Samorząd
Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Opozycja zablokowała pieniądze na tężnię przy Warszawskiej i mapy Raciborza

Radny Marcin Fica zarzuca prezydentom, że preferują swoje zadania nad te wskazywane przez radę. Jego wniosek, by nie dokładać środków na budowę tężni, zyskał poparcie większości (Razem i Niezależni). Nie było też zgody na nowy, turystyczny szlak miejski, proponowany przez wiceprezydenta Dawida Wacławczyka.

Opozycja zablokowała pieniądze na tężnię przy Warszawskiej i mapy Raciborza
Marcin Fica zarzucił prezydentowi Koniecznemu, że na parking w Brzeziu znalazł dodatkowe środki, a na tężnię żąda ich od rady miasta

W ramach wydatków na turystykę przewidziano też produkcję mapy-zrywki prezentującej śródmieście oraz tablic z mapą tegoż, jakie przewidziano w trzech lokalizacjach - na Rynku, przy Zamku i na placu Wolności.

Turystyka czy bezpieczeństwo

Fica przyrównał wydatki na cele turystyczne z wyhamowaniem nakładów na doświetlenie przejść dla pieszych. Wskazał, że bezpieczeństwo mieszkańców powinno być ważniejsze od ułatwień dla przyjezdnych.

Mocniejszym ciosem w rządzących było weto dla zwiększenia wydatków na tężnię, którą Dariusz Polowy chce umieścić w małym parku przy ul. Warszawskiej. Po przetargu okazało się, że potrzeba dołożyć nań 200 000 zł. - Pan prezydent Konieczny przekonuje nas często, że lepiej zaczekać, powtórzyć prostępowanie, żeby zaoszczędzić na inwestycji. Dlatego należy zrobić następny przetarg, okroić zakres do tego co było zaplanowane w budżecie. Trzeba się w tym zmieścić - poradził zastępcy lider rady jeśli chodzi o interpelacje kierowane do prezydenta.

Przy okazji spytał kiedy należy spodziewać się przetargu na tężnię na Ostrogu (Zielone Płuca z Budżetu Obywatelskiego), ale na sesji nie padła odpowiedź na tą kwestię.

Gra w otwarte karty

Wiceprezydent Konieczny stwierdził, że w tym przypadku cięcia na zakresie robót nie wchodzą w grę, a szansa, że powtórzenie procedury przetargowej przyniesie niższą cenę, są niewielkie, bo usługi i towary w budowlance drożeją.

- Oferenci grają w otwarte karty i mówią, że będzie drożej, dlatego ograniczanie bez uszczerbku na jakości zadania nie wchodzi w grę. To będzie działanie nieracjonalne - ocenił propozycję Ficy drugi zastępca prezydenta Raciborza.

Członek opozycji odciął się stwierdzeniem, że na parking w Brzeziu (dzielnicy, w której mieszka wiceprezydent) urzędnicy znaleźli dodatkowe pieniądze. - Ale to było wasze zadanie, dlatego te pieniądze się znalazły - oznajmił Marcin Fica.

Konieczny obruszył się takim zarzutem. - Nie dzielimy zadań na wasze i nasze. Robimy to co: słuszne, celowe, racjonalne i oszczędne - stwierdził wiceprezydent.

Na sesji wycofano ze zmian budżetowych wydatki na tężnię i szlak miejski. Radnych opozycji próbowała przekonywać do wycofania się z tych blokad jeszcze w przerwie przed głosowaniem Zuzanna Tomaszewska (Nasze Miasto), ale nie udało się jej wpłynąć na zmianę decyzji.

6 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~MD (10.0. * .15) 06.07.2022 17:33

Szanse na Zielone Płuca maleją z każdym dniem. Gdzie jest przetarg na to zadanie? Kiedy mają to budować? Zimą?Już wiadomo, że te pieniądze z budżetu obywatelskiego nie wystarczą żeby Zielone Płuca na Ostrogu powstały. A do zadań z tego budżetu się nie dokłada. Prezydent jak czegoś nie chce zrobić to nie zrobi na pewno. Nie kupi Ogrodowej, nie sprzeda żwirowni i nie zbuduje płuc Kulidze

~tężnia (193.169. * .48) 06.07.2022 12:34

ludzie wy te komentarze tak na poważnie ???
z Raciborza chcecie Ciechocinek zrobić ??????

~Zakłamaniii (5.173. * .152) 06.07.2022 11:07

"Buta rządzących, bezmyślność i pokazanie gdzie mają mieszkańców Raciborza. na Ostrogu miała powstać mała tężnia i "zielone płuca" w BO zagłosowało ponad 3 tys mieszkańców!!!

~Raciborek123 (78.31. * .138) 06.07.2022 09:26

Buta opozycji, bezmyślność i pokazanie gdzie mają mieszkańców Raciborza. W tym rejonie gdzie miała powstać tężnia mieszka sporo ludzi, którzy czekają na takie miejsce. Oczywiście trzeba takie inwestycje skutecznie blokować. Teraz zapewne nastąpi odwlekanie budowy tężni na Ostrogu w ramach odwetu. Radni - bezradni, Raciborzanie widzą te wasze głupawe decyzje blokujące wszystko co się da, widzą również jak działa komisja rewizyjna, która nie raczyła przyjrzeć się całej sytuacji i kwestionowała nawet swoje uchwały o czym dobitnie mówił Konieczny. Zakichana opozycjo to wy dobijacie to miasto

~Betonowe_głowy (84.241. * .228) 05.07.2022 12:24

Oni ten punkt będą torpedować oczywiście, bo skoro wcześniej nie było informacji turystycznej, to tym bardziej Polowy nie może zrobić czegoś nowego i dobrego. Ot polityka i kampania wyborcza. Za chwilę nieudacznicy będą krzyczeć, że nic nie zrobiono. Już zaczynają. My mieszkańcy powinniśmy odbijać piłkę i pytać co zrobiła rada, bo chyba nie zostali wybrani, by blokować prezydenta. Błądzą i to mocno

~AntyFica (188.172. * .3) 05.07.2022 11:50

Idioci. Mamy mieć punkt IT w którym nie ma mapy czy przewodnika. Po prostu debile i tyle