Samorząd
Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Zmiany w Nędzy. Zamiast worków będą pojemniki na bioodpady, w które mieszkańcy muszą wyposażyć się sami

Wraz z początkiem 2023 roku mieszkańcom Nędzy będzie potrzebny osobny kosz na bioodpady. W innym przypadku śmieci nie zostaną odebrane z posesji.

Zmiany w Nędzy. Zamiast worków będą pojemniki na bioodpady, w które mieszkańcy muszą wyposażyć się sami
W urzędzie liczą, że zmiany przyczynią się m.in. do tego, że mieszkańcy częściej będą decydować się na kompostowniki (zdjęcie poglądowe)

Zmiany od stycznia

To pokłosie decyzji, którą radni z Nędzy podjęli na wczorajszej (tj. 27 czerwca) sesji rady gminy. Wówczas przegłosowano zmieniony regulamin utrzymania czystości i porządku.

W efekcie od stycznia 2023 roku bioodpady z posesji mieszkańców będą odbierane tylko i wyłącznie w brązowych pojemnikach, a nie jak dotąd w workach. Ponadto zdecydowano, że śmieciarka po tę frakcję będzie przyjeżdżała dwa razy w miesiącu, a nie co dwa tygodnie. Zmiany dotyczą także popiołu, który od października do kwietnia będzie odbierany dwa razy w miesiącu oraz po razie w maju, lipcu i wrześniu.

Ilona Zoń, zajmująca się w nędzańskim urzędzie gospodarką odpadami, tłumaczyła, że zmiany w odbieraniu bioodpadów w workach z jednej strony przyczyniają się do ograniczenia kosztów gospodarki odpadami. Z drugiej strony jest to ekologiczniejsze. - Wiele gmin odeszło od zbierania bioodpadów w workach, teraz kolej przyszła i na nas - powiedziała.

Przewodniczący rady Gerard Przybyła dodał, że to też krok w kierunku ograniczenia odpadów wywożonych z Nędzy, a więc mobilizacji mieszkańców do kompostowania. Bo jeśli miejscowi będą chcieli oddać więcej bioodpadów, będą potrzebować kolejny pojemnik.

Pojemnik w gestii mieszkańców

Mieszkańcy w kosze będą musieli wyposażyć się sami. Ilona Zoń podała, że zgodnie z ministerialnym rozporządzeniem pojemnik na bioodpady musi być brązowy w 30 procentach. W Nędzy czekają jeszcze na interpretację, czy sama klapa wypełnia to, bo choć wiadomo, że to nie jest 30 procent, to w urzędzie uważają, że pokrywa daje sygnał firmie odbierającej śmieci, co jest w środku pojemnika. Jeśli interpretacja będzie zgodna z tą myślą, miejscowi mają zostać o tym poinformowani. Zresztą, jak zapowiedziała wójt Anna Iskała, po przyjęciu przez radnych uchwały, nędzanie mają zostać powiadomieni o zmianach, które w życie wejdą za kilka miesięcy.

Ludzie

Anna Iskała

Wójt gminy Nędza.

Gerard Przybyła

Przewodniczący rady gminy Nędza, prezes GMKS 21 Nędza

3 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Gosia123@ (91.137. * .106) 30.06.2022 22:56

Może najpierw niech to Niemcy przetestują. Dlaczego w Polsce najpierw. Nie musimy przecież zawsze wychodzić przed szereg.
Niemcy nie chcieli żeby w Polsce wydobywano węgiel, a pokątnie sami uruchamiają nowe kopalnie i elektrownie węglowe.

~ujAna102 (79.184. * .129) 29.06.2022 22:09

no to smieci Po rowach i na gminnym POdworku

~Mieszkaniec12 (83.3. * .238) 28.06.2022 11:49

To ile będzie taniej w tej drogiej gminie?