Samorząd
Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Starostka zakochała się w słonym karmelu, prezydent obdarzył uczuciem smażony ser. Związek polsko-czeski zawarto w Pałacu Ślubów

Lucie Baránková-Vilamová poznała Dariusza Polowego przy okazji jarmarku wielkanocnego. Samorządowcy z obu stron granicy polubili się, prezydent Raciborza jeździł do Ostrawy-Poruby, a czeska starostka odwiedzała nasze miasto. Sformalizowaniem tych relacji jest nowe partnerstwo, wypełniające lukę po niedawnym "rozwodzie" Raciborza z Kaliningradem.

Starostka zakochała się w słonym karmelu, prezydent obdarzył uczuciem smażony ser. Związek polsko-czeski zawarto w Pałacu Ślubów
Dariusz Polowy i Lucie Baránková Vilamová - włodarz partnerskich samorządów z Raciborza i Ostrawy-Poruby
Czytasz ten artykuł w ramach limitu 10 artykułów.

Zarejestruj się lub zaloguj aby korzystać z portalu bez ograniczeń!
Rejestracja jest darmowa - dowiedz się więcej ile możesz zyskać.
Zarejestruj się
Zostało Ci 9 artykułów do przeczytania.
Zarejestruj się lub zaloguj i czytaj bez ograniczeń!

Rejestracja jest darmowa - dowiedz się więcej ile możesz zyskać!

Materiał wideo:

Jak bardzo osobiste relacje sprzyjają oficjalnej współpracy miast, pokazał moment wręczania prezentów. Baránková-Vilamová przyznała, że w Raciborzu jadła najlepszy w życiu słony karmel, a Polowy podarował jej obraz z widokiem na lokal, gdzie ten poczęstunek się odbył. Czeszka zapamiętała, że prezydentowi Raciborza smakuje piwo Radegast i skrzynkę tego alkoholu przywiozła mu w formie "dareczka" czyli po czesku - podarunku.

Liczy na pół wieku

Na początku uroczystości (10 czerwca) włodarz Raciborza podzielił się ze zgromadzonymi (delegacje miast partnerskich - Roth, Zóglo, Opawa; urzędnicy i byli prezydenci miasta) osobistą refleksją. - 32 lata temu brałem tutaj ślub. Wtedy szczęśliwie wybrałem, choć nie wiem jak moja żona - zażartował Polowy.

Pałac Ślubów nazwał szczególnym miejscem, gdzie spotyka się na jubileuszach ślubnych z parami małżeńskimi, które wspólnie przeżyły 50 lat. - Liczę, że i my takie związki stworzymy - mówił Dariusz Polowy.

Prezydent stwierdził, że partnerstwo miast to liczne wizyty, współdziałanie podmiotów, rozmowy i korzystanie ze wzorców. - Wymieniamy doświadczenia, wspólnie się bawimy na świętach miejskich i fajnie to wygląda, ale przychodzą też momenty próby. Na kogo można wtedy liczyć? Właśnie na partnerów - podkreślił.

Podał przykład ukraińskiej Tyśmienicy. - Ich obecna sytuacja to rzecz egzystencjalna. My też w 1997 doświadczaliśmy tragedii, gdy powódź zalała nasze miasto - powiedział Polowy.

Dziękował za dary dla Ukrainy, które za pośrednictwem Raciborza, trafiły do Tyśmienicy także z Roth.

W tym roku na Dniach Raciborza mieli być goście z zachodniej Ukrainy. - Miała być pani mer, ale wczoraj rano przesłali nam informację, że nie mogą przybyć. Zdecydowały nieprzewidziane okoliczności. Mają nadzieję, że po zwycięstwie Ukrainy i całego cywilizowanego świata na pewno odwiedzą nasze miasto. Wciąż liczą na pomoc dla ludności Tyśmienicy w czasie wojny. My tutaj będziemy świętować, a oni... są w sytuacji, gdzie możemy ich tylko wspierać - zaznaczył prezydent miasta.

Zaczęli od parkingu

Polowy przypomniał, że kontakty z Ostrawą-Porubą zaczęły się jakąś dekadę temu. Miasta realizowały wspólny projekt: opracowanie o parkingach. Później doszła wspólna, dofinansowana ze środków unijnych organizacja jarmarków świątecznych. Pandemia jej przeszkadzała, ale współpraca się nadal układa i trzeba ją sformalizować.

Dodatkową okolicznością do świętowania było 30-lecie współpracy Raciborza z niemieckim Roth, gdzie znajduje się zamek Ratibor. Przybył burmistrz tego miasta Andreas Buckreus. Niedawno podobny jubileusz świętowano z partnerstwa z czeską Opawą.

Obecni byli dwaj poprzednicy Polowego w funkcji prezydenta miasta - Jan Kuliga (to on zawierał umowy z Czechami i Niemcami) oraz Adam Hajduk.

- Dziękuję wszystkim partnerom za to serce nam okazane. Życzę, żeby wszystko nam szło jak najlepiej i żebyśmy trwali w naszym partnerstwie jak ja w swoim małżeństwie - podsumował Dariusz Polowy.

Uroczystość w pałacu ślubów transmitowaliśmy na żywo.

Ludzie

Dariusz Polowy

Prezydent Raciborza

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Daniels90 (217.155. * .168) 10.06.2022 23:03

Klasa! Polowy jednak ma gadane :D Niech współpraca się rozwija.