.......