Samorząd
Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

PRD z rekordowym zyskiem i wymijającą odpowiedzią

Spółka komunalna, o której ostatnio w powiecie raciborskim jest najgłośniej - raciborskie Przedsiębiorstwo Robót Drogowych - ma za sobą udany rok 2021. Tak wynika z raportu, jaki jej szef zdał przed radą miasta. PRD nie ma jednak wciąż swojej wytwórni asfaltu, a na pytania radnych o ten stan rzeczy, prezes odpowiada zdawkowo.

PRD z rekordowym zyskiem i wymijającą odpowiedzią
Krzysztof Wrazidło szef PRD na sesji rady miasta w Raciborzu, w otoczeniu prezydenta Polowego i szefów spółek miejskich - TBS-u i ZZO

Prezes Przedsiębiorstwa Robót Drogowych Krzysztof Wrazidło przedstawił radzie miasta wyniki finansowe spółki. Wskazał, że ubiegły rok był rekordowy pod względem sprzedaży. Udało się ją zakończyć na poziomie 29,5 mln zł, z rekordowym poziomem zysku około 1,1 mln zł.

Ubytki kadrowe

Spółce ubyło pracowników. Jeszcze 2 lata temu było ich 56, ale nawet podwyżka płac o 14% nie powstrzymała przed odejściem 10 osób. Firma w dalszym ciągu inwestuje w środki transportowe. Szef rady miasta Marian Czerner skomentował na sesji: chwalebne jest to, że w PRD znacznie wzrosły wynagrodzenia dla pracowników.

Radnych interesowało na sesji, jak prezes podchodzi do tematu ewentualnej lokalizacji wytwórni mas bitumicznych PRD na terenie gminy Pietrowice Wielkie. Sprawa wywołała spore kontrowersje, odbyły się dwa spotkania mieszkańców Kornic, Makowa i Pietrowic Wielkich z prezydentem Raciborza, a władze gminy zapowiedziały protesty i blokowanie zamiarów PRD. Piotr Klima spytał, czy prezes zdaje sobie sprawę z zagrożeń, jakie niesie praca tzw. asfaltowni w pobliżu ludzkich siedlisk.

W odpowiedzi usłyszał, że jeśli chodzi o zagrożenia, to przyrosty zachorowań na nowotwory są spowodowane po części wieloma różnymi czynnikami, jak np. smog czy niezdrowa żywność. Szef PRD dodał, że woli nie wypowiadać się na ten temat, bo nie jest specjalistą od chorób.

Chcą produkować w Bukowie

Prezes Krzysztof Wrazidło przekazał, że w dalszym ciągu lokalizacja tzw. otaczarni jest w trakcie procedowania. Pierwsza lokalizacja przeciąga się dosyć mocno w czasie, od 2018 roku. W związku z tym, w zeszłym roku zwrócono się z zapytaniem o możliwość lokalizacji wytwórni w innym miejscu. - Temat stał się głośny. Procedura jednak trwa. Jestem przekonany, że uda się dopiąć pierwszą lokalizację - stwierdził w urzędzie Wrazidło. Unikał konkretów, nie mówiąc, że chodzi o lokowanie wytwórni w Bukowie (gmina Lubomia).

Prezesa Wrazidło chwalił radny Mirosław Lenk, który był jego pracodawcą jako prezydent w ubiegłych kadencjach. Zaznaczył, że odkąd ten objął funkcję prezesa spółki, obrót i sprzedaż wzrosła.

- Kiedyś marzeniem było osiągnąć 15 milionów, dzisiaj jest prawie 30 milionów i to bez własnej wytwórni. Oczywistym jest, że nikt tej wytwórni nie chce u siebie, próbowano w Raciborzu, nie udało się, gdy próbuje się poza Raciborzem i to wzburzyło się mieszkańców innych gmin, naturalna rzecz - mówił były prezydent Raciborza. Zapytał czy warto forsować postawienie swojej wytwórni asfaltu, skoro można i bez tego dobrze działać i to całkiem skutecznie z ponad milionem zysku. - Może warto to rozważyć - zastanawiał się głośno Lenk.

Nie chciał mówić

Radna Anna Szukalska z klubu Niezależnych Michała Fity zauważyła, że wcześniej mówiło się tylko o lokalizacji w Bukowie, a dopiero niedawno pojawił się temat ulokowania tzw. asfalciarni w Kornicach, w rejonie fabryki Eko-Okien. Poprosiła, aby prezes przedstawił chronologicznie, co się stało, bo wszyscy mieli już wrażenie, że temat miejsca pod wytwórnię asfaltu jest już załatwiony. Poprosiła też o nakreślenie problemów, które sprawiły, że PRD nie udało się z Bukowem. Jednak Wrazidło nie chciał odpowiadać na takie pytania przed radą. Uznał, że dopiero po zakończeniu postępowania „można się spotkać i wtedy chronologicznie wszystko wyjaśni”.

Dobrze wiedzieli

Już po posiedzeniu rady A. Szukalska sformułowała zapytanie do prezydenta Dariusza Polowego, jakie straty poniosła i ponosi spółka PRD w związku z zaprzestaniem produkcji asfaltu w obecnej kadencji. Na pytanie skierowane w maju uzyskała w odpowiedzi tylko jedno zdanie: PRD nigdy nie produkowało asfaltu.

Taką odpowiedź członkowie klubu Niezależnych Michała Fity nazwali niemerytoryczną i zapytali precyzyjniej, tym razem o mieszankę mineralno-asfaltową - od kiedy zaprzestano jej produkcji i na jakiej podstawie?

- Radni nie są takimi fachowcami jak prezes PRD. Mamy nadzieję, że nie będziemy musieli czekać ponad miesiąc na jednozdaniową, wymijającą odpowiedź - zaznaczyła Anna Szukalska. Dodała, że jej zdaniem prezydent miasta i prezes spółki dobrze wiedzieli, o co pytają radni.

Ludzie

Anna Szukalska

Radna Miasta Racibórz, Powiatowy Rzecznik Praw Konsumentów

Dariusz Polowy

Prezydent Raciborza

6 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~okl (46.134. * .139) 30.07.2022 12:11

Czy to jest prywatna firma tego Wrazidła ? Jeżeli nie to co ma do utajniania ?

~OMG (89.151. * .66) 29.07.2022 11:04

Znowu ten szczeżuja :D , aż zęby bolą od samego patrzenia - co za parcie na wizję

~BidenT (185.212. * .117) 29.07.2022 08:41

Jeśli radni chcą mieć wpływ na działanie PRD to wypadałoby wiedzieć co spółka produkuje. Idealny przykład specjalistów od wszystkiego.

~Żenujące (94.40. * .173) 28.07.2022 16:21

No poziom odpowiedzi jest żenujący! Nie przystoi ani prezesowi a tym.bardziej prezydentowi!

~SmieszekLeszek (138.199. * .7) 28.07.2022 14:30

Opozycja z Szukalską na czele ośmieszona 2137 raz.

~JK_SRC (195.66. * .10) 28.07.2022 13:53

Polowy - uśmiech do fotki - bezcenny