Samorząd
Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Miłośnicy przyrody o Alei Dębowej w Górkach Śląskich: przejęcie terenu leży w interesie gminy

Komitet Ochrony Alei Dębowej w Górkach Śląskich reaguje na wypowiedź wójt Anny Iskały, wskazując, że górecka aleja jest wielkim potencjałem a nie kosztem. - W interesie gminy jest przejęcie władztwa nad tym unikalnym terenem - uważają miłośnicy przyrody.

Miłośnicy przyrody o Alei Dębowej w Górkach Śląskich: przejęcie terenu leży w interesie gminy
Miłośnicy góreckiej alei swego czasu protestowali w terenie, aby wyrazić swój sprzeciw wobec wycinki i przycinki kilku tamtejszych drzew

Wójt Nędzy przerażona. Chodzi o Aleję Dębową w Górkach Śląskich – do tego artykułu nawiązuje Krzysztof Gwosdz, przedstawiciel Komitetu Ochrony Alei Dębowej w Górkach Śląskich, a zarazem profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Chodzi o aleję, o której swego czasu było głośno, kiedy w Nadleśnictwie Rudy Raciborskie zapadła decyzja o przecince i wycince kilku tamtejszych drzew, którą tłumaczono dbaniem o bezpieczeństwo. Wówczas pojawił się mocny opór społeczny. W efekcie prace zatrzymano, a miłośnicy przyrody chcą, aby teren objąć ochroną pomnikową oraz by własność nad aleją przejął miejscowy urząd. Wójt Anna Iskała na jednej z sesji po raz kolejny nawiązała do tego tematu, mówiąc, że była lekko przerażona liczbą drzew, które wymagają gruntownej opieki.

- W interesie gminy jest przejęcie władztwa nad tym unikalnym terenem i objęcie przedmiotowych, pomnikowych dębów ochroną prawną, co nie tylko umożliwi zachowanie ich dla przyszłych pokoleń, ale też zwiększy świadomość ekologiczną mieszkańców i przyczyni się do kształtowania wizerunku Gminy Nędza jako gminy aktywnie prowadzącej działania na rzecz ochrony i zachowania dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego - uważa Krzysztof Gwosdz.

>> TUTAJ w całości publikujemy stanowisko, które wpłynęło do redakcji Nowin.

Czytaj także:

Ludzie

Anna Iskała

Wójt gminy Nędza.

2 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~morsy (188.137. * .64) 02.08.2022 09:47

Żenujące, że tak pięknych drzew nie chroni nadleśnictwo!!! Od czego oni są? Od handlu drewnem? Ja zawsze myślałem, że od ochrony nad lasami.

~fanklubprezesa (46.223. * .77) 01.08.2022 14:19

Ten profesor to jakiś dębolog, czy co? Ot, zagwosdka...