Samorząd
Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Młodzi chcą jeździć autobusami za darmo. Radny Klima boi się, że stracą na tym seniorzy

Po tym jak rajcy Raciborza zwolnili z opłat za bilety autobusowe uchodźców z Ukrainy, do władz apeluje kolejna grupa mieszkańców, która nie chce płacić za przejazd. Chodzi o młodzież szkolną, reprezentowaną przez Młodzieżową Radę Miasta.

Młodzi chcą jeździć autobusami za darmo. Radny Klima boi się, że stracą na tym seniorzy
Piotr Klima zastanawia się nad obecnością w autobusach miejskich zwiększonej liczby młodych pasażerów i skutkiem tego zjawiska dla środowiska raciborskich seniorów

Miasto Racibórz ogłaszało dotąd akcje wolnych przejazdów dla uczniów w ferie zimowe, ale i to za kadencji prezydenta Dariusza Polowego zdarzyło się tylko raz (inicjatorem był radny Paweł Rycka). To ważna grupa klientów Przedsiębiorstwa Komunalnego. Jeśli dostanie gratisowe przejazdy, PK wystąpi do Miasta o rekompensatę i dotacja do spółki będzie musiała być wyższa.

Tymczasem Młodzieżowa Rada Miasta powołuje się na przykłady zastosowanie takich rozwiązań w innych miastach, w tym w całej Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Przewodnicząca rady Olivia Kwiatkowska argumentuje, że to ekologiczne rozwiązanie.

Liczarki w autobusach

Mimo że temat darmowej komunikacji autobusowej przewijał się w kampanii wyborczej Dariusza Polowego, to pytany przez radnych czy zgodzi się na udostępnienie autobusów za darmo dla raciborskiej młodzieży, włodarz odparł, że PK jest w trakcie analiz liczebności pasażerów w swoich autobusach. By zrobić to możliwie najdokładniej, zostaną w nich zamontowane liczarki, które zbiorą potrzebne dane. Liczarki podadzą rzeczywiste strumienie pasażerów.

- Jak zbierzemy te informacje, będziemy wiedzieli, czy stać nas na takie działania. Dotychczasowa wiedza jest ułomna z powodu pandemii - powiedział na sesji czerwcowej Dariusz Polowy.

Na tym posiedzeniu swoje poparcie dla apelu Młodzieżowej Rady Miasta wyraził klub radnych Niezależnych Michała Fity, o czym poinformowała jego liderka Anna Szukalska.

Autobus jak świetlica

Zaniepokojenie pomysłem, by wpuścić młodzież do autobusów bez konieczności kupna biletu, wyraził jeden z nestorów rady - Piotr Klima. Przewodniczący komisji gospodarki miejskiej zauważył, że często z kulturą młodych podróżujących nie jest najlepiej i ci nie będą chcieli ustępować miejsc seniorom, a ci masowo korzystają z komunikacji miejskiej. - Autobusy będą traktowane jak świetlica - przypuszcza Piotr Klima.

Paweł Rycka próbował skłonić D. Polowego, by ten wzorem starosty Grzegorza Swobody uruchomił wakacyjne darmowe przejazdy autobusami po Raciborzu dla dzieci i młodzieży. Powiat ma taką akcję wspólnie z PKS. - Nie planowałem czegoś takiego - odparł włodarz. Do tematu z darmową komunikacją dla uczniów rada ma wrócić jesienią, gdy PK przedłoży włodarzowi dane z liczarek.

7 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~drrwal (188.137. * .64) 04.07.2022 17:33

Z opublikowanych danych wynika, że w przypadku benzyny 95-oktanowej największą jednostkową składową ceny, bo aż 41%, stanowi kwota netto w rafinerii. 51% ogólnej wartości stanowi natomiast kumulacja podatków naliczanych na rzecz Skarbu Państwa, z czego 32% pokrywa podatek akcyzowy, a pozostałe 19% podatek VAT. Udział pozostałych składowych jest mniejszy – dzieli się pomiędzy marżę dystrybutora paliw (3% ceny), opłatę paliwową (3% ceny) oraz opłatę emisyjną (2%).

W przypadku oleju napędowego struktura ceny wygląda podobnie, jednak cena netto stanowi 47%, na drugim miejscu znajduje się podatek akcyzowy obejmujący 25% ceny, a na trzecim 19% podatek VAT (jego stawka jest identyczna dla wszystkich omawianych paliw ciekłych). Na kolejnych miejscach znajdują się: opłata paliwowa (7% ceny oleju napędowego) oraz opłata emisyjna (2% ceny).

Nieco inaczej prezentuje się struktura ceny autogazu, w której nie ma opłaty emisyjnej. Największą składową stanowi w tym przypadku cena netto w rafinerii i wynosi 52% całościowej ceny, na kolejnym miejscu znajduje się stały 19% podatek VAT, natomiast 16% ceny LPG stanowi podatek akcyzowy. Marża dystrybutora wynosi 8%, pozostałe 5% ceny to opłata paliwowa.

~tłoczek (188.137. * .64) 04.07.2022 16:01
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

@Rrk no prawie za darmo!!! Prawie bo niektóre odcinki autostrad są płatne. Gdzie ty widzisz te ciężkie pieniądze? Pewnie masz na myśli paliwo, a to nie jest płacenie za korzystanie z drogi tylko za źródło napędu. Ty wypisujesz bzdety jak typowy kierowca któremu wszystko się należy. A prawda jest taka, że kierowcy powinni zacząć utrzymywać drogi i mam nadzieję, że pomysł z Holandii która wprowadza podatek dla kierowców "za jeżdżenie" po drogach - zostanie wprowadzony także w Polsce.

~Rrk (5.173. * .27) 04.07.2022 11:51
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Tłoczek, jak za darmo? Kierowcy płacą ciężkie pieniądze na drogi, co ty auta nie masz że takie bzdety wypisujesz

~fanklubprezesa (46.223. * .0) 04.07.2022 11:28

Jazda za darmo jest tak samo ekologiczna jak jazda z biletem.

~tłoczek (188.137. * .64) 04.07.2022 11:04

W sumie to zawsze mnie zastanawia fakt dlaczego kierowcy korzystają z dróg za darmo, a pasażerowie autobusów muszą płacić za bilety? Przecież dla miasta koszt utrzymania dróg jest o niebo wyższy niż autobusów miejskich?

~Madradecyzja (146.70. * .182) 03.07.2022 22:48

Prawidłowe podejście. Najpierw trzeba 3 razy policzyć czy PK (miasto) stać na darmowe przejazdy dla młodzieży. Łatwo dać jednej grupie społecznej ale podatnik będzie musiał za to zapłacić

~Hmmm (89.151. * .61) 03.07.2022 21:55

Ukraińcy chyba już powinni płacić za jazdę PK ? W Polsce już zniesiono te ulgi ,to i u nas chyba też ? Naszym dzieciom wieku szkolnego powinni dać wolne przejazdy na czas wakacji.