Samorząd
Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Ranking zamożności polskich samorządów. Jak wypadają gminy powiatu raciborskiego?

Ministerstwo Finansów opublikowało wskaźniki dochodów podatkowych gmin, powiatów i województw na 2022 r. na jednego mieszkańca. Sprawdziliśmy, jak wypadają samorządy ziemi raciborskiej.

Ranking zamożności polskich samorządów. Jak wypadają gminy powiatu raciborskiego?
Na zdjęciu Andrzej Strzedulla, wójt Pietrowic Wielkich oraz Andrzej Strzedulla, burmistrz Krzanowic jako reprezentanci samorządów znajdujących się „na dole” i „góry” zestawienia gmin powiatu raciborskiego

W ministerialnym zestawieniu można szukać odpowiedzi, które samorządy mają, a które nie mają pieniędzy. Choć nie można tej klasyfikacji traktować jako podziału na biednych i bogatych, wszak duże znaczenie ma tutaj gospodarność. Ranking może jednak skłaniać do zmiany polityki tych gmin, które znajdują się „u dołu” zestawienia. Bo zyskują te samorządy, które potrafią zatrzymać odpływ mieszkańców, przyciągnąć nowych oraz zachęcić kolejnych inwestorów do inwestowania na swoich terenach.

Jak jest w powiecie raciborskim?

Najwyższymi dochodami w Polsce może poszczycić się Kleszczów (województwo łódzkie), gdzie dochód na mieszkańca to 29,7 tys. zł. Na przeciwnym biegunie jest Potok Górny, w województwie lubelskim, gdzie wynosi zaledwie 523,72 zł.

W przypadku powiatu raciborskiego najwyższymi dochodami mogą pochwalić się Pietrowice Wielkie, które na swoim terenie mają największego pracodawcę Raciborszczyzny – firmę Eko-Okna. Tam dochód na jednego mieszkańca wynosi 2 336,10 zł. Kolejno są: Racibórz - 1 844,39 zł, Kuźnia Raciborska - 1 672,52 zł, Krzyżanowice - 1 504,05 zł, Kornowac - 1 485,29 zł, Rudnik - 1 318,75 zł, Nędza - 1 253,26 zł i Krzanowice - 1 144,32 zł.

Jeśli chodzi o powiat raciborski to dochód per capita wynosi 226,39 zł. Dla porównania podajemy powiat wodzisławski, gdzie dochód opiewa na 263.09 zł, a w powiecie rybnickim 281.64 zł.

Burmistrz i wójt komentują

O komentarz poprosiliśmy włodarzy Krzanowic i Pietrowic Wielkich jako reprezentantów samorządów znajdujących się „na dole” i „u góry” zestawienia gmin powiatu raciborskiego.

Burmistrz Krzanowic Andrzej Strzedulla zwraca uwagę, że dochody własne to jeden ze składników budżetu każdej z gmin, a w przypadku gminy Krzanowice dochody własne stanowią w bieżącym roku 24 % budżetu.

- Na wysokość dochodów własnych ma wpływ kilka czynników np. stawki podatków od nieruchomości, udziały gminy w podatku dochodowym płaconym przez mieszkańców, czy też ulgi ustawowe do udzielenia których zobligowany jest urząd na mocy obowiązującego prawa. Ze względu na rolniczy charakter gminy, a także prężnie rozwijające się gospodarstwa rolne w roku ubiegłym zostały wydane decyzje o udzieleniu ulg ustawowych w podatku rolnym na kwotę 1,33 mln zł, co ma duże przełożenie na wysokość dochodów własnych, które w tym roku planowane są na kwotę 7,3 mln zł - mówi.

Zdaniem burmistrza lepszy obraz kondycji finansowej gmin można zobaczyć, przeliczając wszystkie dochody na mieszkańca uwzględniające np. subwencję wyrównawczą rekompensującą gminie w pewnej części skutki udzielonych ulg. - W rankingu dochodów ogółem gmina Krzanowice uzyskuje wynik na poziomie innych samorządów z naszego regionu - dodaje burmistrz Strzedulla.

Wójt Andrzej Wawrzynek mówi Nowinom, że gmina Pietrowice Wielkie ciężko pracowała na ten wynik. - Mamy tereny inwestycyjne, rozwijają się Eko-Okna. Oczywiście to też generuje wiele problemów, bo dobudowujemy infrastrukturę, jak odprowadzenie wód opadowych, co jest największą zmorą. Chcemy bezpiecznie tę wodę z tych terenów odprowadzać, by mieszkańcy byli spokojni - zaznacza.

Zdaniem wójta gmina rozwija się także pod względem budownictwa mieszkaniowego. Widzi też, że domy, które zostały dawniej opuszczone przez mieszkańców, którzy wyjechali za chlebem na zachód, są coraz częściej sprzedawane, a w efekcie zasiedlane. - Głównie kupują je pracownicy Eko-Okien, którzy widzą tutaj ze swoimi rodzinami miejsce do dalszego życia - zauważa.

Andrzej Wawrzynek w rozmowie z Nowinami stwierdza, że samorząd podejmuje liczne inwestycje na rzecz pracowników Eko-Okien, ale przy tym nie zapomina o mieszkańcach oraz sympatykach gminy.

Ludzie

Andrzej Strzedulla

Burmistrz Krzanowic.

Andrzej Wawrzynek

Wójt gminy Pietrowice Wielkie.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Robaczek (83.22. * .201) 13.08.2022 18:13
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

A gmina Nędza wycina drzewa i otwiera oczyszczalnie ścieków 2 lata po jej uruchomieniu . Pewnie rządzą tam nieudaczniki psiory