Samorząd
Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Przejazd kolejowy pomiędzy Kuźnią Raciborską i Siedliskami zlikwidowany. Mieszkańcy oburzeni, burmistrz zaskoczony

Głośno o likwidacji przejazdu kolejowego w lesie pomiędzy Kuźnią Raciborską i Siedliskami. - Trasa rowerowa i piesza staje się dosłownie torem z przeszkodami, i po prostu niemożliwa do pokonania - alarmują mieszkańcy.

Przejazd kolejowy pomiędzy Kuźnią Raciborską i Siedliskami zlikwidowany. Mieszkańcy oburzeni, burmistrz zaskoczony
Mieszkańcy są oburzeni obrotem spraw. Oczekują, że przejazd kolejowy na powrót będzie przejezdny (fot. Gmina Kuźnia z dobrą energią/ FB)

Rankiem, kiedy rozpoczęto rozbiórkę, wśród mieszkańców zawrzało. Informacje szybko w tej sprawie dotarły do redakcji „Nowin Raciborskich”. Temat podjęto też na dzisiejszej sesji rady miejskiej.

Musimy zrobić wszystko

Zaczęła Maria Wyszomierska, przewodnicząca Zarządu Osiedla Stara Kuźnia. W imieniu swoim i sołtysa z Siedlisk – Jana Krybusa prosiła, aby gmina podjęła niezwłoczne działania zmierzające do zaprzestania likwidacji przejazdu kolejowego, który zresztą, jak wybrzmiało w trakcie dyskusji, został już rozebrany.

Maria Wyszomierska podkreślała, że przejście nie tylko było wykorzystywane przez mieszkańców jako trakt spacerowy, ale przede wszystkim z tego skrótu korzystali strażacy ochotnicy, kiedy była taka potrzeba. - Aby być na czas i móc ratować nasze zdrowie i życie. Musimy jako gmina zrobić wszystko, aby temu zapobiec, aby przywrócić do tego stanu pierwotnego - apelowała. Przewodnicząca podała, że w tej sprawie kontaktowała się m.in. z Piotrem Staroniem, kierownikiem referatu inwestycji i budownictwa; urzędnik ustalił, że to nie działania Nadleśnictwa Rudy Raciborskie, a zarządcy infrastruktury kolejowej – PKP Polskie Linie Kolejowe.

Sołtys Jan Krybus dodał, że przejazd niedawno co został wyremontowany, a teraz został rozebrany.

Potrzeba informacji

Burmistrz Paweł Macha tematem był zaskoczony. - Ja to skonsultuję - zapewniał. Jednak z jego wiedzy wynika, że w całej Polsce realizowany jest program likwidacji takich przejazdów ze względu na liczbę wypadków.

Wiceprzewodnicząca rady miejskiej Ilona Wróbel powiedziała, że temat również rozeznawała w urzędzie miejskim i także dowiedziała się, że urzędnicy wcześniej nic o rozbiórce nie wiedzieli.

Radna Grażyna Tokarska sugerowała, że być może o rozbiórce były informowane tylko Lasy Państwowe. - Bo to nie jest teren gminny - zauważała. Burmistrz odparł, że urząd raczej powinien być jednym z uzgadniających w takich sprawach.

Radny Marcin Czerniej, zauważał, że w mediach społecznościowych pojawiło się sporo informacji bijących w urząd i radnych, jakoby przyczynili się do likwidacji przejazdu. Proponował, aby gmina odniosła się do tego problemu w swoich kanałach komunikacji z mieszkańcami. - Szeroko oczy otworzyłem o 7.30, jak dostałem pierwszy telefon, że rozbierają przejazd, do którego mam około 300 metrów, i często z niego korzystam. Trzeba zaczerpnąć opinii z PKP, wystąpić z jakimś pismem, żeby dowiedzieć się dlaczego, i po co to zlikwidowali - mówił radny z Siedlisk.

Pytamy zarządcę

O komentarz do tej sytuacji zwróciliśmy się do zarządcy infrastruktury kolejowej – PKP Polskie Linie Kolejowe. Po otrzymaniu odpowiedzi, do sprawy wrócimy.


Pociągi stoją i warczą

Radna Elżbieta Kozłowska ponowiła z kolei problem stojących lokomotyw na torach przy ulicy Staszica, które ciągle są włączone, a na co narzekają mieszkańcy; to problematyczne dla nich szczególnie nocą. To teren gdzie przejeżdża sporo pociągów towarowych, a tam stworzono swego rodzaju bocznicę. Temat był już zgłaszany do PKP, ale miejscowi nie doczekali się rozwiązania, które by ich zadawalało. Radna na przykładzie Nędzy sugerowała, że może warto postawić w tym miejscu ekrany dźwiękochłonne, co miałoby być lekarstwem na tę sytuację.

- Jestem sprzymierzeńcem tych mieszkańców - deklarował burmistrz. Stwierdził, że ekrany są dobrym pomysłem, sugerując, że może warto do tego wykorzystać roślinność, tworząc tym samym przyjemny dla oka pas zieleni. - Może dojdziemy do porozumienia (z przewoźnikiem – przyp. red.), ja nie zapominam o tym problemie - stwierdził.

Ludzie

Elżbieta Kozłowska

Radna miejska Kuźni Raciborskiej

Grażyna Tokarska

Radna miejska Kuźni Raciborskiej

Ilona Wróbel

Wiceprzewodnicząca rady miejskiej w Kuźni Raciborskiej

Marcin Czerniej

Radny miejski Kuźni Raciborskiej

Paweł Macha

Burmistrz Kuźni Raciborskiej.

10 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~xD_xD (46.134. * .191) 24.06.2022 13:48
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Pociągi warczą... dejcie pozór, coby nie ugryzły

~Roberton (46.134. * .103) 24.06.2022 10:32
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

PKP ma prawo a nawet powinność zwiększania prędkości i dbania o bezpieczeństwo. Niech gmina wybuduje kładkę nad torami jeśli to jest ważne dla mieszkańców.

~Swój (83.10. * .206) 24.06.2022 07:02

Cocolino spadles z drzewa,albo nie wiesz o co kaman

cocolino 24.06.2022 00:37

PLK zrobiło bardzo dobrze - nie ma tam żadnej drogi okamieniowanej co można sprawdzić na geoportalu. Nie ma skrzyżowania drogi z linią kolejową wiec z jakiej przyczyny PLK miałaby utrzymywać przejazd? Jak ktoś chce np lasy państwowe, czy burmistrz to może sobie zrobić wiadukt nad linia kolejową i po problemie, a pieszy czy rowerzysta moze na własne ryzyko przejsc w dowolnym miejscu.

~Obywatelka24 (91.204. * .100) 23.06.2022 22:45
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

Polska - kraj absurdów. Najpierw wyremontowali, teraz likwidują, potem ewentualnie odbudują - trzy razy wydana kasa na to samo. Skoro PLK chce likwidować przejazdy - to w zamian niech buduje mosty/wiadukty/tunele. Do tego wszędzie te ekrany - jedziesz jak tunelu (nie wiesz gdzie jesteś, widzisz tylko niebo, nie oglądasz pięknych krajobrazów, miejscowości) - i to na drogach jak i na torach.

~MieszkaniecKuzni (88.156. * .7) 23.06.2022 21:58
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

i tak bede przechodzic tam Panie Pawle wierze w Pana Chlopie zrob cos by przejscie powróciło Dzisiaj tam przechodząc malo co nog nie polamalem

~Papryka (188.146. * .238) 23.06.2022 20:26
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Blokada torów

Pokaż więcej