Samorząd
Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Kuliga: w schronisku dla zwierząt dzieje się coś dziwnego

Radny z Ostroga przekazał prezydentowi Polowemu niepokoje mieszkańców dzielnicy na temat działalności schroniska przy Komunalnej. - Od lat nie było tak mało zwierząt - napisał do włodarza o placówce, która do niedawna pękała w szwach.

Kuliga: w schronisku dla zwierząt dzieje się coś dziwnego
Michał Kuliga zapytał prezydenta Raciborza o przyszłe losy schroniska na Ostrogu

Michał Kuliga zauważył, że kiedy sam tam bywał, to psów przebywało tam około stu. Widział też dużo kotów. Czy są problemy z przyjmowaniem zwierząt do schroniska? - zastanawia się rajca. Mała ich liczba jest dlań zastanawiająca.

- Bezdomność nie zmalała, a adopcja nie wzrosła - kwituje Kuliga.

Radny z klubu „Razem dla Raciborza” pyta Polowego wprost: czy schronisko jest przygotowywane do wygaszenia?

Sterylizacja i kastracja

W odpowiedzi dla radnego prezydent miasta wpierw przypomniał, że schronisko opiekuje się zwierzętami i zapobiega bezdomności zwierząt.

Aby minimalizować liczbę przebywających tam zwierząt, w placówce odbywają się regularnie:

  • obligatoryjna sterylizacja i kastracja zwierząt w schronisku przez uprawnionego lekarza weterynarii,
  • akcja sterylizacji i kastracji wolnożyjących kotów z terenu miasta,
  • poszukiwanie właścicieli dla bezdomnych zwierząt poprzez prowadzenie strony internetowej oraz inne akcje propagujące adopcje.

Współpracujący ze schroniskiem wolontariusze na bieżąco poszukują nowych właścicieli dla pupili przebywających w schronisku.

Wszystkie zwierzęta adoptowane przez mieszkańców Raciborza poddane są zabiegowi iniekcji, co również zapobiega ich powrotom. Można także zauważyć coraz większą świadomość społeczeństwa w sprawach problemu bezdomności zwierząt, co pozytywnie wpływa na ich adopcję - nadmienił Dariusz Polowy.

Nie ma planu wygaszania

Włodarz podał, że schronisko dla bezdomnych zwierząt, funkcjonujące w strukturze Przedsiębiorstwa Komunalnego Sp. z o.o. w Raciborzu w roku 2022 r. podpisało umowę z 15 gminami, w tym z gminą Racibórz.

Polowy podkreślił, że schronisko dla bezdomnych zwierząt w Raciborzu nie jest przygotowywane do wygaszenia.

Na chwilę obecną nie istnieje plan zmiany podmiotu prowadzącego Schronisko dla bezdomnych zwierząt w Raciborzu.

Na zakończenie prezydent poinformował, że podstawowym celem schroniska dla bezdomnych zwierząt w Raciborzu jest stworzenie przebywającym tam zwierzętom oraz odwiedzającym go mieszkańcom miejsca najbardziej przyjaznego.

Istotne jest również dostosowanie schroniska do wymagań określonych prawem w rozporządzeniu w sprawie wymagań weterynaryjnych dla prowadzenia schronisk dla zwierząt. Przepisy mają obowiązywać od 1 stycznia 2023 r.

Ludzie

Dariusz Polowy

Prezydent Raciborza

Michał Kuliga

Radny Gminy Racibórz

4 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Uszu (83.7. * .168) 04.08.2022 10:40

Pieski i kotki są cudownie zadbane i na bieżąco szuka się im dobrych domków. Pan K chyba się niezbyt orientuje w tym co się dzieje w schronisku. Polecam niedzielny spacer z pieskiem ze schroniska i realną pomoc, a nie szukanie problemów tam gdzie ich nie ma.

~TakToByło (46.134. * .231) 03.08.2022 19:28

Gdzie są psy Kuligi? Wacławczyk z Polowym zjedli, to dla tej opozycji chyba jasne, nie?

~ihihuiggb (78.31. * .182) 03.08.2022 12:38

A poziom sanitarny i dostęp (ścieżka) do placu zabaw dla psów (budżet obywatelski) przy schronisku to katastrofa.

~Stryjek99 (195.216. * .3) 03.08.2022 11:15

Radny przeprowadził badania na oko. Kto ich wybiera?