Samorząd
Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Jest termin kolejnego spotkania w sprawie asfalciarni w Kornicach

Za kilka dni prezydent Raciborza Dariusz Polowy ma ogłosić decyzję, czy spółka miejska pozostaje przy swoim, czy wycofuje się z planów budowy tzw. asfalciarni w Kornicach przy ul. Przemysłowej, w miejscu dawnego punktu skupu buraka cukrowego, przy wylocie na Maków.

Jest termin kolejnego spotkania w sprawie asfalciarni w Kornicach
Wkrótce prezydent Raciborza Dariusz Polowy ogłosi decyzję co dalej z wytwórnią mas bitumicznych w Kornicach

Przyjedzie TVP, będzie spotkanie

Wójt Andrzej Wawrzynek poinformował, że kolejne spotkanie odbędzie się w Centrum Społeczno-Kulturalnym w Pietrowicach Wielkich. To odpowiedź na ogromne zainteresowanie poprzednim zebraniem, które zorganizowano w świetlicy wiejskiej w Kornicach. Przyszło wtedy tyle mieszkańców, że część osób musiała stać na dworze. Odbędzie się 15 czerwca, o godzinie 19.00.

Wcześniej temat nagłośni Telewizja Polska S.A, w programie "O co chodzi". Ma być realizowany "na żywo" z Makowa, przy ul. Staszica. Spotkanie zaplanowano na 17.00.

- Wszystkie zainteresowane osoby zapraszam do udziału w spotkaniach - zachęca wójt Wawrzynek.

Mieszkańcy zapowiadają: wyjdziemy na ulice

Przypomnijmy, asfalciarnię w Kornicach wybudować chce spółka miejska – Przedsiębiorstwo Robót Drogowych, gdzie 100 proc. udziałów ma Racibórz, a prezydent pełni rolę zgromadzenia wspólników. Urząd Gminy w Pietrowicach Wielkich jest jedną ze stron w postępowaniu o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia, bo obok znajduje się nieruchomość należąca do samorządu. Wobec tego wójt z mocy prawa został wyłączony od udziału w postępowaniu. Samorządowe Kolegium Odwoławcze do załatwienia tej sprawy wyznaczyło prezydenta Raciborza. Z tym nie zgodzili się w Pietrowicach Wielkich. Do premiera Mateusza Morawieckiego trafiło pismo w sprawie stanowiska SKO. Zauważono, że PRD to miejska spółka, prezydent niejako stał się adwokatem we własnej sprawie.

Na ostatnim spotkaniu w Kornicach było gorąco. - Chce nam Pan zafundować smród i raka? - pytali mieszkańcy prezydenta Raciborza. Włodarz zapowiedział wówczas, że spotka się z prezesem PRD Krzysztofem Wrazidło, aby przedyskutować ten temat. - Przyjrzę się tej sprawie także pod względem ekonomicznym. Czy lokowanie tej inwestycji akurat na skraju Subregionu (Zachodniego Województwa Śląskiego – przyp. red.) rzeczywiście jest najsensowniejsze, analizując, jaka jest droga dowozu (asfaltu – przyp. red.) do miejsc, w których są wykonywane prace przez PRD. Bo PRD wykonuje także prace na terenie Rybnika, powiatu wodzisławskiego, a na Opolszczyźnie robi ich mniej. Może się okazać, że to nie jest sensowne miejsce pod względem lokalizacji jako rozwiązanie ekonomiczne - powiedział.

Mieszkańcy oczekują na spotkanie z raciborskim włodarzem. Zapowiedzieli, że jeśli zapadnie decyzja o budowie, to wyjdą nawet na ulicę. Wójt Wawrzynek powiedział, że samorząd szuka różnych form prawnych, aby taka inwestycja nie powstała w Kornicach. - Będziemy robić wszystko - podkreślił. Przewodniczący rady Piotr Bajak stwierdził, że jeśli będzie musiał, to stanie z widłami w ręce, by uchronić mieszkańców przed wytwórnią mas bitumicznych w tym miejscu.

W Kornicach powstanie tzw. asfalciarnia? 16 wiadomości, 67 komentarzy w dyskusji, 268 zdjęć

Ludzie

Andrzej Wawrzynek

Wójt gminy Pietrowice Wielkie.

Dariusz Polowy

Prezydent Raciborza

Piotr Bajak

Przewodniczący rady gminy Pietrowice Wielkie

3 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Lubomia236 (185.136. * .73) 09.06.2022 11:13
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

dlaczego nasi radni nie potrafili i nie potrafią nas tak bronić jak radni z Pietrowic bronią swoich wyborców.
wybory wkrótce, jak nic nie zrobicie ..to wam tego przy urnach nie zapomnimy.
co na to wszystko dr prawnik Burek? dalej uważa ,że jesteśmy nieuki ?

~Bonki34 (208.78. * .2) 09.06.2022 07:05
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Patrz Pan panie wójcie Burek ,wójt w Pietrowicach walczy o swoich mieszkańców i stoi za nimi murem. A Pan wydał decyzję środowiskową korzystną dla raciborzan, mimo, że nie powinien Pan jej wydawać a protestujących mieszkańców nazywał Pan nieukami, siebie kreując na wielkiego prawnika. teraz kiedy gmina nasz jest stroną postępowania tez Pan nic nie robi by tego asfaltu w Bukowie nie było. wybory tuz tuż.. ucz się Pan od wójta Pietrowic.my w Lubomi też nie chcemy wytwórni asfaltu.i będziemy walczyć nawet jeśli nasz wójt i radni nas olewają.

~Ojtam (46.134. * .102) 08.06.2022 22:47

Widły, protesty… a o planach wiedzieli od pół roku, nie zmienili planu zagospodarowania, co zamknęłoby sprawę…